Polskie Radio
Section05
Marcin Warchoł

Mniej kar w zawieszeniu, do więzienia nawet na 15 dni

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz wiceminister Marcin Warchoł przedstawili w siedzibie resortu sprawiedliwości przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości program reform "Sprawiedliwość i bezpieczeństwo". Program zawiera obecnie realizowane lub planowane zmiany w prawie karnym np. karę 15 dni pozbawienia wolności za pierwsze złamanie przepisów. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro Marcin Warchoł przestępczość

Kara za przestępstwa seksualne będzie dwukrotnie wyższa

- Polskie sądy należą do najłagodniejszych w orzekaniu kar za niezwykle okrutne przestępstwa, jakimi są gwałty – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Wprowadzimy rozwiązania, które będą obligowały sądy do orzekania wyższych kar dla tego rodzaju przestępstw - zapowiedział. Szczegóły projektowanych zmian przedstawił także wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbigniew Ziobro prawo przestępczość Ministerstwo Sprawiedliwości Marcin Warchoł kodeks karny

Burzliwa dyskusja nad projektem o KRS

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości zakończyła prace nad rządowym projektem dotyczącym zmian z Krajowej Radzie Sądownictwa. Przewiduje on m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po trzydziestu dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej piętnastu członków-sędziów. Ich następców wybrałby Sejm, a nie jak dziś - środowiska sędziowskie. O sytuacji sędziów mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Gomoła ze Stowarzyszenia Fair Play.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs sądownictwo Marcin Warchoł Ministerstwo Sprawiedliwości Polityka PR24

"KRS wymaga zasadniczej reformy"

We wtorek sejmowa komisja sprawiedliwości powróci do rozpatrywania rządowego projektu nowelizacji ustawy o KRS. Drugie czytanie projektu ma się odbyć dzień później i - jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem - do przegłosowania projektu dojdzie w czwartek. O reformie Krajowej Rady Sądownictwa mówił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości Marcin Warchoł Zbigniew Ziobro PiS

Przez wpadki, sędziowie nie zjednują sobie zwolenników

– Prawo i Sprawiedliwość nie może iść na totalną wojnę ze środowiskiem sędziowskim – powiedziała Joanna Miziołek z tygodnika „Wprost”. Odniosła się w ten sposób do trwającego konfliktu na linii rząd – sędziowie, a także do planowanej reformy sądownictwa. W audycji "Wróżenie z Faktów" do sprawy odniosła się także Anna Sarzyńska z tygodnika „W Sieci”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Warchoł Ministerstwo Sprawiedliwości krs sądownictwo

"Forma protestu odbiega od wartości, które głoszą prawnicy"

W Katowicach zakończył się Kongres Prawników Polskich. - Zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych są zamachem na ich interesy, nie są natomiast zamachem na niezawisłość sądownictwa - powiedział w sobotę w TVP Info prezes PiS Jarosław Kaczyński. O Kongresie Prawników mówili w audycji Gorący Temat konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski i Marcin Gomoła ze Stowarzyszenia Fair Play.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs sądownictwo Prawo i Sprawiedliwość Marcin Warchoł Ministerstwo Sprawiedliwości

Poprawka do ustawy o KRS: „Dialog jest potrzebny”

Resort sprawiedliwości wprowadza poprawkę do projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kandydatów do KRS będą mogły zgłaszać środowiska prawnicze. Poinformował o tym wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który uczestniczy w Kongresie Prawników Polskich w Katowicach. Wydarzenia Tygodnia komentowali w Polskim Radiu 24 Tomasz Walczak („Super Express”) i Łukasz Polinceusz (Fundacja Pułaskiego).
Zobacz więcej na temat:  krs Marcin Warchoł Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo Zbigniew Ziobro

Kongres Prawników Polskich. Poprawka do ustawy o KRS

- Państwo musi więc mieć wpływ na sądownictwo – powiedział w audycji Gorący Temat były sędzia Adam Tomczyński. Odniósł się w ten sposób zakończonego w Katowicach Kongresu Prawników Polskich. Wydarzenia na Kongresie komentował też w Polskim Radiu 24 prof. Bogusław Banaszak, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Dera Marcin Warchoł prawo krs Ministerstwo Sprawiedliwości

Wiceminister: projekty reformy sądownictwa w ciągu pół roku

Resort sprawiedliwości pracuje nad reformą sądownictwa. Zmiany mają przyczynić się m.in. do przyspieszenia postępowań. – Dostrzegamy możliwości uproszczenia procedur, ograniczenia kognicji. Mamy konkretne projekty, myślę, że to kwestia półrocza, kiedy je pokażemy  - mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Warchoł Polskie Radio 24 Piotr Wąż sądownictwo krs Ministerstwo Sprawiedliwości