Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Architektoniczny Oscar dla Muzeum Katyńskiego?

Gmach stołecznego Muzeum Katyńskiego znalazł się wśród pięciu finalistów nagrody im. Miesa van der Rohe. Wyróżnienie, przyznawane przez Unię Europejską, nazywane jest "architektonicznym Oscarem". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli dr Ewa Kowalska, kierownik Muzeum Katyńskiego i Dariusz Matlak, dyrektor biura budowy Muzeum Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katyń muzeum Zbrodnia Katyńska II wojna światowa ZSRR architektura Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Polskie Państwo Podziemne. Ewenement na tle Europy

Choć podczas II Wojny Światowej Polska znajdowała się pod okupacją, posiadała legalny i uznawany na arenie międzynarodowej rząd w Londynie. Istniały Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz podziemna Armia Krajowa. Działało też Polskie Państwo Podziemne. - Było wyjątkowe na tle Europy. Miało wszystkie cechy, charakteryzujące normalne państwo: rząd polski w Londynie, quasi parlament, sądy, wyroki, podatki, ustawy – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa historia Polski II wojna światowa okupacja niemiecka Tadeusz Płużański Patryk Pleskot

"Zdrajcy wyklętych". Wojna sprawdzianem charakterów

Zdrajcy żołnierzy wyklętych – ludzie bez skrupułów, którzy zbudowali swoje powojenne kariery na śmierci i tragedii. Kim byli Ci, którzy zdradzali i donosili na żołnierzy podziemia niepodległościowego? Co na tym zyskiwali i jak potoczyły się później ich losy i kariery? O tym w audycji Wszystko Jest Historią mówili historycy Szymon Nowak, publicysta, pisarz, autor  książki "Zdrajcy wyklętych" i Michał Gruszczyński, pracownik Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Danuta Siedzikówna Feliks Selmanowicz II wojna światowa historia Polski

Jak Niemcy kradli polskie skarby kultury?

Prawo w Niemczech mówi o 30-letniej karencji, która powoduje, że syn czy córka nie musi tłumaczyć się z tego, w jakich okolicznościach rodzice nabyli dane obrazy. Dokąd trafiały zagrabione z Warszawy w czasie II wojny światowej zabytki i jak je odzyskiwać? O tym w audycji "Utracone, odzyskane" mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki.  
Zobacz więcej na temat:  malarstwo II wojna światowa Magdalena Ogórek Powstanie Warszawskie Niemcy

"Wprowadzić gen. Hallera do panteonu wielkich Polaków"

- Zależy nam na tym, by przypomnieć postać Józefa Hallera i jego błękitną armię, która przeszła szlak z Francji do Polski. Chcemy tym samym pokazać pewien wzór patriotyzmu generała i jego żołnierzy – powiedział w programie Cafe Armia wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski. Odniósł się w ten sposób do wydarzeń organizowanych przez MON w 2017 roku z okazji roku Hallera.
Zobacz więcej na temat:  wojsko II wojna światowa Józef Haller wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka Ministerstwo Obrony Narodowej