Polskie Radio
Section05
Powstanie Styczniowe

"Była wielką bohaterką wolności w Europie". Maciej Pawlicki o Annie Pustowójtównie

- Nasi wspaniali bohaterowie są nieznani, zapomniani, choć byli i są ważni nie tylko dla naszej przeszłości, ale i teraźniejszości. Pustowójtówna była w pewnym momencie europejską celebrytką, witano ją w całej Europie owacjami, wydawano na jej cześć rauty, po powstaniu styczniowym była w Europie wielką bohaterką wolności, a została wymazana z polskiej pamięci - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Pawlicki, reżyser filmu "Panna opętana".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Styczniowe

Powstanie styczniowe. Ostatni zryw Rzeczypospolitej "Trojga Narodów"

"Za wszystkie męki Polski, męki Litwy, w imieniu wszystkich naszej Rusi mąk, do bitwy bracia, do śmiertelnej bitwy. Zwyciężym, jeśli nie opuścim rąk" - śpiewali przy ogniskach, w obozowiskach uczestnicy powstania styczniowego skierowanego przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Ten zryw jest uważany za najdłużej trwający i najbardziej masowy ruch niepodległościowy w XIX wieku. I także bardzo krwawo stłumiony.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak Dorota Truszczak historia Polski Powstanie Styczniowe

O Powstaniu Styczniowym w czeskiej Pradze. Ważna inicjatywa Instytutu Polskiego

Spotkanie „Za naszą i waszą wolność. Kalinowski / Kalinouski / Kalinauskas i jego przesłanie dla Europy Środkowo-Wschodniej dzisiaj” zorganizowane w Bibliotece Vaclava Havla w Pradze zakończyło cykl działań związanych z obchodami 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego zainicjowany przez Instytut Polski w Pradze.
Zobacz więcej na temat:  Praga Czechy Ministerstwo Spraw Zagranicznych Powstanie Styczniowe historia Polski

Odsłonięcie tablicy poświęconej bitwie pod Węgrowem. Szef MON: przeszła do historii, jako "Polskie Termopile"

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak odsłonił w niedzielę przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie tablicę pamiątkową poświęconą bitwie pod Węgrowem. - Bitwa przeszła do historii jako polskie Termopile, jesteśmy dumni z postawy przodków - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Powstanie Styczniowe Wojsko Polskie Grób Nieznanego Żołnierza społeczeństwo historia Polski

Polki w walce o niepodległość. "Polska jest kobietą"

– To na ich rękach, barkach, sercach spoczywało utrzymanie pamięci. Mężczyźni zostali albo zabici, albo wywiezieni. Utrzymanie polskości, zachowanie ideałów, przekazanie młodszym pokoleniom tych najważniejszych rzeczy – to spoczywało na kobietach – przypomina dokumentalistka Gabriela Budny i dodaje, że "Polska jest kobietą". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Powstanie Styczniowe historia Polski Redbad Klynstra niepodległość

"To nie koniec polskiej pomocy dla Ukrainy". Premier Morawiecki odpowiada Zełenskiemu

"Nasze wsparcie może zakończyć tylko jedna rzecz: zwycięstwo", oświadczył premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając w piątek na wpis prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Za 160 lat nasze narody będą wspominać i tę wojnę, tym razem wygraną - dodał polski premier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Styczniowe Mateusz Morawiecki premier Wołodymyr Zełenski Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023

Prezydent: dzisiejsza Polska jest wielkim zwycięstwem powstańców styczniowych

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach 160. rocznicy powstania styczniowego w Bodzentynie w województwie świętokrzyskim. Jak podkreślił, to, że dziś żyjemy w wolnym, coraz bardziej dostatnim kraju, zawdzięczamy także bohaterstwu uczestników tego zrywu niepodległościowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony świętokrzyskie polityka Andrzej Duda prezydent HISTORIA Powstanie Styczniowe

Żuawi śmierci - elitarna jednostka powstania styczniowego

Na początku było ich ponad stu pięćdziesięciu, może dwustu. Niebawem ich liczba wzrosła dwukrotnie. Wszyscy wyszkoleni i wyposażeni w broń palną, co było w tamtym czasie rzadkością. Żuawi śmierci zyskali miano komandosów powstania styczniowego. Odziana w czarne mundury z białym krzyżem formacja była postrachem Rosjan między lutym a marcem 1863 roku.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Dorota Truszczak historia Polski Historia - ludzie

Powstanie listopadowe i wojna 1831 roku. Jak do nich doszło?

Noc listopadowa, powstańcza gorączka, potem regularna wojna między Polską a Rosją, czyli powstanie listopadowe i wojna 1831 roku. Dlaczego trwająca prawie rok insurekcja upadła 21 października 1831 roku wraz z kapitulacją twierdzy Zamość? Czy zryw musiał się zakończyć klęską, represjami, ograniczeniem autonomii Królestwa Polskiego?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Powstanie Styczniowe Dorota Truszczak Andrzej Nowak Rosja Europa

"Przyspieszyło ruch wyzwoleńczy na terenach współczesnej Ukrainy, Polski i Litwy". Zełenski o powstaniu styczniowym

W poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że "160 lat temu nasze narody połączyły swoje siły, stając ramię w ramię przeciwko rosyjskiemu imperializmowi". - Powstanie styczniowe przyspieszyło odrodzenie narodowe i ruch wyzwoleńczy na terenach współczesnej Ukrainy, Polski i Litwy - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Andrzej Duda wojna na Ukrainie Wołodymyr Zełenski Ukraina Rosja Europa ŚWIAT