Polskie Radio
Section05

dwójka poleca

Bruce Liu: gdyby muzyka nie ewoluowała, straciłaby dla mnie sens

- Wszystkim nam dzisiaj, ale i innym w przeszłości wydawało się, że gramy tak, jak Chopin. To złudzenie, bo nie żyjemy w czasach Chopina i nie jesteśmy już częścią tamtego społeczeństwa. Nie ma mowy, żebyśmy grali i myśleli tak jak on. To paradoksalnie najbardziej interesująca część, dążymy do pewnego ideału ze świadomością, że nigdy go nie osiągniemy. Ale to dążenie to życie muzyki - mówił w Dwójce Bruce Liu, kanadyjski pianista i zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Bruce (Xiaoyu) Liu Andrzej Sułek Dwójka KULTURA konkurs chopinowski koncert pianino fortepian muzyka klasyczna Fryderyk Chopin

Sławomir Jaskułke: "Royal Symphonic Jazz Suite" to moje największe osiągnięcie

"Royal Symphonic Jazz Suite" to kompozycja Sławomira Jaskułke. Muzyk zapowiada, że "ten utwór ma być wędrowną opowieścią zapisaną w nutach". Całość tworzy sześć rozbudowanych i wewnętrznie zróżnicowanych części. Ta wielowątkowość jest cechą warsztatu kompozytora − słychać tu także inspiracje muzyką XX wieku, pobrzmiewają echa Bartóka, Prokofiewa, Debussy'ego i Ravela. O tym wszystkim w "Poranku Dwójki" opowiedział sam Sławomir Jaskułke.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Sławek Jaskułke Jazz Roch Siciński MUZYKA KULTURA jubileusz koncert

Likwidacja getta łódzkiego. Joanna Podolska: 29 sierpnia to symboliczna data

- Wywózki z getta łódzkiego zaczęły się w czerwcu 1944 roku. Odbywały się do Chełmna. Później wznowiono je w sierpniu, już w kierunku Auschwitz-Birkenau, i właściwie zakończyły one funkcjonowanie getta. Po ostatnim transporcie, z 29 sierpnia, w getcie zostało jeszcze ponad 1500 osób. Część z nich wywieziono w późniejszym okresie bezpośrednio do obozów na terenie Niemiec, natomiast w obrębie getta zostało jeszcze ok. 800 osób do prac porządkowych - mówiła w Dwójce Joanna Podolska z Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  getto łódzkie Żydzi Małgorzata Szymankiewicz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Dwójka Joanna Podolska rocznica Łódź

Nowe władze PISF. Karolina Rozwód: podejmujemy decyzje w dialogu ze środowiskiem

Na początku lipca Karolina Rozwód została wytypowana na nową dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na antenie Programu 2 Polskiego Radia nowa szefowa tej instytucji zdradziła jakimi kryteriami będzie kierował się instytut za jej rządów. Uchyliła również kulisy m.in. typowania polskiego kandydata do Oscara.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Polski Instytut Sztuki Filmowej kino Karolina Rozwód Marcin Pesta KULTURA

"Dziennik Anne Frank" w Teatrze Lalka. Hanna Turnau: ten dziennik jest niezwykle dojrzały

- Ta adaptacja jest mocno skupiona na tym, co działo się w trakcie II wojny światowej poza kryjówką, czyli na koszmarach, które działy się na zewnątrz. Jest to jednak złagodzone tematem miłosnym. Na tę miłość jest położony duży nacisk, co jest piękne - opowiadała w Dwójce Hanna Turnau. Aktorkę będziemy mogli zobaczyć w spektaklu "Dziennik Anne Frank" w warszawskim Teatrze Lalka.
Zobacz więcej na temat:  Anne Frank Hanna Turnau Teatr Lalka spektakl Dwójka Holokaust II wojna światowa dziennik Aldona Łaniewska-Wołłk Anna Frank KULTURA TEATR

