Polskie Radio
Section05
digitalizacja

Różewicz nieznany: zobacz tysiące niepublikowanych zdjęć z rodzinnego archiwum poety

Niepublikowane wcześniej zdjęcia Tadeusza Różewicza są już dostępne dla wszystkich. To efekt projektu "Różewicz Odcyfrowany – digitalizacja archiwum rodzinnego poety" realizowanego przez wrocławskie Ossolineum. Ten efekt żmudnej, trwającej dwa lata pracy, uzupełnił wystawę stałą "Pan Tadeusz Różewicz".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura poezja Tadeusz Różewicz Muzeum Pana Tadeusza Wrocław digitalizacja zdjęcia Tomasz Miara Trójka

Zobacz zbiory warszawskiego Muzeum Narodowego w sieci. Ponad 43 tysiące obiektów!

W Muzeum Narodowym w Warszawie, w ramach projektu Hereditas, sfotografowano ponad 43 tys. obiektów muzealnych. Celem prowadzonych działań jest m.in. udostępnienie w formie cyfrowej, za pośrednictwem internetu, muzealiów oraz materiałów archiwalnych i bibliotecznych znajdujących się w zbiorach stołecznej placówki. Od teraz każdy może obejrzeć sfotografowane obiekty na platformie Cyfrowe MNW.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Muzeum Narodowe w Warszawie digitalizacja cyfryzacja Trójka Tomasz Miara

Milion zabytków on-line dzięki Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa

- To rewolucja polegająca na tym, że w jednym miejscu w sieci udostępniamy 1,3 mln dokumentów na temat 700 tysięcy zabytkowych obiektów w Polsce – nie tylko wpisanych do rejestru, ale również znajdujących się w wojewódzkich ewidencjach zabytków - opowiadała Katarzyna Zalesińska, szefowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który udostępni dokumenty dotyczące dóbr kultury na portalu zabytek.pl.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Narodowy Instytut Dziedzictwa digitalizacja treści digitalizacja zabytki KULTURA

Monika Talarczyk: platforma 35mm.online to skarbnica polskiej klasyki filmowej

- Platforma 35mm.online pokazuje polską kinematografię w całym spektrum rodzajów i gatunków filmowych. Można się tam spodziewać nie tylko filmów fabularnych, ale także dokumentalnych, animowanych, dla dzieci, a także zbioru, który nas jako redaktorów i pracowników platformy najbardziej ekscytuje, a więc Polskiej Kroniki Filmowej - mówiła w Dwójce Monika Talarczyk, filmoznawczyni i redaktorka naczelna streamingowej platformy.
Zobacz więcej na temat:  kino digitalizacja film polski Dwójka KULTURA Paweł Siwek

Narodowy Instytut Dziedzictwa realizuje projekt digitalizacji i udostępniania cyfrowych dóbr kultury

Zeskanowanie i udostępnienie ponad 1,3 mln dokumentów dot. dziedzictwa kulturowego będzie efektem realizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa projektu digitalizacji i udostępniania cyfrowych dóbr kultury. Już ponad 700 tys. dokumentów z tego zbioru znajduje się na portalu zabytek.pl.  
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sellin digitalizacja zabytki cyfryzacja ewidencja HISTORIA

"Wolne lektury", czyli darmowe legalne książki online

"Wolne lektury" to biblioteka wyjątkowa – jest czynna przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu i możemy z niej korzystać, gdziekolwiek się znajdujemy. Projekt internetowy prowadzony przez Fundację "Nowoczesna Polska" zebrał na swojej stronie 5925 utworów literackich w postaci e-booków i audiobooków. Wiele nowych pozycji dołączyło do tego grona wraz z nadejściem nowego roku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka KSIĄŻKA literatura internet online prawa autorskie Tadeusz Borowski digitalizacja domena

Projekt Dziedzictwo Muzyki Polskiej. Piotr Gliński: przywraca to, co zapomniane

- Projekt Dziedzictwo Muzyki Polskiej przywraca polskiemu i nie tylko polskiemu słuchaczowi, uczestnikowi kultury - ten okres, który był w dużej mierze zapomniany, tych wielu wspaniałych artystów - powiedział w środę wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. W środę w Zamku Królewskim w Warszawie odbywa się konferencja prasowa podsumowującą projekt Dziedzictwo Muzyki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego muzyka tradycyjna chopin digitalizacja KULTURA MUZYKA społeczeństwo POLSKA

Poznaj skarby gnieźnieńskiej katedry – online

Najnowsze technologie umożliwiają oglądanie muzealnych skarbów, nie ruszając się z domu. Ba, dzięki nim można różne przedmioty zobaczyć o wiele dokładniej niż podczas zwykłego zwiedzania – ustawić pod różnymi kątami, zajrzeć do środka. Ale korzyści jest więcej: zapisany obraz może być podstawą do konserwacji nawet za 100 lat.
Zobacz więcej na temat:  Gniezno królowie Polski digitalizacja skarby archiwum historia online Rafał Muniak Witold Lazar Trójka