Polskie Radio
Section05
budżet UE 2021-2027

Unijny budżet jest pusty. Kuźmiuk: przewodnicząca PE apeluje do szefów rządów o uzupełnienie dochodów

"Na zakończonym w ostatni piątek posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola w dramatycznym wystąpieniu apelowała do szefów rządów o uzupełnienie dochodów 7-letniego unijnego budżetu, ponieważ jak to ujęła »nasze zasoby są napięte do granic możliwości«" - napisał Zbigniew Kuźmiuk na łamach portalu wPolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska budżet ue budżet unijny budżet UE 2021-2027 Rada Europejska GOSPODARKA

W Rumunii rozmowy o budżecie UE. Jarosińska-Jedynak: polityka spójności musi być bardziej elastyczna

Na konferencji w rumuńskim Sybinie przedstawiciele polskich władz i polscy samorządowcy przekonywali o potrzebie wzmocnienia polityki spójności w przyszłym budżecie Unii Europejskiej. - Polityka spójności UE po 2027 roku powinna mieć wbudowaną elastyczność, która pozwoliłaby na programowanie dostosowane do potrzeb regionów - mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Jarosińska-Jedynak Rumunia ŚWIAT Europa Europa Środkowo-Wschodnia budżet UE 2021-2027 GOSPODARKA

Negocjacje ws. KPO. Grzegorz Puda: finalizujemy rozmowy z Komisją Europejską

- Jasno deklarujemy stanowisko dot. Izby Dyscyplinarnej, odpowiednie ustawy w tej chwili są procedowane i mogę powiedzieć, że finalizujemy rozmowy ws. Krajowego Planu Odbudowy i liczymy na to, że sporne kwestie w ten sposób zostaną zamknięte - mówił w Polskim Radiu 24 minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania Grzegorz Puda ŚWIAT Europa Unia Europejska fundusze ue Krajowy Plan Odbudowy budżet UE 2021-2027

Anna Milczanowska: na początku maja Polska powinna otrzymać pieniądze na KPO

- Wydaje się, że KE jest wrogo do nas nastawiona, ale to się powoli zmienia. Być może na początku maja Polska otrzyma unijne pieniądze na KPO i wsparcie dla uchodźców ukraińskich, których jest w Polsce ponad 2 miliony - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Anna Milczanowska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka budżet ue budżet UE 2021-2027 fundusze unijne Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska Ursula von der Leyen

Premier o ustawie ws. Funduszu Odbudowy: liczę, że PSL i KO zagłosują "za"

- Liczę, że głosowanie nad projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE będzie poza podziałami politycznymi, że zwycięży racja stanu. Liczę, że posłowie PSL i KO także zagłosują "za" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Krajowy Plan Odbudowy Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska fundusze unijne budżet UE 2021-2027 infografika

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy, czyli o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Zakłada on rozdysponowanie do państw członkowskich Wspólnoty 672 i pół miliarda euro w formie dotacji i pożyczek. Jest to odpowiedź Wspólnoty na kryzys wywołany pandemią koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej fundusze unijne Rada Europy COVID-19 budżet UE 2021-2027

"Werdykt będzie najwcześniej za kilka miesięcy". Dr Bonikowska o skardze Polski do TSUE

- Takie sprawy mogą trwać nawet 2-3 lata, więc dąży się do tego, żeby ten werdykt był w miarę szybko podjęty. Myślę, że "najszybciej" oznacza w tym wypadku kilka miesięcy - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, odnosząc się do skargi Polski do TSUE ws. rozporządzenia wiążącego fundusze UE z praworządnością. - Im szybciej, tym lepiej - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Gromadzki ŚWIAT Europa Unia Europejska fundusze unijne fundusze europejskie budżet UE 2021-2027

Kaleta: w sprawie funduszu odbudowy jesteśmy konsekwentni

– Rozumiemy, że doszło do zmiany stanowiska u największego koalicjanta. Ubolewamy nad tym, ale przyjmujemy to do wiadomości – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, poseł Solidarnej Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sebastian Kaleta Trójka polityka Bartłomiej Graczak Ministerstwo Sprawiedliwości budżet UE 2021-2027 budżet ue zjednoczona prawica Solidarna Polska

Kończy się prezydencja Niemiec w UE. Czym może się pochwalić Berlin?

Niemcy kończą dziś półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. Od jutra do końca czerwca pracami Wspólnoty będzie kierować Portugalia. Uzgodnienia w sprawie budżetu Unii na najbliższych siedem lat oraz funduszu odbudowy po pandemii to Berlin zapisuje na liście sukcesów. Niemcy zabiegały też o porozumienie z Chinami w sprawie umowy inwestycyjnej, ale w tej sprawie posypała się krytyka. Zastrzeżenia ma między innymi Polska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Niemcy budżet UE 2021-2027 Chiny Beata Płomecka

Około 60 mld euro poza regularnym budżetem. Polska trzecim beneficjentem planu finansów UE

Unia Europejska zgodziła się kilka tygodni temu na bezprecedensowy pakiet finansowy w historii. Oprócz budżetu Wspólnoty na najbliższych siedem lat opiewającego na ponad bilion euro, zapadła też decyzja o utworzeniu funduszu odbudowy po pandemii w wysokości 750 miliardów euro, którego Polska jest jednym z największych beneficjentów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej budżet ue budżet UE 2021-2027

"Przed tym ostrzegała Solidarna Polska". Kaleta o wypowiedzi Jourovej ws. Polski i Węgier

Grillowanie Polski wchodzi w nowy etap, przed którym - jako Solidarna Polska - przestrzegaliśmy. Musimy dalej walczyć, jednak warunki są o wiele gorsze niż przed dwoma ostatnimi szczytami RE - ocenił na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zapowiedź wiceszefowej KE Very Jourovej, która chce "zbadać" Węgry i Polskę za pomocą nowego mechanizmu praworządności na początku przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  Vera Jourova POLSKA polityka Europa Unia Europejska budżet UE 2021-2027 Trybunał Sprawiedliwości UE Sebastian Kaleta Solidarna Polska

NASZ WYWIAD Rok pod znakiem nacisków UE na Polskę. Prof. Żurawski vel Grajewski: im chodzi po prostu o rząd PiS

Rok 2020 minął pod znakiem nacisków Unii Europejskiej na Polskę. Z czego wynikają te działania europejskich elit? Według prof. Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego problemem jest przede wszystkim postawa polskiego rządu, który postawił na opcję proamerykańską, a nie proniemiecką. - Niemcy chciałyby, żeby znowu rząd w Warszawie orientował się na Berlin, a nie na Waszyngton i nie pociągał za sobą mniejszych państw naszego regionu - tłumaczył w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska UE budżet unijny dyplomacja Niemcy Europa budżet UE 2021-2027

Ziobro: to spór o przyszłość kraju, nie o praworządność

- Nie jest to spór o kwestie praworządności, ale o przyszłość Europy i przyszłość Polski. To spór o to czy w ogóle Polska będzie czy zostanie sprowadzona do roli jakiegoś landu, województwa, regionu w państwie europejskim, w którym decydujące głosy nie będą już należały do Polaków - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prezes Solidarnej Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro Solidarna Polska Unia Europejska budżet UE 2021-2027 zjednoczona prawica polityka POLSKA Polska w Unii Europejskiej Małgorzata Raczyńska-Weinsberg