Polskie Radio
Section05
wołyń 2018

75. rocznica rzezi wołyńskiej. Komentarze

- Na gruncie bardzo trudnej przeszłości, powinniśmy budować porozumienie i odkręcać ochłodzone relacje polsko-ukraińskie – mówił w „Debacie dnia" Polskiego Radia 24, Michał Wróblewski z Wirtualnej Polski. W dyskusji, której tematem przewodnim były obchody 75. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, uczestniczył również Miłosz Lodowski z portalu Rebelya.pl
Zobacz więcej na temat:  wołyń 2018 Wołyń debata Adrian Stankowski relacje polsko-ukraińskie Ukraina

"Polsko-ukraińskie pojednanie musi być oparte na prawdzie"

O potrzebie pamięci o ludobójstwie i polsko-ukraińskim pojednaniu opartym na prawdzie mówili uczestnicy warszawskich obchodów 75. rocznicy Krwawej Niedzieli. W rocznicę tej tragedii, w której na Wołyniu jednego dnia zginęło około 8 tysięcy Polaków, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wołyń wołyń 2018 Rzeź Wołyńska Mateusz Morawiecki PiS

"W dołach widziałem pozabijane kobiety, dzieci, starców"

- Kiedy osoby reprezentujące siły probanderowskie zadają mi pytanie dlczego ja bronię i wspieram Polaków, dlaczego mam takie właśnie poglady, to odpowiadam: "W tych dołach, gdzie przeprowadziłem ekshumacje, widziałem pozabijane kobiety, dzieci, starców". I sam pytam moich rozmówców: "UPA to bohaterowie?" - mówił na antenie radiowej Jednyki Oleksij Złatogorski, archeolog, uczestnik ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzeź Wołyńska Ukraina NATO Krzysztof Renik wołyń 2018

"Wołyń to ciężkie brzemię do przezwyciężenia"

- Rozdzielenie niedzielnych uroczystości związanych z rzezią Wołynia było symboliczne. Obrazuje stan stosunków polsko-ukraińskich, które są pełne napięcia z powodu stosunku do przeszłości - mówił w Polskim Radiu 24 sentor PO, Mieczysław Augustyn. 75 lat temu, 11 lipca 1943 roku, rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej.  
Zobacz więcej na temat:  Wołyń wołyń 2018 Ukraina

"To byłaby nasza zbrodnia, gdybyśmy zapomnieli o Wołyniu"

- Kiedyś nie można było o tym mówić. Tak jak nie można było mówić o Katyniu, później nie można było mówić o Wołyniu. To jest prawda, która nie jest przeszkodą do przyszłości relacji polsko-ukraińskich. Bez upamiętnienia nie ma tej przyszłości - mówił o rzezi wołyńskiej w audycji "Sygnały dnia" Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL-u. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wołyń 2018 Wołyń Kresy Władysław Kosiniak-Kamysz PSL Polskie Stronnictwo Ludowe Armia Krajowa Ukraina Rzeź Wołyńska Piotr Gociek Daniel Wydrych

Wołyń. Ziemia dwóch serc, serce dwóch nacji [REPORTAŻ]

Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie od lat wozi na Ukrainę dary dla mieszkających tam Polaków. Nasz reporter dołączył do tej niezwykłej wyprawy, by spotkać się z kresowiakami. Jak dziś nasi rodacy żyją na Ukrainie? Jak kultywują tradycję i historię? Czy język polski jest wciąż żywy w ich domach? Zapraszamy w niezwykłą podróż po zachodniej Ukrainie.    
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Kresy Wołyń wołyń 2018 Rzeź Wołyńska Lwów historia Polski TYLKO U NAS

Rzeź wołyńska dzieli Polaków i Ukraińców

11 lipca obchodzimy uchwalony w 2016 roku przez sejm narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Szacunkowo przyjmuje się, że w tej tzw. rzezi wołyńskiej Ukraińcy zamordowali 100-130 tysięcy Polaków. Spośród 1145 polskich wsi i osiedli na Wołyniu po ukraińskiej akcji ocalał 90. Reszta została doszczętnie zniszczona. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina POLSKA wołyń 2018 Wołyń Rzeź Wołyńska Małgorzata Gosiewska Marcin Święcicki Grzegorz Długi Marek Mądrzejewski

"Dobre relacje z Ukrainą musimy budować na prawdzie"

– Dobre, polsko-ukraińskie relacje musimy budować na prawdzie – powiedział w Rozmowie PR24 Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W niedzielę obchodzona była rocznica tzw. krwawej niedzieli, która uznawana jest za początek rzezi wołyńskiej. Gościem Polskiego Radia 24 był również Marek Jakubiak z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska Ukraina ludobójstwo Andrzej Duda Petro Poroszenko Marek Jakubiak Piotr Zgorzelski wołyń 2018