Polskie Radio
Section05
Łukasz Jasina

Ekspert: wybór Zełenskiego pokazuje rozgoryczenie Ukraińców

- Ukraińskie społeczeństwo zagłosowało zgodnie na Wołodymyra Zełenskiego. Pokazuje to, że Ukraińcy zawiedli się na klasie politycznej, która sprawowała władze przez ostatnie pięć lat - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łuaksz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Do tematu wyborów prezydenckich na Ukrainie odniósł się również pisarz Andrij Kurkow.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Łukasz Jasina

NASZ WYWIAD Relacje z Litwą kwitną. Ekspert: bazę tworzył Lech Kaczyński

- Istotna jest decyzja polityczna władz litewskich. Zdecydowano, że zyskiwanie głosów wyborczych drobnym kosztem, głównie mniejszości polskiej zamieszkującej Litwę, to jednak nic dobrego w porównaniu z możliwością budowy dobrych, partnerskich relacji z sąsiadem - mówi portalowi PolskieRadio.pl dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Mateusz Morawiecki relacje polsko-litewskie NASZ WYWIAD Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Łukasz Jasina ŚWIAT Lech Kaczyński

Ekspert: możemy być dumni z reakcji na spięcie z Izraelem

- Większość izraelskiego społeczeństwa nie ma ochoty na kolejny konflikt historyczny z Polską. Doskonale zdaje sobie sprawę, że mamy do czynienia z instrumentalnym wykorzystywaniem pewnych lęków i traum z przeszłości przez polityków podczas kampanii wyborczej - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Łukasz Jasina Polski Instytut Spraw Międzynarodowych POLSKA polityka

Opinie po szczycie w Warszawie. "Trzeba walczyć o narrację"

Równolegle do konferencji bliskowschodniej w Soczi odbyło się spotkanie prezydentów Turcji, Iranu i Rosji, które, zdaniem Macieja Jastrzębskiego, wpisuje się do polityki Władmira Putina, by "organizować alternatywne przedsięwzięcia". Jacek Raubo ocenił zawiłe relacje międzynarodowe na Bliskim Wschodzie i mówił o tym, jak w wymiarze medialnym należy przedstawiać takie wydarzenia jak szczyt w Warszawie. Do tematu odniósł się również Łukasz Jasina, ekspert PISM. 
Zobacz więcej na temat:  konferencja bliskowschodnia Iran POLSKA polityka Maciej Jastrzębski USA polityka zagraniczna USA Antoni Trzmiel Łukasz Jasina

Rosja to nie jedyne zagrożenie. "Trzeba zmienić mentalność"

W związku z agresywnymi działaniami Rosji w ostatnich latach zmieniła się sytuacja bezpieczeństwa Polski. Jednak to nie jedyne wyzwanie – z wielu zagrożeń nie zdajemy sobie sprawy i potrzebna jest edukacja społeczeństwa oraz elit, klasy politycznej - mówi w rozmowie z portalem Polskiego Radia  dr Łukasz Jasina, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD II wojna światowa Rosja USA bezpieczeństwo Łukasz Jasina Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

Michał Kacewicz: spotkanie Trump-Putin wydarzeniem medialnym

- Pojawiają się domniemania, że doszło do jakiegoś układu, czyli zachowania reżymu Assada w Syrii, ograniczenie wpływów Iranu oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa Izraela i zaangażowanie go w kwestie syryjskie – mówił gość audycji "W samo południe" Michał Kacewicz, dziennikarz Biełsatu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ameryka Donald Trump Władimir Putin Piotr Pogorzelski Łukasz Jasina Stany Zjednoczone Rosja Świat w południe