Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Burzliwe losy polskiego złota

Złoto zawsze budziło olbrzymie emocje. Szlachetny kruszec, praktycznie niezniszczalny, który w dłuższej perspektywie wciąż zyskuje na wartości. Obecnie tona złota kosztuje 37 milionów dolarów, czyli 150 milionów złotych. Przed wybuchem II wojny światowej rezerwy Banku Polskiego wynosiły 95 ton złota, z czego 80 ton znajdowało się w kraju. Gdy Niemcy zaatakowały Polskę, trzeba było je ratować.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Raginis-Królikiewicz historia Polski HISTORIA II wojna światowa złoto

"Janusz Brochwicz-Lewiński był już legendą za życia"

Walczył w kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli sowieckiej i niemieckiej, bohatersko odznaczył się w czasie powstania warszawskiego. Ponadto generał Janusz Brochwicz-Lewiński służył w gwardii przybocznej króla Jerzego VI i pracował jako agent wywiadu w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Jego niezwykła osoba stała się kanwą książki „Gryf”, której autor – Jarosław Wróblewski – był gościem audycji „Wszystko jest historią”.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski kampania wrześniowa Armia Krajowa Janusz Brochwicz-Lewiński II wojna światowa HISTORIA

Warszawa po powstaniu. "Represje sowietów"

Co działo się w okolicach Warszawy między upadkiem Powstania Warszawskiego, a wkroczeniem do Polski Armii Czerwonej? O wydarzeniach opowiedzieli w Polskim Radiu 24: Elżbieta Szumiec-Zielińska – dokumentalistka, dziennikarka, współautorka cyklu śladami zbrodni i walki 1944 -1956 w TVP Historia oraz Przemysław Bednarczyk – historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Sadowski Powstanie Warszawskie Armia Krajowa Armia Czerwona II wojna światowa historia Polski Wiktor Świetlik

ZDF musi przeprosić. "To sygnał dla mediów na całym świecie"

Niemiecka telewizja ZDF musi przeprosić byłego więźnia obozu Auschwitz za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady”. Sąd Apelacyjny w Krakowie zmienił kwietniowy wyrok sądu pierwszej instancji i stwierdził, że 95-letniemu Karolowi Tenderze należą się przeprosiny. O sprawie w Polskim Radiu 24 mówił Bartosz Dudek, szef polskiej sekcji Deutsche Welle.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Majdanek Auschwitz sądownictwo Kraków ZDF

ZDF ma przeprosić za "polskie obozy zagłady"

Niemiecka telewizja ZDF ma przeprosić na swojej stronie internetowej więźnia Auschwitz Karola Tenderę za użycie sformułowania "polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz". Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie, zmieniając częściowo wyrok I instancji. – To wielki sukces obrońców dobrego imienia Polski – komentował w Polskim Radiu 24 Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi Przeciwko Zniesławieniom.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa Niemcy sądownictwo ZDF media Kraków