Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Polscy naukowcy opracują lek na COVID-19?

Naukowcy i lekarze z trzech warszawskich placówek: Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pracują nad polskim lekiem na COVID-19. Może on okazać się przełomem w walce z obecną pandemią. Na jakim etapie przebiegają badania?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski onkologia medycyna koronawirus

Galerie dookoła świata: Neron, Holzer i Kandinsky

Choć należy do grona artystek wizualnych, głównym narzędziem jej twórczości jest słowo pisane. Kilka lat temu Jenny Holzer przygotowała instalację świetlną dla Starego Browaru w Poznaniu, w której wykorzystała wiersz Wisławy Szymborskiej, podobny projekt zrealizowała dla Muzeum Guggenheima w Bilbao. Można go teraz oglądać w sieci.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA SZTUKA wystawa galeria muzeum Kasia Dydo Adrianna Janiszewska

Justyna Sobolewska: wokół nas jest za mało Różewicza

- Ważna jest bliskość teatru, filmu i literatury współczesnej. Ale warto wracać do klasyki, niektóre teksty Różewicza zawsze były kontrowersyjne, ale przecież jego diagnoza okazała się w wielu miejscach prawdziwa - mówiła na antenie Dwójki Justyna Sobolewska, kuratorka głównego programu literackiego 7. Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  język polski Paweł Siwek Dwójka

Dramaty Jarosława Abramowa. "Był otwarty na teatr rozumiany wielorako"

- Jarosław Abramow-Newerly dość późno stał się twórcą teatralnym, wcześniej był twórcą kabaretowym. Jednak praca w Polskim Radiu była dla niego okresem formacji. To było zaplecze, które go wychowało, a potem on wkładał tam kawał swojego serca. To było jego środowisko, jego przyjaciele i jego moment - mówiła w Dwójce Karolina Felberg, autorka wstępu i wyboru dramatów do tomu "Klik-klak. Dramaty".
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Abramow-Newerly Wacław Holewiński literatura Dwójka KULTURA

Jak pandemia zmieniła onkologię? Eksperci opracowali specjalny raport

Zespół polskich ekspertów opracował specjalny raport pokazujący wpływ pandemii COVID-19 na system opieki onkologicznej. - Pandemia generalnie poturbowała system ochrony zdrowia wszędzie na świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski onkologia medycyna koronawirus

Wypoczynek w domku na kółkach. Reportaż "Mój kamper, moja wolność" [POSŁUCHAJ]

Od kilku lat widać coraz większe zainteresowanie podróżowaniem kamperami lub z przyczepą. To forma wypoczynku chętnie wybierana przez tych, którzy lubią czuć wolność i niezależność. Rozwój tego typu turystyki przyspieszyła pandemia. W 2021 roku zainteresowanie karawaningiem jest dwukrotnie większe niż w roku poprzednim. Jak wyglądają wakacje w domu na kółkach? 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka Trójka STYL ŻYCIA kamper wakacje

Cezary Zych: wykonawcy muzyki dawnej są jak pisarze fantasy

- Klasztor w Paradyżu to miejsce niezwykłe i bardzo tajemnicze, przez wiele lat zamknięte, od II wojny światowej mieściło się tu seminarium duchowne. W roku 2002 udało nam się przekonać ówczesnego biskupa, żeby otworzył go dla publiczności, byśmy mogli tutaj realizować nie tylko nagrania, ale żeby też można było stworzyć jakieś wydarzenie muzyczne. Tak powstał festiwal "Muzyka w Raju" - opowiadał w Dwójce Cezary Zych, dyrektor artystyczny wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Jakub Jamrozek Dwójka MUZYKA