Polskie Radio
Section05

USA

"Zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa". Wiceszef MSZ o zmianie decyzji USA dot. wojsk w Niemczech

- Większa obecność amerykańska w Europie zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli strona amerykańska będzie zmieniać swoją decyzję dotyczącą obecności w Niemczech, będziemy ją przyjmować radością - zadeklarował wiceszef MSZ Marcin Przydacz w rozmowie z RMF FM.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Europa Niemcy wojsko Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ ŚWIAT

NASZ WYWIAD Piłka w grze. W. Jakóbik: uwaga na determinację Kremla, przez NS2 chce uzależnić Niemcy, region i całą UE na dekady

Po tym, gdy w Stanach Zjednoczonych została uzgodniona ostateczna wersja sankcji, warto pamiętać, że mimo wszystko Kreml nie składa broni – ostrzega Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.  W sankcjach znalazł się "topór" na NS2. – Zostały tam wpisane firmy ubezpieczające i certyfikujące NS2. To kolejna porażka Rosjan, którzy początkowo przekonywali, że w ogóle nie będzie tych sankcji – mówi analityk, ale zaznacza jednocześnie, że Kreml walczy w swoim pojęciu o dekady wpływów w Europie i nie podda się łatwo. Analityk przypomina, że część analityków wymienia tzw. "fundusz klimatyczny" w Meklemburgii – jako potencjalny sposób na ominięcie sankcji.
Zobacz więcej na temat:  Europa NASZ WYWIAD Rosja Kreml Władimir Putin Unia Europejska infografika Nord Stream 2

"On zawsze był politykiem bardzo centrowym, unikał skrzydeł". Publicysta o Joe Bidenie

- Zmienił się świat, zmieniła się Ameryka, ale najważniejsze problemy polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych nie zmienią się. Amerykanie zawsze byli pragmatykami i myślę, że tutaj też będą pragmatykami - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski, komentując zmianę na fotelu prezydenckim Stanów Zjednoczonych. 
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden Stany Zjednoczone Ameryka Północna Polskie Radio 24 ŚWIAT Barack Obama

Amerykański resort sprawiedliwości pozywa Facebooka. Chodzi o dyskryminację pracowników z USA

Ministerstwo sprawiedliwości USA oskarżyło w czwartek Facebooka o dyskryminację amerykańskich pracowników i preferowanie przy zatrudnianiu osób przebywających w Stanach Zjednoczonych na tymczasowych wizach. Resort twierdzi, że gigant mediów społecznościowych ponad 2,6 tys. razy odmówił rekrutacji lub zatrudnienia na wysoko opłacane stanowiska wykwalifikowanym Amerykanom.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Facebook polityka praca internet social media społeczeństwo społeczeństwo informacyjne Ameryka Ameryka Północna prawo

Ryszard Legutko o sytuacji po wyborach w USA: monopol liberalno–lewicowy na świecie się umacnia

- Zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA oznacza, że monopol liberalno–lewicowy na świecie się umacnia. Nurtom konserwatywnym w tej rzeczywistości będzie trudniej - mówi europoseł, szef EKR profesor Ryszard Legutko. Jak dodał, wybory pokazały też, że społeczeństwo amerykańskie jest bardzo podzielone.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka wybory prezydenckie w USA Donald Trump sondaże wybory w USA Ameryka Północna Joe Biden Ryszard Legutko