Młoda Orkiestra Nowego Teatru. Dagna Sadkowska: ta historia ma już ponad 7 lat

– Pomysł takiego zespołu powstał w głowie ówczesnej dyrektorki działu edukacji Nowego Teatru – Marii Wilskiej. To było jej marzenie, żeby stworzyć zespół wokalno-instrumentalny, który będzie składał się z dzieci i młodzieży – mówiła w Dwójce Dagna Sadkowska, skrzypaczka współkierująca Młodą Orkiestrą Nowego Teatru.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla dzieci orkiestra Nowy Teatr Młoda Orkiestra Nowego Teatru KULTURA MUZYKA Dagna Sadkowska

"Elsner i jego następcy". Dyrektor festiwalu: to Elsner wprowadzał do Polski muzykę na cztery ręce

- W niedzielę Książek Piano Duo wykona Rondo alla Polacca Ignacego Dobrzyńskiego. Będzie to zapowiedź płyty, która ukaże się we wrześniu dzięki współpracy Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena i Polskiego Radia. Będzie ona zawierała utwory na cztery ręce Józefa Elsnera, który ten gatunek wprowadzał do Polski - mówiła w Dwójce Ewa Siemdaj, dyrektor artystyczna VI Festiwalu romantycznych kompozycji "Elsner i jego następcy".
Zobacz więcej na temat:  romantyzm Józef Elsner Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Ewa Siemdaj Fryderyk Chopin Łazienki Królewskie KULTURA MUZYKA Ignacy Dobrzyński Elsner i jego następcy fortepian Dwójka

Fabio Biondi: muzyka Moniuszki jest wyrafinowana i ma mnóstwo detali

- Moniuszko to kompozytor, który wymaga wiele czasu i wiele zamiłowania. Jego muzyka nie brzmi od razu w sposób oczywisty. Trzeba poświęcić jej naprawdę sporo uwagi, by rozpoznać jej wartość. W mojej ocenie, po tych wszystkich latach studiów, uważam, że Moniuszko był jednym z najlepszych kompozytorów XIX wieku - mówił w Dwójce skrzypek i dyrygent Fabio Biondi.
Zobacz więcej na temat:  Fabio Biondi Stanisław Moniuszko opera muzyka klasyczna Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2024 KULTURA Róża Światczyńska Dwójka

Marta Kluczyńska - dyrygentka przede wszystkim od baletu i zapomnianej muzyki [WIDEO]

- W poprzednim sezonie miałam trzy premiery baletowe w trzech Teatrach Wielkich w Polsce. We wrześniu w Łodzi, później "Pinokio" w Warszawie, a następnie w Poznaniu. Tak to się ostatnimi czasy układa, że moja działalność w dużej mierze skupia się na dyrygowaniu baletami. Drugim mocnym nurtem u mnie jest zajmowanie się zapomnianą muzyką, operami i nie tylko - mówiła w Dwójce Marta Kluczyńska.
Zobacz więcej na temat:  Marta Kluczyńska dyrygent Agata Kwiecińska Dwójka KULTURA MUZYKA balet opera Teatr Wielki - Opera Narodowa Polski Balet Narodowy

Rafał Sarnecki: w Chinach jest zupełnie inne podejście do koncertowania

- Pierwszy raz pojechałem do Chin w 2013 roku. Okazało się, że łatwo było zaskoczyć tę publiczność czymś nowym. Miałem wrażenie, że dla tej publiczności i lokalnej społeczności studenckiej to było autentycznie coś nowego. Poczuliśmy się tam potrzebni - mówił w Dwójce gitarzysta, kompozytor, aranżer i producent jazzowy Rafał Sarnecki, który wyrusza w kolejną trasę koncertową z cyklu JAZZ PO POLSKU w Chinach.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Roch Siciński KULTURA Rafał Sarnecki Chiny

