Polskie Radio
Section05
Adolf Hitler

Ekspert: bohaterstwo powstańców to jest coś oczywistego

- Samo bohaterstwo powstańców to jest coś oczywistego. Szacunek dla tych ludzi i chwała im się należy. Natomiast można krytycznie podchodzić do tych dni przed powstaniem, do tych kolejnych decyzji podejmowanych gdzieś na etapie kierownictwa mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Związek Sowiecki historia Polski okupacja sowiecka Józef Stalin Adolf Hitler Armia Krajowa

Rosja publikuje dokumenty. Co robili 17 września 1939 roku?

Rosja opublikowała kolejne dokumenty wybielające udział Związku Radzieckiego w drugiej wojnie światowej. Ministerstwo obrony zamieściło w internecie odtajnioną dokumentację z pierwszego okresu po napaści hitlerowskich Niemiec na ZSRR. W publikacji tej, podobnie jak we wcześniejszych, nie ma informacji o napaści Armii Czerwonej na Polskę ani współpracy Moskwy z Berlinem.
Zobacz więcej na temat:  Józef Stalin II wojna światowa Adolf Hitler historia Polski ŚWIAT

Wniosek prokuratury o rozwiązanie "Dumy i Nowoczesności"

Gliwicka prokuratura skierowała do sądu wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” – podał we wtorek „Dziennik Zachodni”, zaznaczając że to nieoficjalna informacja. Prokuratura na razie nie chce się do niej odnieść, w środę ma zostać wydany komunikat. Członkowie „Dumy i Nowoczesności” rok temu w Wodzisławiu Śląskim uczestniczyli w obchodach „urodzin Hitlera”. 
Zobacz więcej na temat:  Adolf Hitler faszyzm przestępczość POLSKA

Więźniarki z KL Ravensbrück: robili na nas doświadczenia

Kilkanaście byłych więźniarek niemieckiego obozu w Ravensbrück spotkało się w Senacie z senatorami, członkami Komisji Praworządności, Praw Człowieka i Petycji. Podczas konferencji przedstawiono listy pisane przez więźniarki oraz świadectwa kobiet, poddanych w obozie eksperymentom pseudomedycznym. Mówiono też o problemach dotyczących upamiętnienia polskich ofiar obozu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Auschwitz Niemcy Adolf Hitler POLSKA

Pierwszy pozew na podstawie nowelizacji ustawy o IPN

Reduta Dobrego Imienia złożyła w warszawskim Sądzie Okręgowym pozew przeciw argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12. Fundacja skorzystała ze znowelizowanej ustawy o IPN. – Domagamy się przeproszenia za naruszenie dobrego imienia narodu polskiego – powiedziała w audycji „Północ-Południe” Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Małgorzata Gersdorf Stanisław Piotrowicz IPN Reduta Dobrego Imienia Izrael Niemcy Berlin III Rzesza Adolf Hitler

"Karol Marks dopuszczał przemoc jako narzędzie"

Po emisji w TVN reportażu dotyczącego działalności grupy neonazistów w Polsce, pojawiły się głosy domagające się równego piętnowania zarówno skrajnie prawicowych, jak i skrajnie lewicowych ideologii. Czy rzeczywiście ojcowie nazizmu i komunizmu – Adolf Hitler i Karol Marks – to postaci, które można w jakiś sposób porównać? O tym w audycji W Gruncie Rzeczy rozmawiali Łukasz Kobeszko (Aletheia) i Michał Barcikowski (Christianitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komunizm faszyzm totalitaryzm Karol Marks Adolf Hitler Filip Memches

Czy neonazizm w Polsce to problem marginalny?

W sobotę jedna z telewizyjnych stacji ujawniła wyniki dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". " Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenie wszczęcia śledztwa w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Strzyczkowski nazizm faszyzm Adolf Hitler Ruch Narodowy Nowoczesna Robert Winnicki Mirosław Pęczak Łukasz Szreiber Joanna Scheuring-Wielgus Wojciech Przybylski Krzysztof Bosak

Hitler po wojnie mieszkał w Kolumbii? CIA publikuje notatkę

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat pojawiło się wiele teorii spiskowych mówiąych o tym, że Adolf Hitler przeżył II wojnę światową i zamieszkał w Ameryce Południowej. CIA opublikowało notatki, z których wynika, że przywódca III Rzeszy Niemieckiej w latach 50. XX wieku przebywał w Kolumbii i Argentynie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Stany Zjednoczone Kolumbia Argentyna Adolf Hitler Ameryka Południowa

75 lat temu powstały Narodowe Siły Zbrojne

Narodowe Siły Zbrojne, powstały 20 września 1942 roku. Organizacja została powołana, by walczyć przeciwko Niemcom i Związkowi Radzieckiemu. - Trafiali tam ludzie, którzy chcieli walczyć z wrogiem - przekonywał Michał Gniadek-Zieliński, historyk i autor książki "Narodowe Siły Zbrojne 1942-1947". Jego zdaniem zasługi NSZ w walce z Niemcami i Rosjanami są duże.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Narodowe Siły Zbrojne rocznica książki historia Polski ZSRR Niemcy Adolf Hitler

Machina propagandowa III Rzeszy. Gdańsk symbolem

"Stworzę propagandowy powód rozpoczęcia wojny; nieważne, czy będzie on wiarygodny" - zapewniał swoich generałów Adolf Hitler na posiedzeniu sztabu głównego 22 sierpnia 1939 roku. Kilka dni później do Radiostacji Gliwice wtargnęło kilku uzbrojonych esesmanów w polskich mundurach. Natomiast 25 sierpnia 1939 roku wpłynął do Gdańska szkolny pancernik Schleswig-Holstein. O dniach poprzedzających wybuch II wojny światowej mówili w audycji Nos Kleopatry historycy dr Andrzej Chmielarz i dr Paweł Kosiński z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy 1 września Adolf Hitler Instytut Pamięci Narodowej

"Hitler był zatwardziałym lewakiem, socjalistą, radykałem"

Zdaniem historyka Piotra Zychowicza, Adolf Hitler był zatwardziałym lewakiem, postępowcem, socjalistą, radykałem i fanatycznym rewolucjonistą burzącym z nienawiścią stary konserwatywny ład oraz porządek. W Polskim Radiu 24 redaktor naczelny miesięcznika “Historia Do Rzeczy” wyjaśniał jak doszło do błędnego zaliczenia Hitlera do grona skrajnej prawicy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adolf Hitler II wojna światowa III Rzesza Niemcy

Prof. Żaryn: Gwarantem niepodległości Polski są Polacy

– Gdyby Francja i Wielka Brytania zachowały się tak, jak trzeba, II wojna światowa byłaby szybko przez Adolfa Hitlera przegrana – komentował w Rozmowie Polskiego Radia 24 prof. Jan Żaryn, historyk i senator Prawa i Sprawiedliwości, podkreślając znaczenie lekcji, jaką była wojna. – Gwarantem niepodległości państwa Polskiego są Polacy – mówił. 1 września 1939 Niemcy zaatakowały Polskę, zapoczątkowując największy konflikt w dziejach świata.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Żaryn II wojna światowa Adolf Hitler Niemcy III Rzesza