Polskie Radio
Section05
Europa

Wołodymyr Zełenski w PE: bronimy się przed najbardziej antyeuropejską siłą na kontynencie

- Nie pozwolimy Putinowi zniszczyć Ukrainy i zniszczyć Europy - mówił w Parlamencie Europejskim w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślał, że Ukraina broni się przed najbardziej antyeuropejską siłą w nowoczesnym świecie. Mówił też o przynależności Ukrainy do Europy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Wołodymyr Zełenski wojna na Ukrainie Bruksela Beata Płomecka Parlament Europejski

Premier Morawiecki apeluje o konfiskatę rosyjskich majątków. "Coraz szersza grupa wspiera to podejście"

Konieczna jest konfiskata majątku Rosji i oligarchów rosyjskich - powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem unijnego szczytu. Polska wraz z Litwą, Łotwą i Estonią wysłała list w tej sprawie do przewodniczących Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i premiera Szwecji, kierującej teraz pracami Wspólnoty. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna na Ukrainie Mateusz Morawiecki Europa Unia Europejska Beata Płomecka

Rzecznik KE: projekt ustawy o sądownictwie jest ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań KPO

Projekt ustawy o sądownictwie złożony przez polski rząd w grudniu 2022 r. jest ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań wynikających z polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Nie będziemy komentować każdego etapu procesu legislacyjnego - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Sąd Najwyższy Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska

Chiny uzależnione od zagranicznych półprzewodników. Sytuacja szybko się nie zmieni

Zaawansowane półprzewodniki są kluczem do zasilania szerokiej gamy potencjalnie transformujących technologii, dlatego najnowocześniejsze chipy komputerowe stały się gorącym obszarem geopolitycznej rywalizacji w XXI wieku. Pomimo ich znaczenia, półprzewodniki stanowią rzadki obszar, w którym chińska gospodarka jest zależna od reszty świata - a nie odwrotnie. Każdego roku Chiny importują półprzewodniki za ponad 300 miliardów dolarów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes ŚWIAT handel Europa półprzewodniki elektronika

Ustawa o SN. Jak zareaguje Komisja Europejska? Terlecki ostrzega przed działaniami PE

– Komisja Europejska ocenia ustawę dotyczącą Sądu Najwyższego jako dobry krok, ale później jakiś kanciarz w Parlamencie Europejskim oskarży Polskę i wystraszona Komisja wstrzyma wypłaty – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Terlecki Beata Michniewicz Trójka POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy Sąd Najwyższy Europa Komisja Europejska

Scholz krytykuje zachodni model wspierania Ukrainy. Zalewski: Niemcy nie robią w NATO tego, co powinni

- Rozumiem, że problem polega na tym, iż Niemcy jako największy kraj europejski NATO rozbrajały się przez lata, okazało się jednak, że wojna ma miejsce, a same nie mają teraz dla siebie nawet leopardów - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Zalewski z koła parlamentarnego Polska 2050.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy NATO Leopard Olaf Scholz wojna na Ukrainie wojna 2023

Premier wylatuje na unijny szczyt. "Nasze postulaty są jasne"

"Właśnie ruszam na posiedzenie RE. Postulaty Polski są jasne: współpraca UE przy finansowym i wojskowym wsparciu dla walczącej Ukrainy; 10. pakiet sankcji; konfiskata rosyjskiego majątku i przekazanie go na redukcje cen energii dla obywateli i na odbudowę Ukrainy" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja serwis wschodni wojna na Ukrainie Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Mateusz Morawiecki Europa

Sankcje wobec Rosji. Czarnecki krytykuje kraje omijające restrykcje, w tym Niemcy

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki powiedział, że część krajów Unii Europejskiej nie respektuje sankcji przeciw Rosji. Jako przykład wskazał Niemcy. - Omijają sankcje, przyjmując pewne produkty ewidentnie rosyjskie, ale z krajów trzecich obszaru postsowieckiego. Tak naprawdę te produkty pochodzą z Rosji - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej sankcje Ryszard Czarnecki Niemcy