Polskie Radio
Section05

Auschwitz

Thomas Will. Człowiek, który tropi niemieckich zbrodniarzy. To on zainicjował proces sekretarki ze Stutthofu

Kilka dni temu wyrok usłyszała 97-letnia b. sekretarka z niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Wcześniej, w czerwcu, na 5 lat skazano 102-letniego strażnika z obozu Sachsenhausen. Oba procesy zostały zainicjowane przez Thomasa Willa, czołowego łowcę niemieckich zbrodniarzy i szefa Centrali Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu. W Niemczech nazywają go "łowcą nazistów".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Holokaust II wojna światowa ŚWIAT nazizm

Niemieckie media: nasz kraj nie rozliczał należycie zbrodniarzy wojennych

Wydany 20 grudnia 2022 roku wyrok na Irmgard Furchner, byłą sekretarkę z niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof koło Gdańska, to jedna z ostatnich spraw dotyczących niemieckich oprawców z II wojny światowej. Media w Niemczech wskazują, że RFN długo nie rozliczała należycie zbrodni niemieckich, a zbrodniarze otrzymywali niskie wyroki lub w ogóle nie byli skazywani.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy sąd Sobibór

Niemcy: SS-man, który wysyłał ludzi do komór gazowych w Auschwitz, do dziś jest upamiętniany w Bawarii

Przez dekady, aż do lata tego roku w kościele pielgrzymkowym w Pielenhofen w Bawarii wisiało zdjęcie mężczyzny w mundurze SS. Był to skazany na śmierć zbrodniarz wojenny, który wysyłał ludzi do gazu w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Ale SS-Obersturmführer Josef Kollmer jest upamiętniony w jeszcze innym miejscu w tej samej miejscowości: jego nazwisko wyryto w kamieniu pamiątkowym.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa ŚWIAT HISTORIA Holokaust II wojna światowa

Być jak Stanisława Leszczyńska – śladami "anioła z Auschwitz" [POSŁUCHAJ]

Stanisława Leszczyńska zasłużyła sobie na przydomek "anioł życia z Auschwitz", przyjmując ponad trzy tysiące porodów jako więźniarka niemieckiego obozu zagłady. Dziś jest bohaterką i wzorem do naśladowania dla studentek położnictwa, o których opowiada reportaż "Przewodniczka matek" Aleksandry Sadokierskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Stanisława Leszczyńska Aleksandra Sadokierska

Zofia Posmysz: przeżyłam Auschwitz, by dawać świadectwo prawdzie

Zofia Posmysz zmarła 8 sierpnia 2022 roku w hospicjum w Oświęcimiu, tuż obok byłego niemieckiego obozu zagłady, gdzie w latach 40. XX wieku, jako młoda dziewczyna, przeżyła piekło. Obozowy koszmar stał się kanwą jej najsłynniejszego tekstu, na podstawie którego Andrzej Munk nakręcił głośną "Pasażerkę".
Zobacz więcej na temat:  Zofia Posmysz odeszli 2022 niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Oświęcim

"Łagier 0331" w reżyserii Grzegorza Czerniaka. Reżyser o konieczności podjęcia ekshumacji

Zapomniana historia tysięcy Polaków, ofiar sowieckiego łagru przywołana w filmie podczas pierwszego dnia Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci (NNW) w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdynia Instytut Pileckiego Witold Pilecki Holokaust II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne nazizm III Rzesza Niemcy zbrodnie wojenne historia Polski HISTORIA okupacja niemiecka okupacja sowiecka

"Nikt nie zasługuje, by być ofiarą dyskryminacji i nienawiści". Schwarzenegger odwiedził obóz Auschwitz

Nikt nie zasługuje na to, by być ofiarą dyskryminacji i nienawiści - przyznał popularny aktor i były gubernator stanu Kalifornia Arnold Schwarzenegger, który 28 września po południu odwiedził oświęcimskie Centrum Żydowskie. Wcześniej zwiedził były obóz Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Oświęcim II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Holokaust nazizm III Rzesza Niemcy zbrodnie wojenne arnold schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger odwiedził były niemiecki obóz Auschwitz

Arnold Schwarzenegger, popularny aktor i były gubernator stanu Kalifornia, zwiedził były niemiecki obóz Auschwitz. Wizyta miała charakter prywatny. Po południu odwiedzi on oświęcimskie Centrum Żydowskie, gdzie ma się spotkać z byłą więźniarką Lidią Maksymowicz.
Zobacz więcej na temat:  Oświęcim II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Holokaust nazizm III Rzesza Niemcy zbrodnie wojenne Arnold Schwarzeneger

Arnold Schwarzenegger odwiedził były niemiecki obóz Auschwitz. Wizyta miała charakter prywatny

Arnold Schwarzenegger, popularny aktor i były gubernator stanu Kalifornia, 28 września zwiedził były niemiecki obóz Auschwitz. Wizyta miała charakter prywatny. Po południu odwiedzi on oświęcimskie Centrum Żydowskie, gdzie ma się spotkać z byłą więźniarką Lidią Maksymowicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Oświęcim II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Holokaust nazizm III Rzesza Niemcy zbrodnie wojenne Arnold Schwarzeneger

Czas terroru. Polityka eksterminacyjna III Rzeszy

Po zajęciu ziem polskich we wrześniu 1939 roku rozpoczęto masowe prześladowania ludności polskiej. Egzekucje, więzienia, łapanki i transporty do obozów wiązały się ze śmiercią niezliczonych ofiar. Intelligenzaktion czy akcja AB miały na celu wyeliminowanie polskich elit państwowych między innymi nauczycieli, księży, przedstawicieli ziemiaństwa, wolnych zawodów, działaczy społecznych i politycznych oraz emerytowanych wojskowych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski II wojna światowa Bez Przedawnienia okupacja niemiecka powstanie wielkopolskie powstania śląskie Niemcy III Rzesza Heinrich Himmler

"Interesowała go literatura". Rocznica śmierci Bohdana Korzeniewskiego

- Przechodził różne etapy w swoim życiu. Swoje zawodowo-artystyczne obowiązki wykonywał z wielką pasją, walcząc zarazem z całym światem, a potem przechodził na "inne ścieżki leśne"; po to, żeby kontemplować inne fragmenty świata. To, co go jednak interesowało naprawdę, to była literatura - mówiła w radiowej Dwójce prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, historyk teatru i żona bohatera audycji - Bohdana Korzeniewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Bohdan Korzeniowski reżyser Dwójka Tomasz Mościcki TEATR rocznica Andrzej Seweryn

"W radiu było moje miejsce". Wspomnienie o Zofii Posmysz

W poniedziałek (8 sierpnia) zmarła Zofia Posmysz. Urodzona w 1923 roku pisarka, scenarzystka i autorka słuchowisk była m.in. współtwórczynią emitowanej w Jedynce powieści radiowej pt. "W Jezioranach". - Nie było dnia, żebym do radia jechała z przykrością. Codziennie miałam myśl, że jadę tam, gdzie jest moje miejsce - mówiła w jednej z archiwalnych rozmów.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Posmysz KULTURA literatura W Jezioranach