Polskie Radio
Section05

wybory prezydenckie

"Zjednoczona Prawica pozostaje jednością". Politycy o porozumieniu ws. wyborów

"Wiadomość dnia: Zjednoczona Prawica udowodniła, że potrafi osiągnąć porozumienie w sprawach najważniejszych dla Polski i pozostaje jednością" - oświadczyli zgodnie politycy PiS i Porozumienia komentując wspólne oświadczenie liderów obu partii Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina.
Zobacz więcej na temat:  Porozumienie Jarosława Gowina Jarosław Gowin zjednoczona prawica wybory prezydenckie 2020 głosowanie korespondencyjne POLSKA

Waldemar Buda: wybiórcze traktowanie koalicji jest sytuacją nie do zaakceptowania

- Jeśli ktoś uważa, że w jednych głosowaniach może być wspólnie ze Zjednoczoną Prawicą, a w innych się z nią nie zgadza, to nie możemy na to przystać. Musimy mieć pewność, że za rządem jest większość parlamentarna i to w każdej sprawie - powiedział Waldemar Buda z Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Piotr Nisztor Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda wybory prezydenckie 2020 wybory w Polsce Porozumienie Jarosława Gowina Jarosław Gowin Sejm

Senat wezwał rząd do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

Senat wezwał rząd do natychmiastowego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze całego kraju. W tej sprawie izba wyższa parlamentu podjęła uchwałę. Zapisano w niej między innymi, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na "legalne, zgodne z Konstytucją, przesunięcie w czasie wyborów prezydenckich". Uchwałę poparło 51 senatorów, przeciw było 49.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Senat wybory prezydenckie 2020

TK odpowiada na wniosek marszałek Sejmu. Ruszyło postępowanie ws. terminu wyborów

Julia Przyłębska wszczęła postępowanie w sprawie wniosku marszałek Sejmu Elżbiety Witek dot. konstytucyjności ewentualnego przesunięcia terminu wyborów prezydenckich. Prezes TK wnosi o przedstawienie pisemnego stanowiska Sejmu do czwartku do godz. 10.
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie 2020 POLSKA Elżbieta Witek wybory w Polsce Państwowa Komisja Wyborcza Trybunał Konstytucyjny Sejm konstytucja Julia Przyłębska

"Wniosek do TK oparty na konstytucji i Kodeksie wyborczym". Komunikat Kancelarii Sejmu

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek we wniosku do TK wskazała, że konstytucja nie mówi o obowiązku zarządzenia wyborów nie wcześniej niż na 7 i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji prezydenta oraz że w konstytucji mowa jest o "dniu wyborów", a nie "dniu wolnym" - podała Kancelaria Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny POLSKA prezydent Sejm Elżbieta Witek infografika

"Jarosław Gowin unika spotkania". Poseł Porozumienia o sytuacji w partii

- Jarosław Gowin od tygodnia unika spotkania z posłami Porozumienia. Mam nadzieję, że przed głosowaniem nad stanowiskiem Senatu do ustawy ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich dojdzie do tego spotkania - powiedział w środę poseł Porozumienia Jacek Żalek.
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie 2020 wybory w Polsce POLSKA Jarosław Gowin Porozumienie Jarosława Gowina Jacek Żalek infografika

Bartoszewski: w kwestii wyborów, wciąż jesteśmy w sytuacji bez wyjścia

– Już w styczniu wiadomo było, że idzie pandemia. W lutym rząd mówił, że jest całkowicie przygotowany. Można było przewidzieć, co będzie się działo i ogłaszając wybory, można było podjąć kroki – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Koronawirus w Polsce koronawirus wybory w Polsce wybory prezydenckie 2020 Władysław Teofil Bartoszewski

Michał Dworczyk: nie można wykluczyć żadnych scenariuszy, także przyspieszonych wyborów

– W przypadku odrzucenia przez Sejm ustawy o głosowaniu korespondencyjnych w wyborach prezydenckich, nie można wykluczyć żadnych scenariuszy, także takiego, w którym mają miejsce przyspieszone wybory parlamentarne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Koronawirus w Polsce koronawirus wybory w Polsce wybory prezydenckie 2020 Michał Dworczyk

Członkowie władz Porozumienia: apelujemy o poparcie wyborów korespondencyjnych w maju

- Zwracamy się do posłów Porozumienia, by zdecydowali o przyjęciu ustawy pozwalającej na powszechne głosowanie korespondencyjne w wyborach w maju. Nie ma podstawy, żeby Porozumienie wyszło ze Zjednoczonej Prawicy - mówił członek zarządu partii, poseł Włodzimierz Tomaszewski.
Zobacz więcej na temat:  Porozumienie Jarosława Gowina Jarosław Gowin zjednoczona prawica wybory prezydenckie 2020 głosowanie korespondencyjne POLSKA