Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Duchowni w PRL. "Kościół z zasady potępia komunizm"

Papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do rychłej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Losy Prymasa Tysiąclecia łączą się ściśle z historycznymi dziejami Polski i innymi wielkimi duchownymi, którzy swoją bohaterską postawą dali świadectwo następnym pokoleniom. Sytuację Kościoła w PRL w Polskim Radiu 24 nakreślili historycy i publicyści.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Jerzy Popiełuszko Stefan Wyszyński Tadeusz Płużański Kościół kościół w prl

Biografia A. Macierewicza. "Stał po stronie niepodległości"

Dziś odbyła się oficjalna premiera biografii Antoniego Macierewicza. Książka nosi tytuł "Macierewicz. Człowiek do zadań niemożliwych". - Antoni Macierewicz zawsze stał po tej stronie sporu politycznego, która nigdy nie godziła się na układy i dążyła do pełnej niepodległości. Ta biografia jest zupełnie niezwykła i należy ją przeczytać - mówi wydawca książki Leszek Sosnowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz PiS polityka PRL Prawo i Sprawiedliwość

Margaret Thatcher. Autoryzowany portret Żelaznej Damy

- Margaret Thatcher sama wybrała autora swojej biografii, sama zdecydowała jakie dokumenty i materiały archiwalne będzie mógł wykorzystać do napisania książki. Dlatego jest to biografia autoryzowana. Charles Moore miał też do Thatcher niemal nieograniczony dostęp i mógł jej zadawać dowolne pytania. Dowiedział się wielu rzeczy, które zawarł w swojej pracy, ale poznał także jej sposób myślenia – mówił w Dwójce Tomasz Wróblewski.
Zobacz więcej na temat:  Margaret Thatcher Wielka Brytania KULTURA Wacław Holewiński książki

Kornel Morawiecki. Najważniejsza była dla niego Polska

Niezłomny działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej. Kornel Morawiecki był również wybitnym politykiem i nauczycielem akademickim. Zmarł 30 września. W audycji "Nos Kleopatry" Artur Adamski, działacz Solidarności Walczącej i autor książek o marszałku seniorze, wspominał postać kawalera Orderu Orła Białego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski PRL Kornel Morawiecki komunizm opozycja demokratyczna

Polska przekazała bibliotece we Lwowie kopię dokumentów Ukraińskiej Republiki Ludowej

Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu przekazał Lwowskiej Narodowej Naukowej Bibliotece im. Wasyla Stefanyka (dawnemu Ossolineum) cyfrowe kopie dokumentów archiwalnych i rękopisów Towarzystwa Naukowego im. Tarasa Szewczenki. Są to dokumenty z historii ukraińskich Strzelców Siczowych, Ukraińskiej Republiki Ludowej, Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, archiwum Dmytra Doncowa i inne. Łącznie są to cztery terabajty informacji.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina

IPN ustala plan ekshumacji na terenie Ukrainy

- Rozmawiamy, w jaki sposób przystąpić do wypełnienia określonych formalności, jakie muszą być spełnione, żebyśmy mogli rozpocząć prace na terenie Ukrainy - powiedział "Naszemu Dziennikowi" zastępca prezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Ukraina zgodziła się na wznowienie ekshumacji polskich ofiar konfliktów, które pogrzebane są na ukraińskim terytorium.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Wołyń ekshumacja POLSKA Instytut Pamięci Narodowej

75 lat temu upadło Powstanie Warszawskie

75 lat temu, 2 października 1944 roku zakończyło się Powstanie Warszawskie. Zryw trwał 63 dni, bez wystarczającej pomocy z zewnątrz, przy braku broni, amunicji i zaopatrzenia dowódcy Armii Krajowej zdecydowali się zakończyć walkę w stolicy. Obchody 80. rocznicy zakończenia zrywu odbędą się o 18.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski POLSKA Niemcy Warszawa II wojna światowa