Polskie Radio
Section05
cit

Rośnie ściągalność CIT. Wiemy, które sektory gospodarki są największymi płatnikami

Aby zwiększać sprawiedliwość systemu podatkowego polski rząd od blisko dekady pracuje nad zwiększeniem ściągalności podatków w Polsce. Kluczowym elementem tych działań jest walka z optymalizacją podatkową, czyli takimi zabiegami księgowymi przedsiębiorstw, których wyłącznym celem jest obniżenie należności dla fiskusa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes cit Podatki 2022 budżet Polski

Projekt zmian w CIT. Wiceminister Soboń: to odpowiedź na oczekiwania rynku

- Projekt zmian w CIT jest odpowiedzią na oczekiwania rynku i na sytuację geopolityczną i gospodarczą, w jakiej dzisiaj się znajdujemy - powiedział w Sejmie wiceminister finansów Artur Soboń. W projekcie zawarte zostały m.in. zapisy mające na celu wydłużenie działania Tarczy Antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 r. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA legislacja podatki Podatki 2022 cit Artur Soboń firma firmy przedsiębiorca przedsiębiorstwo Ministerstwo Finansów POLSKA akcyza polityka

Tegoroczny deficyt może być mniejszy od zaplanowanego. Są szacunki w projekcie budżetu na przyszły rok

Tegoroczny deficyt budżetu państwa może wynieść około 23 mld zł i będzie mniejszy od zaplanowanego w ustawie budżetowej, gdzie zapisano, że wyniesie nie więcej niż 29,9 mld zł - podano w uzasadnieniu do projektu budżetu na rok 2023, przyjętego we wtorek przez rząd.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski deficyt budżetowy finanse publiczne Ministerstwo Finansów inwestycje podatek VAT cit społeczeństwo POLSKA

"Oprócz zmian w PIT, pracujemy nad korektami CIT". Minister finansów o działaniach resortu

Oprócz planowanych zmian w podatku PIT, obejmujących m.in. usunięcie tzw. ulgi dla klasy średniej i obniżenie wysokości pierwszego progu podatkowego, pracujemy też nad pewnymi koniecznymi korektami w CIT, które jednak wymagają konsultacji z rynkiem - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska dla "Pulsu Biznesu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Ministerstwo Finansów Magdalena Rzeczkowska pit cit podatki Podatki 2022 GOSPODARKA kwota wolna od podatku pkb wojna na Ukrainie inflacja ulga podatkowa

Eksperci: obniżka stawki PIT to rozwiązanie potrzebne dla naszego rynku pracy

Obniżka stawki PIT z 17 do 12 proc. to jednoznacznie dobre rozwiązanie. Zwiększa ono atrakcyjność pracy, a zastępując ulgę dla klasy średniej zdecydowanie upraszcza system - oceniali goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Przemysław Kwiecień, główny analityk XTB oraz Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG.  Zgodzili się z opinią wiceministra Artura Sobonia, że jest to wycofanie się ze zmian selektywnych na rzecz rozwiązań systemowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki cit pit Polski Ład