Polskie Radio
Section05

Jedynka

Kulturalny weekend. Co, gdzie i kiedy?

Premiera spektaklu "Alicji Kraina Czarów" w Teatrze Narodowym w Warszawie w sobotę, a kolejne przedstawienie - w niedzielę. Sławomir Narloch (adaptacja, teksty piosenek, reżyseria) zrealizował to przedstawienie według "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla w formie spektaklu muzycznego dla dzieci i dorosłych. Tematem są różne wizje świata oraz względność czasu i przestrzeni. Co jeszcze wydarzy się w kulturze w ten weekend?
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska

Nowoczesna administracja samorządowa. Jak e-usługi zmienią urzędy?

Środki z Krajowego Planu Odbudowy zostaną wykorzystane m.in. do budowy nowoczesnej administracji samorządowej. - E-usługi sprawią, że te wszystkie rzeczy, które są dla nas istotne, bo dotykają bezpośrednio naszego życia, będziemy w stanie załatwić szybko, wygodnie i ze swojego domu za pomocą internetu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Błażej Prośniewski samorząd Krajowy Plan Odbudowy

"Sydonia. Słowo się rzekło". Książka o szlachciance oskarżonej o czary

Elżbieta Cherezińska ma swoim dorobku powieści poświęcone Wikingom, Piastom, Brygadzie Świętokrzyskiej czy rozbiciu dzielnicowemu. Tym razem, w książce pt. "Sydonia. Słowo się rzekło", bohaterką uczyniła pomorską szlachciankę, Sydonię von Bork. Została ona, w roku 1620, oskarżona o czary, a następnie stracona.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Elżbieta Cherezińska Sydonia von Bork

Katarzyna Lubnauer o haśle "Mieszkanie prawem, nie towarem": to nie jest plagiat

- Program partii jest wtedy, gdy partia polityczna go ogłasza i chce wprowadzać w życie, to nie jest plagiat - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia wiceprzewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer. Odniosła się do hasła "Mieszkanie prawem, nie towarem", przypisywanego Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Katarzyna Lubnauer mieszkanie mieszkania kredyt mieszkaniowy Krzysztof Świątek

50-lecie "Sygnałów dnia" radiowej Jedynki!

"Sygnały dnia" po raz pierwszy zostały nadane 1 marca 1973 roku. Od 50 lat dziennikarze tej najstarszej i jednej z najpopularniejszych w Polsce porannych audycji relacjonują najważniejsze wydarzenia nie tylko z kraju, ale i ze świata. W ramach jubileuszu, Program 1 Polskiego Radia zaprosił na wyjątkowe wydanie "Sygnałów dnia". O tej legendarnej audycji można też było dziś usłyszeć w "Czterech porach roku", "Muzycznej Jedynce", "Ekspresie Jedynki", "Jedynce Dzieciom" oraz "Kulturalnej Jedynce".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia radio historia radiofonii

Podpułkownik Łukasz Ciepliński. Wychowany do wolności?

Po pokazowym procesie, w więzieniu na warszawskim Mokotowie, 1 marca 1951 roku zostali rozstrzelani przywódcy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - ppłk Łukasz Ciepliński i jego najbliżsi współpracownicy. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu, a nazwiska skazano na zapomnienie. 
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Żołnierzy Wyklętych historia Polski Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Wolność i Niezawisłość komunizm ppłk Łukasz Ciepliński