Polskie Radio
Section05
Barcelona

Madryt nie zgadza się, by Puigdemont rządził Katalonią z Brukseli

Premier Mariano Rajoy zapowiedział, że Hiszpania nie zgodzi się na rządzenie przez Carlesa Puigdemonta Katalonią na odległość. Odwołany w październiku z funkcji premiera regionu polityk przebywa w Brukseli. Jak poinformował Rajoy, gdyby premierem został Puigdemont, należy spodziewać się opóźnienia w przywróceniu autonomii regionu. O sytuacji w Katalonii mówił w Polskim Radiu 24 Higinio Paterna, współpracownik agencji Aceprensa.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania katalonia Barcelona Madryt Bruksela Carles Puigdemont

Zafon – najchętniej czytany po Cervantesie hiszpański pisarz

„Labirynt duchów” to czwarta, ostatnia część książkowej serii hiszpańskiego mistrza narracji Carlosa Ruiza Zafona. Finał cyklu łączy w sobie zalety kryminału, thrillera, sagi i powieści historycznej w poruszającej historii o ludziach, których losy na zawsze splecione są z losami książek, a wszystko rozgrywa się w onirycznej Barcelonie. O twórczości Zafona mówił w audycji Warto Czytać jego tłumacz na polski Carlos Marrodan Casas.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki Carlos Marrodan Casas Hiszpania Barcelona Carlos Ruiz Zafon

Wybory w Katalonii. Separatyści wygrali z unionistami

Po czwartkowych wyborach w Katalonii ich zwycięzcy, zwolennicy niepodległości regionu, stoją przed trudnym zadaniem: sformować rząd. Trzech spośród nowo wybranych 66 deputowanych jest w więzieniu, piątka jest na emigracji, a 17 ma zarzuty prokuratorskie. O sytuacji w Katalonii mówiła w Magazynie Europejskim Magdalena Skajewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katalonia Hiszpania Carles Puigdemont Mariano Rajoy Barcelona wybory