Polskie Radio
Section05

KULTURA

Z dworu do pałacu. Historia i kultura Pałacu Branickich

Nazywany "Polskim Wersalem", "Wersalem Północy" albo po prostu perłą późnego baroku – Pałac Branickich w Białymstoku to jedna z najwspanialszych rezydencji magnackich dawnej Rzeczypospolitej. Przez wieki pałac zmieniał właścicieli, styl i funkcje – dziś mieści się tu Uniwersytet Medyczny oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Dziennikarze Dwójki odwiedzili to niezwykłe miejsce i razem z zaproszonymi gośćmi opowiadali o jego fascynujących losach.
Zobacz więcej na temat:  Białystok Jakub Kukla Maria Czok podróże podróże po Polsce Pałac Branickich zabytki

Ocalały dzięki muzyce. 25. rocznica śmierci Władysława Szpilmana

Jego muzyka przetrwała wojnę, a historia życia stała się symbolem XX wieku. Władysław Szpilman – pianista, kompozytor i autor poruszających wspomnień – pozostaje jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury. Jego pamiętniki stały się podstawą filmu "Pianista" w reżyserii Romana Polańskiego. Ale Szpilman to także wybitny artysta, którego dorobek muzyczny pozostaje ważną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Szpilman Dwójka II wojna światowa okupacja niemiecka Polskie Radio kompozytor wspomnienie MUZYKA

Spotkania mistrzów i młodych talentów. Rusza Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa

Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa powstała z inicjatywy Polish Cello Quartet – tworzonego przez Tomasza Darocha, Wojciecha Fudalę, Krzysztofa Karpetę oraz Adama Krzeszowca. Ci czterej wybitni wiolonczeliści powołali do życia projekt umożliwiający adeptom gry na tym instrumencie doskonalenie swoich umiejętności pod okiem profesjonalistów.
Zobacz więcej na temat:  Polish Cello Quartet Adam Suprynowicz Dwójka muzyka klasyczna wiolonczela

Znana i nieznana Pawlikowska-Jasnorzewska na wystawie w Łazienkach Królewskich

Poetka, dramatopisarka i malarka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska była wszechstronnie uzdolniona. Poświęcona jej wystawa, zatytułowana "Lilka", przybliża sylwetkę artystki, bazując głównie na fotografii, cytatach, wspomnieniach oraz fragmentach analiz jej twórczości. Te zostały przygotowane i wybrane przez autorów biografii i opracowań dotyczących poetki. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Łazienki Królewskie muzeum wystawa Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

"Blask Montparnasse'u". Sylwia Zientek tropem bohemy międzywojennego Paryża

- Artystki i artyści z Montparnasse'u to były osoby, które emigrowały i bardzo często spędzały w Paryżu resztę swojego życia, miały często obywatelstwo francuskie. Więc formalnie byli obywatelami obcego kraju i w czasach PRL-u nie mieli szansy być potraktowani jako polscy artyści - mówiła w Dwójce Sylwia Zientek, autorka książki "Blask Montparnasse'u".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Sylwia Zientek Paryż SZTUKA KSIĄŻKA Dwójka emigracja

Environment, czyli w centrum dzieła. Wystawa "Przestrzenie" w warszawskiej Zachęcie

Zanim świat zachwycił się immersyjnymi instalacjami, artyści lat 60. i 70. już eksperymentowali z przestrzenią, światłem i dźwiękiem, tworząc pełnoformatowe dzieła, w których widz stawał się uczestnikiem. Wystawa "Przestrzenie" w warszawskiej Zachęcie przypomina pionierskie realizacje klasyków polskiej sztuki współczesnej – od ikonicznego "Studium przestrzeni" Fangora i Zamecznika po odtworzenia z legendarnej Galerii Współczesnej. To opowieść o narodzinach environmentu – zjawiska, które wciąż robi wrażenie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka wystawa Wojciech Fangor Zachęta

"Lalka" Bolesława Prusa na ekranie. Pierwszy był Wojciech Jerzy Has

- "Lalka to był jego projekt marzenie. Has chciał go zrobić już pod koniec lat 50., i to widać na ekranie, że on to przemyślał. Chciał zrobić ekranizację w miarę możliwości jednak wierną literze Prusa, ale też wpisać to w swoją estetykę - mówił krytyk filmowy Janusz Wróblewski w Dwójkowym cyklu okolicznościowym na 100-lecie urodzin reżysera Wojciecha Jerzego Hasa.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Jerzy Has kino Marcin Pesta Janusz Wróblewski Beata Tyszkiewicz FILM film polski Andrzej Łapicki Dwójka lalka Bolesław Prus