Polskie Radio
Section05
Łukasz Jasina

Jest decyzja ws. rosyjskich szpiegów w Polsce. Rzecznik MSZ zabrał głos

Polska zdecydowała o wydaleniu 45 rosyjskich "dyplomatów", którzy okazali się funkcjonariuszami służb specjalnych. - Przyczyną decyzji było prowadzenie przez pracowników placówki rosyjskiej działalności niezgodnej z polskim prawem i naruszającej normy konwencji wiedeńskiej, czyli działalności niezgodnej ze statusem dyplomatów - powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja szpieg dyplomacja polityka Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina

WYWIAD Dr Łukasz Jasina: jesteśmy świadkami odkrywania przez Zachód Ukrainy i ukraińskości na nowo

Sądzę, że jesteśmy właśnie świadkami procesu odkrywania na nowo przez Zachód Ukrainy i ukraińskości. Być może to początek zrozumienia, jak jest to wielki kraj, jakie są jego problemy, a także jak głęboką kulturą i wspaniałą historię posiada. Jest to pozytyw w tym wszystkim, co się dzieje podczas tej okrutnej wojny - mówi dr Łukasz Jasina, rzecznik MSZ, historyk, filmoznawca, znawca spraw wschodnich, autor tekstu "Ukraińskość. Próba opisu" z 2014 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni Łukasz Jasina Kijów

tyko u nas Spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE. Rzecznik MSZ: rozmowy m.in. o kandydaturze Ukrainy do UE

- Na spotkaniach ministrów spraw zagranicznych UE rozmawiamy o statusie kandydatury Ukrainy, gdzie mamy bardzo mocne i jednoznaczne stanowisko dla tej idei. Jest ono takie samo zarówno na szczeblu pana prezydenta, pana premiera i ministra spraw zagranicznych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Jasina, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT Unia Europejska wojna 2022 polityka Łukasz Jasina Polskie Radio 24

Międzynarodowe trybunały sądzą Rosję. Jasina: wspieramy dokumentację rosyjskich zbrodni

- W sprawie sądzenia rosyjskich zbrodni wojennych warto przeprowadzić dokumentację. I to są działania, które my będziemy wspierali. MSZ pomaga w zbieraniu świadectw - zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce. Drugą ważną rzeczą jest przypominanie naszym zachodnim partnerom, podczas każdej rozmowy, że te zbrodnie mają miejsce i że my gromadzimy te dowody - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jasina, rzecznik resortu dyplomacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Jasina Dorota Kania ŚWIAT Europa Ukraina Rosja zbrodnie wojenne Haga MTS Międzynarodowy Trybunał Karny

Rzecznik MSZ: polski ambasador pozostaje w Kijowie do końca

Obecność polskiego ambasadora w Kijowie jest symboliczna, ale też  ważna, bo pan ambasador Bartosz Cichocki w dalszym ciągu wykonuje tam bardzo ważne zadania (...). Pozostaje polska flaga przy ul. Jarosławiw Wał w Kijowie i nie zmieniamy tego - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania Łukasz Jasina MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych ŚWIAT Europa Ukraina dyplomacja Polityka zagraniczna Polski

Zbigniew Rau rozmawiał z Antonym Blinkenem. Padły słowa podziękowania dla Polski

Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych Zbigniew Rau oraz Antony Blinken rozmawiali telefonicznie na temat agresji Rosji na Ukrainę. Celem konsultacji była koordynacja międzynarodowej odpowiedzi na inwazję. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina przekazał m.in. wiadomość o kontynuacji wszechstronnego wsparcia dla Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa relacje polsko-amerykańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau dyplomacja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Łukasz Jasina Warszawa Waszyngton Marek Wałkuski

"Zagrożenie dla światowego pokoju". Rzecznik MSZ o ewentualnej eskalacji na Ukrainie

- Wkroczenie wojsk rosyjskich na pozostałe tereny obwodów ługańskiego i donieckiego oznaczałoby znaczące pogorszenie się sytuacji. Byłaby to wielka groźba dla światowego pokoju. To jest coś, czego należy się spodziewać. Ukraina się do tego przygotowuje - podkreślił w Polskim Radiu 24 rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina. Jego zdaniem należy brać pod uwagę możliwość dalszej inwazji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina konflikty międzynarodowe Łukasz Jasina Ministerstwo Spraw Zagranicznych serwis wschodni

"Głównym celem rozmów będzie załagodzenie sytuacji na Ukrainie". Rzecznik MSZ o wizycie Zbigniewa Raua w Moskwie

- Wśród tematów rozmów szefów MSZ Polski Zbigniewa Raua i Rosji Siergieja Ławrowa będą agenda związana z OBWE, jej problemy i rola Rosji w tej organizacji, ale także i to, co dzieje się w tej chwili na Ukrainie, gdzie OBWE odgrywa niepoślednią rolę - powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina serwis wschodni Zbigniew Rau MSZ Łukasz Jasina Siergiej Ławrow ŚWIAT OBWE Europa

Odnowiony Dialog OBWE. Rzecznik MSZ: to ważny element tworzenia ścieżki porozumienia w Europie

Zbigniew Rau zainaugurował Odnowiony Dialog OBWE nt. Bezpieczeństwa Europejskiego. Jak powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina, spotkanie ministrów i ambasadorów w Wiedniu jest niezwykle istotne. Ta platforma dyskusyjna ma redukować ryzyko napięć i wzmacniać bezpieczeństwo w regionie OBWE, a także ma stanowić także jeden z formatów rozmów z Rosją.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa OBWE bezpieczeństwo Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau Łukasz Jasina

Ukraina będzie miała nowego ambasadora w Polsce. Rzecznik MSZ: to doświadczony dyplomata

Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina, Wasyl Zwarycz będzie nowym ambasadorem Ukrainy w Polsce. Zastąpi on na tym stanowisku Andrija Deszczycę, który pełnił swoją funkcję przez osiem lat. "Życzymy panu Zwaryczowi wszystkiego najlepszego w tej trudnej misji dla dobra naszych obydwu państw" - podkreślił rzecznik MSZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukraina Andrij Deszczyca

"Nie będzie propagowania ideologii komunistycznej". Rzecznik MSZ odpowiada rosyjskiej dyplomacji

- Nie zgadzamy się na propagowanie ideologii komunistycznej poprzez hołdowanie pomnikom ku czci Armii Czerwonej - napisał na Twitterze rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Była to odpowiedź na tweet rosyjskiej dyplomacji, w którym jako "haniebny czyn" określono rozbiórkę w 2011 r. Pomnika Braterstwa Broni w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina polityka zagraniczna USA

Wydalenie polskiej konsul z Brześcia. MSZ wyjaśnia: nie naruszyła prawa

MSZ, odnosząc się do wydalenia polskiej konsul z Brześcia, oświadczyło, że "zdecydowanie zaprzecza, jakoby polska urzędniczka konsularna naruszyła prawo białoruskie, polskie lub międzynarodowe". - Działania władz Białorusi mogły być obliczone na dalszą degradację relacji między naszymi państwami - podkreślił resort.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białoruś POLSKA Łukasz Jasina wypadek MSZ