Polskie Radio
Section05
żołnierze

„Chciałbym powrócić do spokojnego Lwowa”. Fundacja Ave z ofertą dla uchodźców z Ukrainy

Fundacja Ave od pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę wspiera uchodźców z terenów objętych walkami. Jak wiele społecznych organizacji w Polsce wspieramy Ukraińców działaniami pomocowymi w ich kraju i na terenie Polski. Organizujemy obozy dla młodzieży i pomoc w postaci darów. I z dumą przyznaję, że za działania naszych wolontariuszy dla Ukrainy otrzymaliśmy nagrodę w ramach 13. Mazowieckich Barw Wolontariatu – mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji Ave.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 uchodźcy pomoc Lwów Kijów Odessa żołnierze Małgorzata Frydrych

"Będą możliwe dopiero, gdy Rosja poniesie globalną porażkę". Podolak o negocjacjach z Moskwą

Ukraina może przystąpić do negocjacji z Rosją tylko wtedy, gdy Federacja Rosyjska poniesie taktyczną porażkę na polu bitwy, dobrowolnie zrezygnuje z broni nuklearnej, a w Rosji rozpoczną się procesy, mające na celu zmianę władz w tym kraju - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2024 wojna na Ukrainie wojsko żołnierze Rosja ŚWIAT Europa

Podwyżki dla żołnierzy i funkcjonariuszy. Wiceminister finansów zapewnia: są zapisane w budżecie

- Podwyżki dla żołnierzy i funkcjonariuszy są zapisane w budżecie. Zapisy w poprzedniej ustawie okołobudżetowej miały na celu ich inne rozłożenie w czasie, a teraz otrzymają oni podwyżki na takich zasadach jak cała sfera budżetowa - powiedziała wiceminister finansów Hanna Majszczyk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA żołnierze wynagradzanie wynagrodzenia deficyt budżetowy budżet Polski POLSKA

Wojna na Ukrainie. Ekspert ds. bezpieczeństwa: NATO i UE powinna wysłać tam żołnierzy

NATO i UE powinny wysłać żołnierzy na Ukrainę w ramach gwarancji bezpieczeństwa; taki scenariusz jest już rozważany w niektórych kręgach, ponieważ wojna prowadzona przez Rosję przeciwko Ukrainie jest w zasadzie wojną decydującą o przyszłości Europy - zaalarmował ekspert ds. bezpieczeństwa Nicolas Tenzer z Instytutu Sciences Po w Paryżu oraz Centrum Analiz Polityki Europejskiej (CEPA).
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojsko żołnierze bezpieczeństwo NATO Unia Europejska ŚWIAT Europa

"To koniec marzeń o pokoju". Niemieccy politycy i eksperci o konieczności zbrojenia się

"Czas zakończyć marzenia o pokoju - Niemcy muszą się bardziej uzbroić, aby być gotowe do wojny; po wcześniejszych wypowiedziach w tym tonie szefa resortu obrony Borisa Pistoriusa (SPD) coraz więcej niemieckich polityków i ekspertów domaga się, aby kraj przygotował się na ewentualny atak, np. ze strony rosyjskiego dyktatora Władimira Putina" – poinformował portal dziennika "Bild".
Zobacz więcej na temat:  wojsko Niemcy żołnierze broń bezpieczeństwo ŚWIAT Europa