Polskie Radio
Section05

Ocalały dzięki muzyce. 25. rocznica śmierci Władysława Szpilmana

Jego muzyka przetrwała wojnę, a historia życia stała się symbolem XX wieku. Władysław Szpilman – pianista, kompozytor i autor poruszających wspomnień – pozostaje jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury. Jego pamiętniki stały się podstawą filmu "Pianista" w reżyserii Romana Polańskiego. Ale Szpilman to także wybitny artysta, którego dorobek muzyczny pozostaje ważną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Szpilman Dwójka II wojna światowa okupacja niemiecka Polskie Radio kompozytor wspomnienie KULTURA MUZYKA

Witwicki na warcie

6 lipca 1831 r. poeta Stefan Witwicki, przyjaciel Fryderyka Chopina, tak do niego pisał: „Kiedy inni kulami, ja bawiłem się pigułkami; jestem jednak w Artylerii Gwardii Narodowej”. Gdy kwiat młodzieży warszawskiej chwycił za broń w listopadzie 1830 roku, poeta już w wigilię pamiętnego dnia ogłosił w stołecznej prasie „Pieśń na dawną nutę Dąbrowskiego” . Powołany został wówczas do Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu, prowadził też protokóły konferencji ministrów. Jeden z jego kolegów, Jan Nepomucen Janowski, wspominał: „Stefan przed samym upadkiem powstania stał z trzema żołnierzami na warcie w Belwederze, gdzie utrzymywano posterunek Gwardii Narodowej”. Wiedząc o tym, jak Chopin tęsknił za rodzicami i jak bardzo pragnął wrócić do kraju, pocieszał go: „Rodzice Twoi i siostry są w najlepszym zdrowiu; mam przyjemność czasem ich widywać”. Przypominał też przyjacielowi słowa jego matki, że „nie po to wyjechał, aby tęsknić lecz aby w swej sztuce ukształcić się i zostać pociechą i chwałą swojej rodziny i kraju”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Co kształtuje naszą osobowość? Jak stać się kimś, kto ma wpływ na innych?

Każdy z nas ją posiada, a jednak nie każdy potrafi ją w sobie odkryć. W szerokim sensie – wspólna wszystkim. W węższym – zarezerwowana dla tych, którzy potrafią świadomie ją kształtować. Osobowość – zjawisko na pograniczu tego, co dziedziczymy i co świadomie budujemy. Tajemnica, która od wieków fascynowała myślicieli: od Teofrasta i Sokratesa, przez Arystotelesa, po Henriego Bergsona i Józefa Tischnera. Co sprawia, że jedni pozostają anonimowi, a inni stają się "osobowościami" – wpływowymi, rozpoznawalnymi, zapamiętywanymi? Wyjaśnia prof. Piotr Domeracki, filozof i etyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat: