Polskie Radio
Section05

Rosja

Szef MSZ: rozmowa z szefem NATO głównie o manewrach Zapad

Duża część rozmowy z sekretarzem generalnym NATO była poświęcona rosyjsko-białoruskim manewrom - powiedział portalowi wPolityce.pl Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski. - To istotne wydarzenie dla NATO i państw tzw. wschodniej flanki Sojuszu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSZ Witold Waszczykowski NATO Jens Stoltenberg Zapad 2017 Unia Europejska szczyt NATO w Warszawie szczyt NATO Rumunia Turcja terroryzm

Piotr Wawrzyk: NATO pokazuje, że jest zdecydowane zareagować

Przystosowanie Sojuszu Północnoatlantyckiego do nowych zagrożeń dla międzynarodowego bezpieczeństwa. To jeden z głównych tematów rozmowy premier Beaty Szydło z przebywającym w Warszawie Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.  Szefowa rządu podkreśliła, że w obecnej sytuacji interesem wszystkich członków NATO jest to, by Sojusz zachował jedność, sprawność i gotowość do działania w obliczu zagrożeń płynących z różnych stron i źródeł. Wizytę szefa NATO komentowali w Polskim Radiu 24 europeista prof. Piotr Wawrzyk i Witold Jurasz, ekspert ds. międzynarodowych z Ośrodka Analiz Strategicznych.
Zobacz więcej na temat:  NATO Zapad 2017 Jens Stoltenberg Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej

Wiceminister MON: nadchodzi rotacja 2. brygady amerykańskiej

W połowie września rozpoczną się coroczne rosyjskie manewry Zapad 2017. Zbliżające się ćwiczenia powodują napięcie geopolityczne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Mówi się o możliwym ataku wojsk rosyjskich na wschodnią flankę NATO. – Monitorujemy sytuację, podnosimy poziom gotowości, ale bez siania paniki. Trzeba pamiętać o tym, że nadchodzi rotacja 2. brygady amerykańskiej, tak szybko się nie zamienią miejscami – mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski.
Zobacz więcej na temat:  NATO armia wojsko Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Zapad 2017 Białoruś Gruzja POLSKA

Szef NATO Jens Stoltenberg w Polsce. Zapad 2017 w tle

W dniach 24-25 sierpnia sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, a w Orzyszu – z szefem MON Antonim Macierewiczem. Wizyta szefa Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce ma być skoncentrowana na aktywnościach Batalionowej Grupy Bojowej NATO. W Polskim Radiu 24 mówili o tym dr Maciej Milczanowski (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie), Maciej Chudkiewicz (Tygodnik Solidarność), Jakub Palowski (Defence24.pl) i Mariusz Cielma (ekspert ds. bezpieczeństwa). 
Zobacz więcej na temat:  Zapad 2017 wojsko NATO Jens Stoltenberg