Polskie Radio
Section05
Michał Wójcik

Będą zmiany w prawie regulującym tzw. sprawy uprowadzeniowe

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada nowe przepisy, regulujące sprawę wyjazdu z kraju dzieci z małżeństw mieszanych. Zgodnie z nowym prawem rodzic, nie mający polskiego obywatelstwa, będzie mógł zabrać dziecko z Polski dopiero po uprawomocnieniu się wyroku w polskim sądzie. Sprawami tymi będą się zajmować tylko wyspecjalizowane sądy, a odwołaniami - Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci prawo Ministerstwo Sprawiedliwości Michał Wójcik POLSKA

"Kiedy w grę wchodzi dobro dzieci, nie ma sentymentów"

Z powodu migracji coraz więcej Polek i Polaków zawiera mieszane małżeństwa poza granicami kraju. Gdy dochodzi do konfliktu między rodzicami, spór najczęściej kończy się tragicznie dla dzieci. Według Konwencji Haskiej, dziecko powinno trafić bowiem do pierwotnego miejsca zamieszkania. To nie zawsze jest jednak najlepsze rozwiązanie. W Kulisach Spraw o problemie mówił wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa dzieci Polacy za granicą Michał Wójcik

Politycy w oczekiwaniu na wizytę Donalda Trumpa

- Organizatorem wystąpienia prezydenta USA Donalda Trumpa na pl. Krasińskich w Warszawie jest ambasada Stanów Zjednoczonych - podkreślił w śniadaniu w Trójce rzecznik prezydenta, Krzysztof Łapiński. PO zarzuciła, że Kancelaria Prezydenta dzieli Polaków nie wystosowując zaproszenia na to spotkanie do posłów opozycji.
Zobacz więcej na temat:  polityka Donald Trump Andrzej Duda POLSKA Trójka Beata Michniewicz Barbara Dolniak Grzegorz Długi Andrzej Halicki Michał Wójcik Jarosław Kalinowski Krzysztof Łapiński

"Obywatele fatalnie oceniają wymiar sprawiedliwości"

- W ministerstwie sprawiedliwości jest jeden z wydziałów, który zajmuje się skargami, wnioskami obywateli. Znajduje się w obszarze mojego nadzoru. Rocznie wpływają do niego 44 tysiące skarg - mówił na antenie radiowej Trójki MIchał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. - Zmiany proponowane przez ministerstwo sprawiedliwości zmierzają do upolitycznienia sądów - stwierdził Borys Budka (PO).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Borys Budka Michał Wójcik Trójka