Polskie Radio
Section05
Ursula von der Leyen

Marcin Porzucek (PiS): jesteśmy wzorem praworządności dla wielu krajów UE

- W momencie, gdy układana jest lista nowych komisarzy europejskich, sprawą priorytetową jest to, aby teka dla przedstawiciela Polski odpowiadała naszej polityce – komentował zbliżającą się wizytę Ursuli von der Leyen w Polsce poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Porzucek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Beata Szydło Komisja Europejska Ursula von der Leyen Unia Europejska Parlament Europejski Mateusz Morawiecki

Komisja ds. pedofilii. Jakie będą efekty jej pracy?

- Sankcje będzie wydawać sąd. Chodzi o to, żeby ułatwić ofiarom ujawnianie się - powiedział w audycji "Tydzień kontra tydzień" Marcin Święcicki (PO) komentując prace nad powołaniem komisji ds. pedofilii. Włodzimeirz Bernacki (PiS) przypomniał z kolei, że już wcześniej wprowadzano rejestr przestępców seksualnych, choć nie obyło się bez sprzeciwu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Marek Mądrzejewski Marcin Święcicki pedofilia Komisja Europejska Ursula von der Leyen niepełnosprawni wybory parlamentarne

Ursula von der Leyen o migracji: trzeba słuchać argumentów, także Polski

Na całym świecie istnieje obowiązek ratowania ludzi, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie na morzu. Naszym obowiązkiem jest też jednak konsekwentne przeciwdziałanie przyczynom, które doprowadziły do tej sytuacji - oświadczyła wybrana na przewodniczącą KE Ursula von der Leyen. Opowiedziała się za wsłuchiwaniem się w argumenty m.in. Polski w kwestii unijnej polityki migracyjnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT migracja Unia Europejska uchodźcy Ursula von der Leyen

Radosław Fogiel: doszło do spotkania z przedstawicielem CDU

– Głosy nawet nie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, a dokładnie Prawa i Sprawiedliwości mogły być przeważające w debacie nad poparciem kandydatury Ursuli von der Leyen na nową szefową Komisji Europejskiej – powiedział Radosław Fogiel, zastępca rzecznika prasowego PiS. – Byliśmy bardzo istotnym elementem w tej układance – dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ursula von der Leyen polityka Unia Europejska Prawo i Sprawiedliwość Komisja Europejska wybory w Polsce opozycja wybory parlamentarne

Tomasz Sakiewicz o UE: muszą się z nami liczyć

- Ursula von der Leyen już wie, że bardzo trudno zbudować wokół niej koalicję, żeby nie uczestniczyło w tym PiS. Trzeba się z nami dogadywać, bo izolowanie Polski do niczego nie prowadzi - powiedział Tomasz Sakiewicz  ("Gazeta Polska"). W "Debacie poranka" o nowym rozdaniu w Parlamencie Europejskim mówił także Agaton Koziński ("Polska The Times") oraz Łukasz Warzecha ("Do Rzeczy").  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka koalicja obywatelska Koalicja Europejska edukacja Komisja Europejska Ursula von der Leyen

Szef MSZ: wybór Ursuli von der Leyen dobry dla relacji transatlantyckich

Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, ocenił, że wybór Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej jest dobry dla stosunków transatlantyckich. Szef polskiej dyplomacji skomentował też objęcie funkcji zastępcy sekretarza generalnego NATO przez Mircea Geoana, byłego szefa MSZ Rumunii. - Polska szanuje tę decyzję - mówił. 
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Ameryka Komisja Europejska Jacek Czaputowicz Ursula von der Leyen

Z. Kuźmiuk: Ursula von der Leyen zwycięstwo zawdzięcza PiS

- Jeżeli Ursula von der Leyen nie zerwie z dotychczasową polityką, to Unia Europejska będzie rozpadała się od środka. Powinniśmy przestać używać lekarstwa "na problemy Europy - więcej Europy", który to pogląd dominował do tej pory, tylko dokonać przeglądu najważniejszych spraw i nimi się zająć - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbigniew Kuźmiuk Prawo i Sprawiedliwość Beata Szydło Komisja Europejska Ursula von der Leyen Unia Europejska

A. Borowski: KE powinna kierować się literą prawa

- Komisja Europejska powinna przestać kierować się ideologią, a zacząć kierować się literą prawa. Bo zgodnie z literą prawa Komisja nie może zajmować się funkcjonowaniem polskiego wymiaru sprawiedliwości, jego strukturą. Traktat Lizboński nic o tym nie mówi – powiedział w PR24 Adam Borowski z "Gazety Polskiej". Gościem audycji był także Grzegorz Łaguna z Superstacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen rozpoczyna kompletowanie nowej Komisji Europejskiej

Ursula von der Leyen została pierwszą kobietą na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej. Głosowanie pokazało jak głęboki i ponadpartyjny jest spór między unijną Radą, czyli szefami państw i rządów, a Parlamentem Europejskim o zasady nominowania szefa Komisji Europejskiej. Teraz trudna przeprawa czeka kandydatów na komisarzy, którzy będą po wakacjach przesłuchiwani przez eurodeputowanych.
Zobacz więcej na temat:  Ursula von der Leyen Parlament Europejski Komisja Europejska Rosja katastrofa samolotu Piotr Pogorzelski Malaysia Airlines