Polskie Radio
Section05

Mateusz Morawiecki

"Nowe oblicze współczesnej wojny". Premier o cyberataku na skrzynkę mailową Dworczyka

- To lekcja i nauczka, którą cała polska klasa polityczna powinna wziąć sobie do serca - powiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując sprawę ataku hakerskiego na skrzynkę mailową szefa KPRM Michała Dworczyka. Według premiera jest to nowe oblicze współczesnej wojny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Michał Dworczyk internet atak hakerów cyberatak cyberprzestępczość poczta elektroniczna

"Polska nie miała żadnego problemu z nadrzędnością prawa UE". Prof. Gontarski o wniosku premiera do TK

- Polska do tej pory nie miała żadnego problemu z nadrzędnością prawa unijnego. Niech pan komisarz pokaże mi chociaż jeden wyrok, polskiego TK, który by to kwestionował - tak list wysłany przez unijnego komisarza ds. sprawiedliwości do władz Polski skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Waldemar Gontarski, prawnik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska polityka Trybunał Konstytucyjny Komisja Europejska konstytucja Polska w Unii Europejskiej

Premier z wizytą na Pomorzu Zachodnim. "Wielkie inwestycje przemysłowe potrzebują bardzo sprawnej infrastruktury"

Szczecin ze Świnoujściem jest i staje się coraz bardziej hubem technologiczno-energetycznym Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Porcie Szczecin. Podkreślił, że wielkie inwestycje przemysłowe potrzebują bardzo sprawnej infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura Szczecin Świnoujście premier Pomorze Zachodnie polityka POLSKA

"Głos krajów członkowskich ma być ograniczony". Fogiel o niemieckim sposobie myślenia w UE

- To przejaw dążenia do tego, by więcej decyzji zapadało w Brukseli, by były one podejmowane przez urzędników i Komisję Europejską, która nie jest ciałem demokratycznym - tak o liście KE do premiera Mateusza Morawieckiego ws. jego wniosku do TK z marca mówił w piątek w Sygnałach Dnia w Programie 1 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska Komisja Europejska konstytucja Polska w Unii Europejskiej Niemcy

"Nie jest wiążący". Tomasz Rzymkowski o apelu KE ws. wycofania wniosku premiera do TK

- Trybunał Konstytucyjny ma takie samo prawo do orzekania w tej sprawie jak Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe lub Rada Stanu w Paryżu. TK ma prawo orzekać o zgodności prawa z polską konstytucją z 1997 roku - mówił w Polskim Radiu wiceszef MEN Tomasz Rzymkowski. Komisja Europejska napisała list do Polski z apelem o wycofanie wniosku złożonego przez premiera do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o zbadanie relacji prawa krajowego z orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości UE. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Trybunał Konstytucyjny Komisja Europejska