Polskie Radio
Section05

wybory prezydenckie 2020

Koronawirus a polityka. Socjolog: na razie reakcja władz na problem jest odpowiednia

- W kwestii koronawirusa ważna jest etyka polityków opozycji i to, na ile będą wykorzystywać sytuację do siania paniki. Jeżeli zaczną to robić, to może udać się wykreować wrażenie, że państwo nie działa - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski, socjolog i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka koronawirus Joanna Scheuring-Wielgus Szymon Hołownia wybory prezydenckie

Politolog o wyborach prezydenckich: każdy z kandydatów musi wyjść poza własny elektorat

- Widzę u kandydatów startujących w wyborach prezydenckich w 2020 roku koncentrację na własnych elektoratach. Przyjdzie jednak moment, że ten przekaz trzeba będzie uniwersalizować i uśmiechać się do elektoratu potencjalnego - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego
Zobacz więcej na temat:  Michał Rachoń Henryk Domański polityka POLSKA Szymon Hołownia Andrzej Duda Prawo i Sprawiedliwość Małgorzata Kidawa-Błońska Władysław Kosiniak-Kamysz wybory prezydenckie

"Opozycja liczy na pewien rodzaj histerii". Prof. Mieczysław Ryba o koronawirusie

- Należy przestrzegać przed realnym zagrożeniem, ale uspokajać, żeby nie tworzyć paniki. Natomiast jeśli chce się osiągnąć efekt polityczny, to wydaje się, że to jest jeden z tych elementów podkręcania pewnego nastroju histerii - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Michał Rachoń koronawirus wybory w Polsce wybory prezydenckie opozycja

Sakiewicz: spotkania prezydenta z mieszkańcami pokazują, że cieszy się on dużym uznaniem

- Kampania Andrzeja Dudy jest udana. Popularność kandydata można mierzyć na dwa sposoby: badaniami i efektami spotkań. I spotkania pana prezydenta pokazują, że cieszy się dużym uznaniem, bo przychodzą na nie tysiące osób - powiedział Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej". O toczącej się kampanii wyborczej dyskutowali także Agaton Koziński z dziennika "Polska The Times" i Katarzyna Kozłowska, redaktor naczelna "Faktu".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wybory prezydenckie Andrzej Duda Tomasz Sakiewicz Agaton Koziński kampania wyborcza

Dr Bartłomiej Biskup: koronawirus wpływa na kampanię wyborczą

- W wymianie zdań i poglądów między sztabami i kandydatami jest on używany. Prezydent Andrzej Duda widzi już zagrożenie komunikacyjne związane z koronawirusem - zwrócił się do marszałek Sejmu z prośbą o zwołanie specjalnego posiedzenia. To nadaje rangę temu zjawisku, zagrożeniu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia politolog, dr Bartłomiej Biskup.
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz polityka koronawirus Bartłomiej Biskup

"Wspiera przestępczy atak na ministra i jego rodzinę". Wiceszef MS o tekście "Wyborczej"

- Reformujemy wymiar sprawiedliwości. Publikacja "Gazety Wyborczej" jest motywowana tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości bardzo aktywnie prowadzi prace dotyczące zmiany polskiego systemu prawnego, dotyczące tego, żeby ukrócić przestępczość kryminalną i gospodarczą (...) - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo polityka Prawo i Sprawiedliwość reforma sądownictwa Solidarna Polska Andrzej Duda

Jankowski: PO używa języka z lat 90. To skamieliny myślowe

- PO się nie modernizuje, używa języka z lat 90. Platforma Obywatelska jest pusta intelektualnie, jeśli chodzi o gospodarkę. Powtarzanie haseł "pracujący kontra nieroby", to są skamieliny myślowe - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Radia Wnet Łukasz Jankowski. Bieżące wydarzenia polityczne komentował wraz z nim dziennikarz "Rzeczpospolitej" Tomasz Krzyżak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 wybory prezydenckie kampania wyborcza debata wybory w Polsce Andrzej Duda Małgorzata Kidawa-Błońska

Prezydent: Polska potrzebuje kontynuacji polityki zmian, które budują sprawiedliwe państwo

Andrzej Duda mówił, że w okresie swojej prezydentury realizował i wspierał działania proobywatelskie, które miały poprawiać jakość życia. - To jest - w moim przekonaniu - obowiązek prezydenta Rzeczypospolitej - podkreślił podczas spotkania wyborczego w Garwolinie.
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda społeczeństwo mazowieckie POLSKA polityka kampania prezydencka Prawo i Sprawiedliwość

Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS. Publicysta: potrzebna jest mobilizacja w partii rządzącej

- Pięć lat po wyborach prezydenckich, w których wygrał Andrzej Duda, w Prawie i Sprawiedliwości zapał i determinacja nie są już na tak wysokim poziomie. Jarosław Kaczyński musi zmobilizować członków swojej partii - powiedział Tomasz Walczak z "Super Expressu". Odniósł się w ten sposób do wyjazdowego posiedzenia klubu parlamentarnego PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Eliza Olczyk polityka wybory w Polsce wybory prezydenckie Prawo i Sprawiedliwość PiS kampania wyborcza