Polskie Radio
Section05
zimna wojna

Hymn Polski na konferencji założycielskiej ONZ. Słynny manifest Artura Rubinsteina [POSŁUCHAJ]

– Powiedziałem, że w tej sali, w której urządzi się przyszłość szczęśliwą świata, brakuje mi chorągwi polskiej, za którą walczyliście i która straciła swój kraj. Ja tego nie mogę tolerować, dlatego zagram hymn Polski i proszę o powstanie – wspominał Artur Rubinstein w rozmowie z Radiem Wolna Europa w 1982 roku. – To jeden z momentów, z których jestem dumny.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) zimna wojna Artur Rubinstein

Polityka bloku sowieckiego wobec Bliskiego Wschodu

Bliski Wschód stał się terenem pierwszej konfrontacji zimnowojennej. - Ekspansywna polityka Moskwy na Bliskim Wschodzi rozpoczęła się już po śmierci Józefa Stalina. Dostrzeżono, że rozpadające imperia kolonialne są bardzo dobrym miejscem do budowania strefy wpływów i propagowania marksizmu-leninizmu - mówił w Polskim Radiu 24 historyk IPN dr Przemysław Gasztold.
Zobacz więcej na temat:  PRL zimna wojna komunizm Bliski Wschód

Habitat Lunares i Pilskie Muzeum Wojskowe. "Jedyne takie miejsce" w Pile

W czasie zimnej wojny było to jedno z najważniejszych lotnisk Układu Warszawskiego. To właśnie stąd szturmowe SU22 o zmiennej geometrii skrzydeł miały zacząć atak na Zachód. Pozostał betonowy pas i kilkadziesiąt gigantycznych przeciwatomowych schronów. W jednym z nich stoi odrzutowy SU22, gotowy do lotu. Roman Czejarek odwiedził Pilskie Muzeum Wojskowe oraz Habitat Lunares, które tu się mieszczą. 
Zobacz więcej na temat:  Piła księżyc Mars Roman Czejarek esa kosmos zimna wojna

Komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci po wojnie współpracował ze STASI

Karl Camillo Ehrlich - komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci był po wojnie współpracownikiem kontrolowanej przez Moskwę wschodnioniemieckiej służby bezpieczeństwa STASI - poinformował szef Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi Ireneusz Maj w rozmowie z PAP.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Łódź niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne okupacja niemiecka NRD zimna wojna dzieci