Polskie Radio
Section05
Powstanie Styczniowe

Napad na Bank Polski. Brawurowa akcja powstańców styczniowych

Ta historia mogłaby się stać kanwą dla powieści lub filmu sensacyjnego. - To był nasz polski skok stulecia. Nawet późniejsze akcje PPS z udziałem Józefa Piłsudskiego nie mogły się z tym równać - stwierdził historyk dr Janusz Osica w audycji "Kronika powstania styczniowego". 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe historia Polski historia warszawy HISTORIA Rosja bankowość rozbiory Polski napad 160. rocznica powstania styczniowego

"Ofiarność, która wychowała kolejne pokolenia". Tadeusz Syka o postaci ks. Brzóski

- Ksiądz Stanisława Brzóska to pierwszy, XIX-wieczny "niepokorny", w noc wybuchu Powstania Styczniowego zostaje dowódcą i przeprowadza atak na rosyjski garnizon w Łukowie, który wychodzi mu doskonale, wtedy władze powstańcze dostrzegają jego potencjał i mianują go naczelnym kapelanem powiatu łukowskiego i generałem. To była wielka inspiracja, by ten film zrobić - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Syka, reżyser filmu o ks. Brzósce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Polskie Radio 24 Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Powstanie Styczniowe

Kurator wystawy "Powstali 1863-64": walczono o wolność, równość i braterstwo

- Ludzie, którzy wzięli udział w powstaniu styczniowym, którzy walczyli w tym najdłuższym zrywie wyzwoleńczym w historii Polski, marzyli o wolności; o wolności rozumianej dwojako. Przede wszystkim o wolności politycznej, ale także o wolności od tego, co było wcześniej w Polsce, od nierówności społecznych - mówił w Dwójce Sebastian Pawlina, kurator wystawy "Powstali 1863-64" przygotowanej przez Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Dwójka wystawa KULTURA Jakub Jamrozek Muzeum Historii Polski

"Powstali 1863–64" – wciągająca opowieść o powstaniu styczniowym

Multimedialne animacje i tradycyjne puzzle – m.in. takie środki wykorzystali twórcy wystawy "Powstali 1863–64", by zainteresować zwiedzających historią powstania styczniowego. Ekspozycję na razie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a niebawem ruszy ona w Polskę.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Trójka Katarzyna Cygler Paweł Turski

"Panna opętana" – filmowa opowieść o wojowniczce wolności

"Panna opętana" to psychologiczna opowieść o dorastaniu i młodości Anny Henryki Pustowójtówny, bohaterki powstania styczniowego, adiutantki dyktatora Mariana Langiewicza – historia legendarnej w ówczesnej Europie bojowniczki o wolność. O filmie oraz roli jego bohaterki w działaniach na rzecz polskiej niepodległości rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Semka Powstanie Styczniowe KULTURA historia Polski

Kulkologia, czyli archeologia powstania styczniowego

Miejsce odlewu naboi na polu historycznej bitwy, przemieszczanie się żołnierzy podczas walki, rodzaje broni nieznane w dotychczasowych źródłach historycznych - to pozwalają odtworzyć archeologia wojny i archeologia pól bitewnych: dziedziny, które narodziły się w XIX wieku w USA. Przyniosły one spektakularne wyniki, jak np. w badaniu miejsc bitew z czasów wojny secesyjnej. Analiza śladów na znalezionych tam pociskach pozwoliła prześledzić ruchy pojedynczych żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Powstanie Styczniowe archeologia historia Polski broń

Rusyfikacja i represje w Królestwie Polskim po powstaniu styczniowym

Rusyfikacja i represje wobec mieszkańców Królestwa Polskiego i ziem zaboru rosyjskiego po powstaniu styczniowym (1863-64 roku) oraz minimalizm pozytywistów. O tym mówiliśmy w dwudziestej piątej odsłonie "Historii Żywej" poświęconej przez najbliższe miesiące wielowiekowym relacjom Polski z naszym wschodnim sąsiadem: od Rusi po Rosję.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak Dorota Truszczak historia Polski Rosja Powstanie Styczniowe