Polskie Radio
Section05

Rosja

Francja za porzuceniem Nord Streamu 2. To odpowiedź na aresztowania w Rosji

Francuskie władze wyraziły sprzeciw wobec projektu gazociągu Nord Stream 2 łączącego Rosję z Niemcami. Wiceminister do spraw europejskich Clément Beaune stwierdził, że niemieckie władze powinny rozważyć wstrzymanie tej inwestycji w odpowiedzi na aresztowania opozycjonisty Aleksieja Nawalnego oraz jego zwolenników przez rosyjskie władze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Aleksiej Nawalny Nord Stream 2

Były szef PE: nie powinniśmy łączyć Nord Streamu 2 i sprawy Nawalnego

- Koniec Nord Streamu 2 nie rozwiąże problemów w Rosji - mówi były szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla tygodnika "Spiegel" i dodaje, że wątpi, by "zamknięcie (budowy) rurociągu doprowadziło do trwałej demokracji w Rosji". Jego zdaniem można "osiągnąć więcej dzięki dialogowi i ofertom, które leżą również w interesie gospodarczym i politycznym Rosji".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Nord Stream 2 Niemcy Martin Schulz

Dr Bryc: skala protestów w obronie Nawalnego jest bezprecedensowa

- Protesty w Rosji są spektakularne, ponieważ jeżeli ktoś oczekiwał tego, że na ulice różnych miast w Rosji wyjdą miliony protestujących, to do końca nie zna specyfiki rosyjskiej. Jestem pod wrażeniem tego, że w niektórych miastach liczebność protestujących była większa niż podczas demonstracji tydzień temu - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc, politolog. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio ŚWIAT Agnieszka Bryc Piotr Wąż opozycja Kreml Europa Wschodnia Aleksiej Nawalny Władimir Putin protest

Sytuacja w Rosji. Prof. Kozłowski: czasy mogą się zmieniać, ale Rosja pozostaje sobą

- Nawalny podobnie jak obserwatorzy sytuacji w Rosji widzą i wiedzą, że czasy mogą się zmieniać ale Rosja pozostaje sobą. Nawalny ma niesamowitą odwagę wewnętrzną, determinację i świadomość i tego boi się Putin - powiedział o sytuacji w Rosji w kontekście aresztowania Aleksieja Nawalnego prof. Artur Roland Kozłowski, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Aleksiej Nawalny areszt więźniowie polityczni opozycja ŚWIAT Europa Polskie Radio 24