Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Synagoga, szklana bima i klezmerska muzyka. Z wizytą w Chmielniku

Synagoga z XVIII. wieku, jedyna na świecie szklana bima, gdzie odczytywano Torę, chederek – czyli zajęcia dla dzieci, oraz twórczość zespołu Chmielnikers, grającego muzykę klezmerską. Wszystko to w Chmielniku, który Małgorzata Raducha odwiedziła w ramach powracającego na antenę cyklu "Jestem stąd".
Zobacz więcej na temat:  Chmielnik Małgorzata Raducha KULTURA podróże historia Polski Żydzi świętokrzyskie

Wojna a los dzieci. Nowa wystawa w Fabryce "Emalia" Schindlera

To miejsce na kulturalnej mapie Krakowa, w którym dramatyczna historia II wojny światowej łączy się z wielką nadzieją i ogromną wdzięcznością ocalałych. Fabryka "Emalia" Oskara Schindlera jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a obecnie można tu zobaczyć zupełnie nową wystawę - malarstwa Vardy Getzow. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Holokaust Kraków muzeum II wojna światowa Oskar Schindler Varda Getzow Fabryka Emalia

Porucznik Jan Kowalewski. To dzięki niemu Polacy zwyciężyli Armię Czerwoną?

Początkujący specjalista z zakresu chemii technicznej, zaledwie 28-letni porucznik Jan Kowalewski, złamał bolszewickie szyfry, w tym ten kluczowy o nazwie Rewolucja. W ten sposób przechylił szalę zwycięstwa na stronę broniącej swoich granic odrodzonej Polski w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Co o nim mówił gen. Władysław Sikorski?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak szyfr wojna polsko-bolszewicka Grzegorz Nowik Jan Kowalewski

Odbudowa Ukrainy po wojnie. Ekspert: Polska ma tu do odegrania bardzo ważną rolę

Podczas konferencji na temat powojennej odbudowy Ukrainy w Berlinie padły ważne deklaracje. - Planowanie odbudowy jest jasnym sygnałem politycznym, że Zachód wierzy, iż Ukraina się obroni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Europa Michał Strzałkowski Andrzej Anusz Niemcy Ukraina Jedynka Ukraina Marcin Roszkowski

Ekspert o ustawie o bezpieczeństwie strategicznym

Do Sejmu trafił projekt ustawy zakładającej powołanie rady ds. bezpieczeństwa strategicznego. Struktura miałaby się zajmować pięcioma najważniejszymi spółkami skarbu państwa. - Taka rada siłą rzeczy musiałaby się opierać na jakimś ponadpartyjnym konsensusie - ocenił w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica.
Zobacz więcej na temat:  Błażej Prośniewski Dawid Piekarz polityka Sejm POLSKA

Car Iwan Groźny i jego polityka "wybicia okna" do Europy Zachodniej

W 1547 roku 19-letni Iwan IV został carem moskiewskim. Był synem Wasyla III i Heleny Glińskiej, pierwszym władcą Rosji, który przyjął tytuł cara. Jego wieloletnie panowanie, do śmierci w 1584 roku, to niezwykle dynamiczny okres w rosyjskiej polityce wewnętrznej i zewnętrznej. Celem tej ostatniej było m.in. podporządkowanie sobie szlaków handlowych wiodących przez chanaty tatarskie na południowo-wschodnich granicach państwa.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Andrzej Nowak Stefan Batory Iwan Groźny

Tola i jej pasja do gry na skrzypcach

Jeżeli interesujecie się wydarzeniami muzycznymi, to na pewno wiecie, że niedawno w Poznaniu odbywał się 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Do Wielkopolski przyjechali ludzie z całego świata, by wziąć w nim udział. Startowało też sześcioro Polaków. Teraz, kiedy konkursowe emocje już opadły i poznaliśmy nazwiska laureatów, w "Jedynce Dzieciom" spotkaliśmy się z kimś, kto jest dopiero na początku swojej muzycznej drogi.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Agnieszka Kunikowska