"Chopin i jego Europa". Bomsori Kim: Szymanowski jest znany w Korei

– Uważam to za swoją misję, by przybliżać polską muzykę zagranicznej publiczności, także w Korei. Wiadomo, wszyscy Koreańczycy kochają Chopina, jego muzyka nie potrzebuje specjalnej promocji, ale Szymanowski też jest w mojej ojczyźnie znany – może nie tak często grywany jak tutaj, ale na pewno ceniony – mówiła w Dwójce skrzypaczka Bomsori Kim, która w czwartek (22.08) wystąpiła wraz z KBS Symphony Orchestra na festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa 2024 Monika Zając Bomsori Kim Karol Szymanowski koncert skrzypce Dwójka KULTURA

Rafał Augustyn: Vratislavia Cantans to najwybitniejsze dzieło Andrzeja Markowskiego

- Andrzej Markowski miał bardzo ważną misję tworzenia multimedialnych, wieloaspektowych wydarzeń. Poza tym wiedział, jak funkcjonuje filharmonia czy festiwal w społeczeństwie. Czuł PR i potrafił rozmawiać z instytucjami, politykami. A przede wszystkim potrafił układać programy w sposób niebanalny - opowiadał w radiowej Dwójce w 100. rocznicę urodzin znakomitego polskiego kompozytora i dyrygenta Rafał Augustyn, krytyk muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Markowski wspomnienie Beata Stylińska KULTURA Rafał Augustyn Dwójka rocznica

13. Festiwal "Hommage a Kieślowski". Diana Dąbrowska: Kieślowski to reżyser życia

- Ten hołd Krzysztofowi Kieślowskiemu, od wielu lat realizowany przez nas w Sokołowsku, to tylko część naszego festiwalu. Staramy się, żeby motto było powiązane również z filozofią tego twórcy, bo upatrujemy w tej postaci nie tylko reżysera i scenarzystę, ale również człowieka, który potrafił dojrzeć w drugiej osobie coś wyjątkowego - mówiła w Dwójce Diana Dąbrowska, dyrektorka artystyczna Festiwalu "Hommage a Kieślowski".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kieślowski Sokołowsko Hommage a Kieślowski Marcin Pesta KULTURA Dwójka FILM kino

Branford Marsalis: to słowa niosą treść, a nie muzyka

- Nie da się upolitycznić muzyki, to jedna z najcudowniejszych cech tej sztuki. Polityki nie da się opisać dźwiękami. Ten błąd myślowy pojawił się w latach 60. Kiedy popularna zaczęła być muzyka elektroniczna. Wówczas chciano nadać muzyce instrumentalnej znaczenie polityczne, jednak to słowa, a nie muzyka, niosą treść - mówił w Dwójce Branford Marsalis, amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy.
Zobacz więcej na temat:  Branford Marsalis saksofon Andrzej Zieliński Dwójka MUZYKA KULTURA Jazz dzień niepodległości USA Stany Zjednoczone nowy orlean Mateusz Smoczyński Anna Maria Jopek

Szymon Nehring: dzięki Festiwalowi Chopin i jego Europa wykonawstwo historyczne poszło do przodu

- Granie na instrumencie historycznym jest bardzo inspirujące. Budowa tych instrumentów pozwala na nieco głębszy dźwięk, na większą kantylenę w budowaniu frazy. Każdy pianista, który interpretuje Chopina, powinien się z nimi zetknąć - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Szymon Nehring. Pianistę będzie można usłyszeć podczas 20. odsłony Festiwalu Chopin i jego Europa.
Zobacz więcej na temat:  Szymon Nehring Chopin i jego Europa KULTURA

Alina Bzhezhinska w cyklu "Jazz.pl": zagramy unplugged, bez efektów elektronicznych

- Chcemy zagrać muzykę z naszej najnowszej płyty, na której gramy tylko we dwójkę – Tony na saksofonie tenorowym, a ja na harfie. Przywieziemy też małe perkusyjne instrumenty, więc to będzie troszkę inny dźwięk. To będzie bardzo ciekawe - zapowiadała w Programie 2 Polskiego Radia Alina Bzhezhinska. Harfistkę zobaczymy i usłyszymy już w piątek 23 sierpnia w cyklu Jazz.pl, a towarzyszyć jej będzie saksofonista Tony Kofi.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Zieliński Jazz harfa