Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Embarras de richesse". Złoty wiek sztućców

- Dziś w sklepach znajdziemy podstawowy garnitur sztućców na 6, 12 albo czasem na 4 osoby, w którym brak raczej łopatek do szparagów. Jeżeli już trafią się jakieś dodatkowe sztućce, to będą to te do deserów, w postaci widelczyków. Ewentualnie jakieś pojedyncze sztućce półmiskowe - mówiła w Dwójce Marcelina Palińska, historyczka sztuki i kulturoznawczyni.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Modelski HISTORIA jedzenie Wilanów

Tłumacz literatury - rzemieślnik i artysta

Anna Butrym, sekretarz Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury podkreśla, że to co robi tłumacz literatury, to jak najwierniejsze oddanie myśli oryginału, a nie jego przekładanie słowo w słowo. Również w formie, którą autor oryginału przewidział dla danego dzieła z przemyceniem całego kodu kulturowego, który jest niezbędny odbiorcy w języku docelowym, żeby zrozumieć dzieło.  
Zobacz więcej na temat:  tłumacz książki Mateusz Drozda Daniel Wydrych STYL ŻYCIA literatura

Janusz Opryński: liczę na jakiś rodzaj małego doświadczenia

- We wszystkich rankingach, jaka książka najbardziej się podoba, zwycięża Michaił Bułhakow i "Mistrz…". Ponieważ tak się stało, że trochę już obcuję z arcydziełami literatury więc liczę, że arcydzieło mnie nie ośmieszy. Bo arcydzieło potrafi ośmieszyć twórcę, jeżeli źle manipuluje przy nim - mówił gość Dwójki, ceniony polski reżyser teatralny.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Opryński Michaił Bułhakow TEATR

Mouse on Mars: studia eksperymentalne powinny być wszędzie

- To smutne, że ta idea trochę upadła, bo te małe wspólnoty były bardzo ważne - mówili w Dwójce Andie Toma i Jan St. Wermer, założyciele legendarnego niemieckiego duetu, który przedstawił swoją nową kompozycję opartą na samplach ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Koncert odbył się 26 września w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i był transmitowany w streamingu na stronie radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Studio Eksperymentalne Polskiego Radia MUZYKA

Festiwal NNW. Nie tylko o polskiej drodze do wolności

- Mamy historie o zabużanach, o Żydach, którym my Polacy pomagamy ewakuować się do Paragwaju. Mamy historię wyboru papieża. Nasi bohaterowie byli żołnierzami, AK-owcami. Jesteśmy po prostu w każdej grupie, organizacji wojskowej, która walczyła z systemem - mówiła w Dwójce Marta Plucińska, członkini jury Festiwalu Filmowego "Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci".
Zobacz więcej na temat:  FILM Żołnierze Wyklęci Gdynia Witold Banach Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2019

Marek Napiórkowski: nowa płyta zaczęła się od Davida Bowie

- Geneza tego albumu sięga 2016 roku, smutnej okoliczności śmierci Davida Bowie. Podjąłem się wtedy zagrania na koncercie ku pamięci artysty utworów instrumentalnych z jego repertuaru. Powstało interesujące brzmienie, do którego chciałem wrócić. Po trzech latach powstała płyta, którą nagraliśmy w nieco ponad jeden dzień – mówił w Dwójce znakomity gitarzysta jazzowy i kompozytor.
Zobacz więcej na temat:  Marek Napiórkowski Jazz MUZYKA

Piotr Gociek o filmie "Ad astra": afirmacja życia

- Może dlatego bardzo polubiłem ten film, że jestem fanem nawet tych najbardziej atakowanych dzieł Terenca Malicka, który jest twórcą bardzo uczciwym w tym co robi, cenię jego chrześcijaństwo pulsujące w komercyjnym kinie, zatopionym coraz bardziej w nihilizmie. "Ad asta" Jamesa Graya jest w bardzo podobny sposób zrobiony – mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  FILM Stephen King Piotr Gociek Łukasz Adamski kino brad pitt