Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

Nowy pakt militarny Chin. Hanna Shen: Pekin znów wykorzystuje sytuację międzynarodową do swoich celów

- Całość pokazuje, że w momencie, kiedy Zachód zajęty jest wojną na Ukrainie, rosną wpływy Chin na Pacyfiku. Nie jest to jedyny przypadek, kiedy Chińska Republika Ludowa wykorzystuje sytuację w Europie, żeby zwiększać swoje znaczenie - mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Shen (korespondentka polskich mediów na Tajwanie).     
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Australia Oceania Chiny wyspy salomona Azja

Rosjanie szukają rekrutów poza granicami kraju. Były dowódca wojskowy: znamy to z historii

- To jest akt desperacji, który ma już dość długie tradycje (...). Być może to element zastraszenia strony przeciwnej. (...) Rosjanie chwytają się, czego tylko mogą. Ściągają nawet awanturników, bandytów z całego świata do prowadzenia działalności zbrodniczej na terenie niepodległej Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 kpt. Tomasz Badowski (były wojskowy, weteran wojny w Iraku, dziennikarz). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja Ukraina serwis wschodni Europa

"Odstają od całej reszty". Piotrowski o stosunkach Berlina z Moskwą i Kijowem

- Biorąc pod uwagę rok pobłażania Niemcom ze strony administracji Bidena, to teraz piłka jest po stronie Berlina, który powinien wykazać się dobrą wolą - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Mateusz Piotrowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych komentując stanowisko Niemiec wobec sankcji na Rosję i wsparcia dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka Stany Zjednoczone Ameryka Północna USA Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel relacje polsko-amerykańskie stosunki polsko-amerykańskie

Wykluczenie instytucji finansowych z systemu ETS. Znamy decyzję komisji Parlamentu Europejskiego

Komisja Parlamentu Europejskiego za wykluczeniem instytucji finansowych z systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Europosłowie z komisji przemysłu, badań i energii przyjęli poprawkę w tej sprawie zgłoszoną przez byłego premiera Jerzego Buzka do opinii dotyczącej reformy handlu emisjami.
Zobacz więcej na temat:  emisja co2 emisja gazów handel Unia Europejska Parlament Europejski Komisja Europejska Jerzy Buzek środowisko ETS Europa

Jan Parys: Polska pierwszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w UE

- Bez krajów flanki wschodniej NATO, jak Polska czy Rumunia, nie da się obronić Europy, przeciwstawić rosyjskiej agresji. Wszelkie próby zdeprecjonowania państw Europy Wschodniej, traktowania ich jako Europy gorszej, biedniejszej, mniej ważnej, przekonanie, że to peryferia, które mają tylko słuchać i nie mają nic do powiedzenia, okazały się fałszywe - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Antoni Trzmiel Jan Parys USA NATO

Prezes Radia Lwów: myśleliśmy, że jesteśmy tu bezpieczni. Myliliśmy się

Po zbombardowaniu w poniedziałek Lwowa wiele osób, które w tym mieście znalazły schronienie przed bombardowaniami na wschodzie Ukrainy, przeżyło szok. Prezes Radia Lwów Teresa Pakosz mówiła w Polskim Radiu 24: "Nie spodziewaliśmy się, że coś takiego będzie możliwe w Poniedziałek Wielkanocny".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Ukraina Europa Rosja wojna 2022 serwis wschodni Lwów

Rosjanie wspierają zbrodnie Putina. Symbol "Z" wszechobecny w miastach

Rozpoczęcie przez Rosję inwazji na Ukrainę było bardzo długo odpierane na Zachodzie jako "wybryk" Putina, z którym to nie mogą utożsamiać się przeciętni Rosjanie. Zdaje się temu jednak przeczyć wszechobecny w Rosji symbol "Z", w którego kształcie wyrabia się nawet słodycze i wypieki nawiązujące do "denazyfikacji Ukrainy". Media społecznościowe obiegło tysiące zdjęć, które potwierdzają przychylny stosunek tak zwanych zwykłych Rosjan do działań armii Putina.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 Ukraina Rosja

"Zapomnieli o nas, rozkazują strzelać do cywilów". Rosyjski żołnierz o zachowaniu swoich dowódców

Rosyjscy dowódcy wydają rozkazy atakowania celów cywilnych, nie interesują się losem swoich podwładnych i zastraszają ich - wynika z rozmowy jednego z rosyjskich żołnierzy z bratem, przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, a następnie opublikowanej przez agencję UNIAN.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni zbrodnie wojenne nagrania

Agresja Rosji. Dr Karnkowski: na szczęście Zachód nie jest sparaliżowany strachem

- W cywilizacji zachodnioeuropejskiej, żyjąc w komforcie i dobrobycie, odsunęliśmy od siebie przemoc, przestała się ona mieścić w przestrzeni politycznej czy medialnej, to wielki szok dla Zachodu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski, socjolog, publicysta ("Gazeta Polska Codziennie").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 wojsko Mirosław Skowron

Niemiecka gazeta nie pozostawia suchej nitki na polityce SPD. "Socjaldemokratyczny wstyd, żenująca próba działań"

Na łamach portalu dziennika "Bild" ukazał się w środę artykuł obnażający lata zaniedbań w polityce Niemiec wobec Rosji. Gazeta oskarża socjaldemokratów z SPD o uzależnienie ich kraju od gazu, który jest głównym napędem finansowym krwawej machiny Putina. "Błędem było uprzejme traktowanie zbrodniarza wojennego, który zamiast pokoju przyniósł wojnę" - czytamy.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Olaf Scholz Ukraina wojna 2022 Rosja