Polskie Radio
Section05

Jedynka

Wiceszef MSZ: to Polska była ofiarą II wojny światowej

- Oczy całego świata są skierowane na Polskę, a to szansa na odkłamywanie tych nieprawdziwych tez. To Polska była ofiarą II wojny światowej. Polscy bohaterowie stawiali czoła niemieckiej, a potem sowieckiej nawale – mówił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk na antenie Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Szymon Szynkowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wieluń II wojna światowa Andrzej Duda Niemcy Frank-Walter Steinmeier

80. rocznica wybuchu II wojny światowej a relacje polsko-niemieckie

Jak po 80 latach od wybuchu II wojny światowej wydarzenia te wpływają na relacje polsko-niemieckie? Czy można zachować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach nie pogarszając jednocześnie współczesnych relacji między Polakami i Niemcami? Jak wygląda obecna polityka historyczna w Niemczech? Czy kwestia reparacji to dzisiaj realny postulat? 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Paweł Lekki II wojna światowa Niemcy relacje polsko-niemieckie reparacje wojenne

Narodowe Czytanie 2019: dwie nowele młodopolskie

Podczas Narodowego Czytania 2019 w Ogrodzie Saskim w Warszawie, ale także w całej Polsce będziemy czytać dwie nowele młodopolskie: "Orkę" Władysława Stanisława Reymonta (1919) oraz "Rozdzióbią nas kruki, wrony" Stefana Żeromskiego (1895). Dzieła te jak i najciekawsze fakty biograficzne tych dwóch uznanych pisarzy przybliżała w Jedynce prof. Maria Jolanta Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie KULTURA Martyna Podolska