Polskie Radio
Section05
aneksja

Rosyjska aneksja części Ukrainy. Prof. Szumski: to analogia do wydarzeń na wschodzie II Rzeczpospolitej

We wrześniu 1939 roku Sowieci zagarnęli Kresy wschodnie II Rzeczpospolitej. Wcześniej były morderstwa, gwałty na Polakach i pseudoreferenda. - Nasuwają się analogie obserwując dzisiejszą sytuacje na wschodzie Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Szumski, historyk PAN, IPN. Podkreślił, że dla Rosji "istotą przeprowadzenia aneksji terytoriów nadal pozostają pseudoreferenda i ostatecznie przymusowe nadanie rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA Związek Sowiecki historia Polski Kresy aneksja Armia Czerwona

Putin ogłosił stan wojenny w okupowanych regionach. "To pseudolegalizacja grabieży mienia Ukraińców"

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił "stan wojenny" w czterech okupowanych regionach Ukrainy: chersońskim, zaporoskim, donieckim i ługańskim. O swojej decyzji poinformował podczas obrad rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa. Dekret w tej sprawie ma obowiązywać od jutra rana. Decyzję Putina skomentował na Twitterze Mychajło Podolak z Kancelarii Prezydenta Ukrainy. "To pseudolegalizacja grabieży mienia Ukraińców" - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie Rosja Władimir Putin wojna 2022 aneksja

Goście "Debaty Polskiego Radia 24" o bieżącej sytuacji związanej z wojną na Ukrainie

- Do Putina musiało dotrzeć to, że przynajmniej narracyjnie przekracza cienką czerwoną linię - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki). Gośćmi "Debaty PR24" byli również prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL) i prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna na Ukrainie Ukraina wojna 2022 ŚWIAT Jerzy Jachowicz aneksja Rosja Władimir Putin Krym

Most Krymski zniszczony. Prof. Boćkowski: bardzo skuteczna dywersja dokonana przez Ukraińców

- Wszystko wskazuje na to, że Ukraińcy przeprowadzili jakąś bardzo ciekawą akcję dezintegracyjną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku). Gośćmi "Debaty PR24" byli również prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki) i prof. Mieczysław Ryba (KUL). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna na Ukrainie Ukraina wojna 2022 ŚWIAT Jerzy Jachowicz aneksja Rosja Władimir Putin Krym

Andrzej Łomanowski: nasz podstawowy problem to pytanie, "co siedzi w głowie Putina?"

Aneksja czterech regionów republiki Ukrainy, ogłoszona przez Władimira Putina, przyjęta została jako chęć eskalacji wojny i przekreślenie szans na rychłe rozmowy pokojowe. Jaki jest sposób myślenia rosyjskiego przywódcy, czy chce on nastraszyć Zachód? Czy zagraża mu spisek na szczytach władzy, czy raczej generalicja będzie mu posłuszna? Czy społeczeństwo wytrzyma trudy związane z sankcjami i powszechną mobilizacją?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki aneksja Władimir Putin Piotr Semka Ukraina wojna na Ukrainie Trójka Ukraina

Rosyjscy prawnicy o aneksji części Ukrainy. "Putin złamał nawet konstytucję Federacji"

Władimir Putin podpisał ustawy o aneksji czterech regionów Ukrainy. Jednak w ocenie rosyjskich prawników niezależnych - działania prezydenta Rosji nie tylko naruszają międzynarodowe konwencje, ale również łamią konstytucję Federacji Rosyjskiej. Ich zdaniem aneksja jest jednym z ostatnich rozpaczliwych akordów putinowskiego reżimu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 aneksja

Finlandia potępia nielegalne referenda na Ukrainie. Rosyjscy dyplomaci otrzymali jednoznaczną notę

Władimir Putin ogłosił "przyłączenie" do Rosji czterech wschodnich i południowych obszarów Ukrainy. W tej sprawie przedstawiciel fińskiego resortu odbył rozmowę z ambasadorem Rosji. Kategorycznie potępiamy zorganizowane przez Rosję fikcyjne referenda i przymusowe włączenie terytoriów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej - czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Finlandii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia dyplomacja Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 aneksja

To może być groźne dla Putina. ISW analizuje porażki Rosjan na Ukrainie i wskazuje na błędy w przymusowej mobilizacji

Fala krytyki pod adresem rosyjskiego dowództwa po ogłoszeniu "częściowej mobilizacji" i wycofaniu wojsk z Łymanu w Donbasie, podważa narrację Kremla na temat wojny na Ukrainie i pośrednio uderza w prezydenta Władimira Putina – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja aneksja ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2022 Europa Władimir Putin

Putin anektuje okupowane tereny Ukrainy. Mosoń: chodzi także o zastraszenie Zachodu

- Zgodnie z doktryną wojenną Rosji (...) może teraz uruchomić procedurę związaną z walką na atom. Chodziło o wzbudzenie strachu, który miał również udzielić się Zachodowi - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre). Gośćmi byli również dr hab. Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego), Wojciech Rogacin ("Polska. Metropolia Warszawska").   
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Rosja Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT aneksja wojna 2022 Mirosław Skowron Europa

Odbicie ukraińskiego miasta tuż po aneksji. Kumoch: to dla Rosji upokarzające

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch ocenił odbicie miasta Łyman przez Ukrainę. Jak mówił "upadek miasta, które już było w rękach Rosjan dzień po tym, jak Kreml ogłosiła aneksję tego terytorium i uznaje to za swoje terytorium, jest dla Rosji upokarzające". Dodał, że to najlepszy komentarz  ile warte są aneksje Władimira Putina.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Jakub Kumoch aneksja