Polskie Radio
Section05

HistoriaPR24

Prof. Jan Żaryn: z Romanem Dmowskim istnieje dziś problem społeczny

2 stycznia 1939 zmarł Roman Dmowski - polski polityk, publicysta, Minister Spraw Zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy RP. Był twórcą Narodowej Demokracji oraz politycznym przeciwnikiem Józefa Piłsudskiego. O jednym z najbardziej kontrowersyjnych polityków w naszej historii najnowszej mówił w programie Wszystko Jest Historią historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Roman Dmowski historia Polski Jan Żaryn Józef Piłsudski

"Nie ma czegoś takiego jak polski antysemityzm"

Spotkaniem z prezydentem Reuvenem Rivlinem Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Izraelu. Prezydenci rozmawiali m.in. o wspólnej historii i obecnej współpracy. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 o stosunkach polsko-żydowskich mówili dr Mateusz Szpytma, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Artur Markowski z Muzeum POLIN i Piotr Kadlčik z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Wróblewski judaizm Szewach Weiss Izrael Andrzej Duda Polskie Radio 24

Marianna Otmianowska - odkrywa historię w Narodowym Archiwum Cyfrowym

Wcześniej kierowała Działem Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. W tym okresie frekwencja w działaniach edukacyjnych muzeum wzrosła z 40 tys. uczestników w 2012 r. do 130 tys. w 2015 r. Teraz sukces chce odnieść w Narodowym Archiwum Cyfrowego, którym kieruje od 2016 r. Gościem Polskiego Radia 24 była Marianna Otmianowska, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 cyfryzacja

Historia: ślady polskiej obecności w Iranie

Cmentarze, katolickie kaplice i wiele fotografii. Oto pamiątki, jakie pozostały po Polakach, którzy trafili do Iranu w 1942 roku, w wyniku wojennej zawieruchy na kontynencie europejskim. Jednak pierwsi nasi rodacy pojawili się w Iranie już w XVII wieku. O historii polskiego osadnictwa na irańskiej ziemi opowiadał w Polskim Radiu 24 Radosław Sadowski z ambasady w Teheranie.
Zobacz więcej na temat:  Iran emigracja Polacy za granicą historia Polski Teheran Isfahan Edyta Poźniak

Prymasowska Rada Społeczna i jej rola w PRL

W grudniu 1981 roku prymas Polski Józef Glemp zainicjował powstanie Prymasowskiej Rady Społecznej. Działała jako organ informacyjno-doradczy, a w jej skład wchodzili świeccy uczeni, działacze społeczni i twórcy kultury. O znaczeniu Rady mówił w audycji Kulisy Spraw Sławomir Siwek, polityk i publicysta, autor książki "Prymasowska Rada Społeczna ks. kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski 1981-1990. Przebieg prac, dokumenty",
Zobacz więcej na temat:  Józef Glemp prymas Polski stan wojenny Solidarność PRL historia PRL Polskie Radio 24 Lech Wałęsa Wojciech Jaruzelski Jerzy Jachowicz

"Grudzień 70” - Agnieszka Michajłow i Katarzyna Piotrowska

- Nie zdawałem sobie sprawy, że będą strzelać z ostrej amunicji i bezpośrednio do ludzi. Do bezbronnego człowieka z ostrej broni… – tak w reportażu o wydarzeniach z Grudnia 70 tamte dramatyczne chwile wspomina stoczniowiec.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Grudzień 1970 PRL reportaż Wojciech Jaruzelski Stanisław Kociołek PZPR Gdańsk Gdynia Agnieszka Michajłow Katarzyna Piotrowska historia PRL historia Polski komunizm

Tadeusz Płużański: musimy dekomunizować punktowo

- Dopóki nie zrobimy bardziej kompleksowych porządków, musimy pudrować tamten system. Odebranie stopni generalskich gen. Jaruzelskiemu i Kiszczakowi to - moim zdaniem - działania kosmetyczne – powiedział w programie Kulisy Spraw publicysta, autor książek o zbrodniach komunistycznych Tadeusz Płużański. Gość odniósł się w ten sposób do zapowiedzi ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, dotyczącej działań mających na celu odebranie stopni generalskich gen. Jaruzelskiemu i Kiszczakowi.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak stan wojenny Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej PRL wojsko komunizm

Mieczysław Wachowski - najbliższy powiernik Lecha Wałęsy

Od początku budził zaniepokojenie części działaczy Solidarności, ze względu na pojawiające się podejrzenia o jego współpracy z Służbą Bezpieczeństwa. Po wygranych przez Lecha Wałęsę wyborach prezydenckich w 1990 roku, został zatrudniony w Kancelarii Prezydenta jako podsekretarz stanu i szef gabinetu prezydenta. O Mieczysławie Wachowskim mówił w audycji Kulisy Spraw Tomasz Skłodowski, dziennikarz śledczy i interwencyjny.
Zobacz więcej na temat:  Lech Wałęsa historia Polski Solidarność PRL

ZOMO na ulicach Warszawy. Obchody rocznicy stanu wojennego

– Podczas obchodów rocznicy stanu wojennego odbędą się wystawy, będzie można spotkać osoby, które wielce się zasłużyły w obaleniu komunizmu w Polsce, będzie także można trafić na patrol ZOMO lub na funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Borowik ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. W programie wydarzenia przewidziano także m.in. koncerty i edukacyjną grę ulicznę "Spacerniak '81".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda 13 grudnia stan wojenny historia Polski PRL Grzegorz Przemyk Jerzy Popiełuszko