Polskie Radio
Section05
zimna wojna

Światowy Dzień Radia. Reagan ogłasza III wojnę światową. Historia wielkiej radiowej gafy prezydenta USA

Każdy radiowiec wie, że trzeba bardzo uważać, co mówi się do mikrofonu, nawet kiedy nie rozpoczęła się jeszcze emisja. Tę starą lekcję musiał odrobić też 40. prezydent USA. W Światowym Dniu Radia przypominamy historię kontrowersyjnego żartu, który mocno nadszarpnął napiętymi relacjami na linii USA-ZSRR. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA radio dzień radia Ronald Reagan USA Światowy Dzień Radia 2024

"Minimum tekstu, maksimum treści" - Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie

Dotykowe ekrany, wirtualna rzeczywistość, hologramy i kino. Do tego mnóstwo nietuzinkowych eksponatów, o wielkiej wartości historycznej. Muzeum Zimnej Wojny jest najbardziej efektywnym muzeum nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce. Zwiedzający mogą się przekonać, jak wielki był wkład naszego kraju w zwycięstwo Ameryki nad komunistycznym totalitaryzmem sowieckim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Warszawa muzeum

Generał George Marshall - pan, co miał plan

143 lata temu, 31 grudnia 1880 roku, w mieście Uniontown urodził się George Marshall, generał, polityk, szef sztabu amerykańskich wojsk lądowych w II wojnie światowej, powojenny sekretarz stanu i sekretarz obrony. W 1947 roku przedstawił plan ekonomicznej pomocy dla zniszczonej II wojną światową Europy, którego politycznym celem było przeciwstawienie się komunizmowi. 
Zobacz więcej na temat:  Europa HISTORIA II wojna światowa USA

Szpiegowskie zdjęcia satelitarne z czasów zimnej wojny pozwoliły odkryć setki rzymskich fortów

Analiza odtajnionych zdjęć satelitarnych wykonanych w czasie zimnej wojny pozwoliła odkryć 396 nieznanych dotąd rzymskich fortów na obszarze rozciągającym się od Mosulu (północny Irak) do Aleppo (Syria). Odkrycie obala obowiązujący od ponad stu lat pogląd, że fortyfikacje rzymskie na Bliskim Wschodzie rozciągały się tylko na osi północ-południe wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rzym Bliski Wschód starożytność zdjęcia satelitarne odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne NAUKA archeologia