Polskie Radio
Section05

zwierzęta

Fajerwerki na cenzurowanym. Zakazać, czy egzekwować prawo?

Fajerwerki wytwarzają dym i pył, które zawierają między innymi metale ciężkie oraz związki siarki i węgla. Wytwarzany przez nie huk to także trudne przeżycie dla zwierząt domowych i dzikich. Zakaz ich używania zakłada tak zwana ustawa łańcuchowa, czyli projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. O problemie dotyczącym fajerwerków mówił w Polskim Radiu 24 prof. Adam Habuda.
Zobacz więcej na temat:  fajerwerki hałas

Rok pełen sukcesów dla Warszawskiego ZOO. Rekordowa liczba narodzin, były też pożegnania

Warszawskie ZOO ma za sobą wyjątkowy rok, który przyniósł wiele powodów do dumy i radości. W 2024 roku w stołecznym ogrodzie zoologicznym przyszło na świat ponad 1000 zwierząt – jeśli nie liczyć ryb i bezkręgowców, liczba ta wynosi ponad 100 nowych mieszkańców. W tym samym czasie niemal 900 zwierząt przybyło do Warszawy z innych ośrodków, wzbogacając kolekcję egzotycznych i fascynujących gatunków.
Zobacz więcej na temat:  ZOO Warszawa

Morze Bałtyckie zanieczyszczone plastikiem. Niebezpieczne sieci widma

W Morzu Bałtyckim jest coraz więcej mikroplastiku. Pojawiają się w nim m.in. sieci widma, które często stają się śmiertelną pułapką dla różnych zwierząt, niebędących w stanie wyplątać się z nich. - Plastik to nasz "genialny" wynalazek. To tylko my jesteśmy temu winni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Iwona Pawliczka ze Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Morze Bałtyckie plastik ekologia Iwona Pawliczka Zobacz także

Palma widmo i grzyby o zapachu ryby. Jakie tajemnice skrywa przed nami przyroda?

Brytyjscy naukowcy wytypowali 10 najciekawszych gatunków roślin i grzybów, które pojawiły się w 2024 roku. W sumie, w ubiegłym roku, odkryto ponad 170 nowych gatunków, a wśród nich m.in. palmę widmo czy rybie grzyby. - Można powiedzieć, że w przyrodzie każdy dzień przynosi nowości - zauważa prof. Piotr Tryjanowski. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także przyroda ochrona przyrody odkrycia i ciekawostki

Tropienie śladów zwierząt jak kryminalne śledztwo

Szkolne wycieczki do lasu były ciekawą odmianą dla zajęć w salach lekcyjnych. Jeśli nie pamiętamy z nich zbyt wiele to możemy to nadrobić w Akademii tropienia dla dorosłych. Tam dowiemy się, dlaczego mocz zwierzęcia może wybarwić się na niebiesko, po kości piszczelowej rozpoznamy konkretny gatunek, po śladach pozostawionych w lesie dowiemy się czy zwierzę było samcem czy samicą, a nawet, jak zginęło. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe STYL ŻYCIA przyroda zwierzęta leśne Zobacz także