Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Ślub" to czy sen? Witold Gombrowicz odreagowuje czas wojny

Swój dramat "Ślub" Witold Gombrowicz napisał podczas emigracji w Argentynie. Główny bohater – Henryk – śni o powrocie z wojny do domu, który z każdą sceną coraz mniej przypomina rzeczywistość. Radiowej adaptacji sztuki będzie można wysłuchać już 26 maja na antenie radiowej Trójki w ramach cyklu teatralnych słuchowisk na żywo, realizowanego wspólnie przez Polskie Radio i STUDIO teatrgaleria w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Argentyna emigracja ślub Teatr Studio Tadeusz Kabicz Dwójka dramat

"Radwan - wszystko brzmi". Jak pokazać muzyczną wielkość za pomocą wystawy?

- Nowa dyrekcja zgłosiła w swoim programie cykl "Legendy Starego Teatru". W lutym mieliśmy tydzień z Jerzym Stuhrem, a teraz mierzymy się ze Stanisławem Radwanem. Jest to paradoks: w jaki sposób pokazać coś, co było w przedstawieniu, a na dodatek jest warstwą dźwiękową - mówiła w Dwójce Anna Litak, kuratorka wystawy "Radwan - wszystko brzmi" w Muzeum Interaktywnym Narodowego Starego Teatru MICET.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Radwan Narodowy Stary Teatr w Krakowie Dwójka wystawa TEATR kompozytor MUZYKA Krzysztof Penderecki Piwnica pod Baranami Stary Teatr w Krakowie Marcin Pesta

Wojciech Chmielarz napisał 20. książkę. W tomie powraca ulubiony bohater czytelników

"Kiepski jestem w jubileusze. Kiedy mijało mi 10 lat pisania, zorientowałem się dosłownie w ostatniej chwili i nie było za bardzo szans, żeby jakoś to uczcić. Ale kiedy ktoś mi wspomniał, że będę wydawać 20. książkę, to pomyślałem sobie - oho, tego nie odpuszczę. A skoro 20., to bohater mógł być tylko jeden. Ten, od którego wszystko się zaczęło" - napisał w swoich mediach społecznościowych Wojciech Chmielarz.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Chmielarz książki literatura kryminał

"Witkacja. Wodewil na krawędzi". Raport z prób w Teatrze Rampa

Ten spektakl to fantazmatyczna wyprawa do świata skandalizującego malarza i pisarza Stanisława Ignacego Witkiewicza. Reżyser Cezary Studniak rozlicza się z mitem genialnego artysty z feministycznej perspektywy. Na scenie witkacowskie cienie i lęki, ale to też spektakl drogi z wielką, tragiczną historią w tle.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Baran Stanisław Ignacy Witkiewicz Teatr Rampa Cezary Studniak Marcin Januszkiewicz TEATR Dwójka

Konkurs pianistyczny, dzięki któremu do Szafarni przyjeżdża cały świat

- Obejmując 16 lat temu stanowisko miałam za zadanie umiędzynarodowić Konkurs im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży, który z czasem zaczął gościć niewielu uczestników zza granicy. To się udało. Dziś możemy szczycić się tym, że do Szafarni przyjeżdża cały świat - mówiła w Dwójce Agnieszka Brzezińska, dyrektorka Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni.
Zobacz więcej na temat:  Szafarnia Jakub Kukla Fryderyk Chopin Dwójka MUZYKA Konkurs im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni

Michał Zadara z rekomendacją na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu

Reżyser Michał Zadara dyrektorem generalnym i artystycznym Teatru Polskiego we Wrocławiu, a redaktor, kurator i poeta Marcin Hamkało dyrektorem ds. administracyjnych - to rekomendacje zarządu województwa dolnośląskiego do kierowania Teatrem Polskim we Wrocławiu. Władze chcą wybrać nowe kierownictwo tej sceny w trybie pozakonkursowym.
Zobacz więcej na temat:  Michał Zadara Dwójka Teatr Polski we Wrocławiu Wrocław TEATR województwo dolnośląskie

Hanna Krall kończy 90 lat. Dzięki reportażom otwierają się przed nią nowe światy

Pisarka i dziennikarka, autorka wybitnych reportaży, w tym m.in. jednej z najważniejszych książek XX wieku, czyli "Zdążyć przed Panem Bogiem". 90 lat temu, 20 maja 1935 roku, urodziła się Hanna Krall. Debiutowała w 1972 roku, dziś w swoim dorobku ma dwadzieścia trzy książki. Ostatnia z nich – "Jedenaście" – ukazała się jesienią ubiegłego roku.
Zobacz więcej na temat:  Hanna Krall Dwójka literatura

Premiera w Cannes to wielki sukces - mówi o "Pejzażu w kolorze sepii" operator Piotr Niemyjski

"Pejzaż w kolorze sepii" w reżyserii Keiego Ishikawy miał w czwartek, 15 maja, światową premierę na festiwalu w Cannes. Za zdjęcia odpowiadał polski operator, Piotr Niemyjski, z którym Ishikawa współpracuje już od lat.
Zobacz więcej na temat:  FILM MFF w Cannes Cannes Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes Kei Ishikawa Kazuo Ishiguro Piotr Niemyjski Ryszard Jaźwiński operator Trójka

Jan Kiepura wrócił do Warszawy. Cenny dar od syna śpiewaka

- Marjan Kiepura dał mi znać, że jest gotów przekazać do naszych zbiorów portret swojego ojca. Pomyślałem, że to bardzo szczęśliwy moment dla mnie, że mogę dopełnić taką łukową formę obecności Jana Kiepury w tym teatrze - mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kiepura Beata Stylińska Teatr Wielki - Opera Narodowa Waldemar Dąbrowski Marjan Kiepura Dwójka malarstwo Warszawa

"Królewska wymiana" - współpraca między zamkami w Warszawie i na Wawelu

Zamek Królewski w Warszawie i na Wawelu podjęły współpracę polegającą na wymianie cennych dzieł. Do Warszawy z Krakowa przyjechało już m.in. popiersie króla Jana III, a na Wawel powędrował ze stolicy brukselski arras zatytułowany "Upadek moralny ludzkości przed potopem".
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Wawel muzeum SZTUKA Hanna Wróblewska Andrzej Betlej Małgorzata Omilanowska Kraków Warszawa Dwójka Małgorzata Nieciecka- Mac Jarosław Trybuś

Miasto ogród zbudowane przez III Rzeszę w Ciechanowie

- Przedmieście, które zostało zbudowane podczas II wojny światowej przez III Rzeszę w Ciechanowie, czerpie mocno z idei miasta ogrodu, będąc jednocześnie narzędziem kolonizacji. Chodziło o stworzenie sielskiego, zielonego krajobrazu, ale po to, żeby przejmować zdobyte tereny i tworzyć dobre warunki bytowe dla swoich osadników - mówiła w Dwójce Barbara Nawrocka, kuratorka wystawy "Plantstoria".
Zobacz więcej na temat:  architektura Ciechanów Jakub Kukla wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu Dwójka