Polskie Radio
Section05
IPN

Prof. Krzysztof Szwagrzyk o pogrzebie „Inki” i „Zagończyka”

W niedzielę odbędzie się wspólny pogrzeb żołnierzy podziemia antykomunistycznego Danuty Siedzikówny „Inki" i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka". – To będzie szczególny dzień, w którym będziemy mogli powiedzieć, że spełniliśmy swój obowiązek – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Siedzikówna historia Polski IPN pogrzeb Inki Żołnierze Wyklęci

IPN: groby zamordowanych w obławie mogą być na Białorusi

IPN przypuszcza, że ofiary obławy augustowskiej, zamordowane przez Sowietów, mogą spoczywać po białoruskiej stronie granicy. Akcja armii sowieckiej objęła nie tylko tereny Polski, ale częściowo również obecnej Białorusi i Litwy, do linii Niemna – tak wynika z dokumentów radzieckich. Rosja i Białoruś do tej pory odmawiają pomocy prawnej w sprawie śledztwa, dotyczącego tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś HISTORIA Instytut Pamięci Narodowej IPN obława augustowska Raport Białoruś zbrodnie sowieckie ZSRR

Obława augustowska jak regularna wojna

- Obława augustowska była wielką operacją o charakterze wojskowym. Zaplanowana i przeprowadzona przez siły zbrojne Związku Sowieckiego, Armię Czerwoną, czyli przez żołnierzy z poboru, którzy wiedzieli, że wojna w Europie już się skończyła i nie warto narażać się na konflikt z miejscową ludnością - mówi historyk dr Piotr Łapiński.
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona Augustów Dariusz Bugalski historia Polski IPN obława augustowska Polskie Państwo Podziemne Trójka