Polskie Radio
Section05

Joe Biden

Rocznica wydarzeń z 11 września 2001. Biden: zamachy nie złamały ducha Ameryki

Prezydent USA Joe Biden oddał hołd ofiarom zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Przypadającą 22. rocznicę ataków amerykański przywódca ogłosił Dniem Patriotów i Narodowym Dniem Służby i Pamięci. W rocznicowej proklamacji Biden podkreślił, że zamachy nie złamały ducha Ameryki.
Zobacz więcej na temat:  11 września 2001 roku Stany Zjednoczone Pentagon WTC ŚWIAT Ameryka terroryzm

Skomplikowana gra USA i Wietnamu. Czy będzie partnerstwo strategiczne?

W roku 2023 mija 10-lecie podpisania kompleksowego porozumienia między Stanami Zjednoczonymi a Wietnamem, a z Białego Domu dochodzą informacje o wizycie prezydenta Bidena w Hanoi. Od pewnego czasu Amerykanie są bardzo aktywni w tym rejonie Azji i rozwijają działania dyplomatyczne. Ich cel jest prosty: chcieliby podnieść bilateralne stosunki do rangi strategicznego partnerstwa. 
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat USA Wietnam polityka polityka zagraniczna USA Chiny

Rosyjskie zbrodnie wojenne. Media: Joe Biden zdecydował o przekazaniu dowodów do MTK

Prezydent USA Joe Biden polecił w ostatnich dniach swojej administracji rozpoczęcie dzielenia się zgromadzonymi dowodami na temat rosyjskich zbrodni wojennych z Międzynarodowym Trybunałem Karnym - podał w środę "New York Times". Według dziennika, dotychczas współpraca z MTK była blokowana przez Pentagon.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Pentagon Międzynarodowy Trybunał Karny wojna na Ukrainie wojna 2023

Doradca Bidena: decyzja o przekazaniu rakiet ATACMS Ukrainie należy do prezydenta

Prezydent Joe Biden rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim podczas szczytu NATO o przekazaniu Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu ATACMS i kontynuują tę rozmowę - powiedział doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Zaznaczył, że ewentualne przekazanie rakiet nastąpi po decyzji prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA Ukraina wojna na Ukrainie

Joe Biden spotkał się z wysłannikiem papieża Franciszka ds. Ukrainy. Tematem rozmów przymusowo deportowane dzieci

Prezydent USA Joe Biden spotkał się we wtorek w Waszyngtonie z kardynałem Matteo Zuppim, papieskim wysłannikiem do spraw Ukrainy. Biden miał omówić z kardynałem m.in. pomoc humanitarną dla Ukrainy oraz starania Stolicy Apostolskiej dotyczące powrotu wywiezionych przez Rosję ukraińskich dzieci.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Rosja Ukraina ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie Watykan USA papież Franciszek papież Kościół wiara