Polskie Radio
Section05
dwójka poleca

Pianohooligan przed swoim koncertem: w Dwójce czuję się domowo [WIDEO]

- W Dwójce się czuję bardzo domowo i bardzo się cieszę, że mogę tutaj pokazać pierwszy raz przy premierze właśnie ten materiał - ważny dla mnie, bo widzę go jako kolejny krok na swojej ścieżce. Stawiać go tutaj jest po prostu przyjemnością - mówił na antenie Programu 2 Pianohooligan (Piotr Orzechowski), który wkrótce wystąpi w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roch Siciński Piotr Orzechowski Pianohooligan swing Jazz płyta

"Bojowniczki!". Reżyser filmu: opowiada mało znaną historię

- Jest to historia ostatniego pokolenia Żydów polskich, które dorastało w II RP, a także historia kobiet z ruchu oporu i ich udziału w powstaniu w getcie warszawskim - mówił w "Poranku Dwójki" Rafael Lewandowski, reżyser filmu dokumentalnego pt. "Bojowniczki!".
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie powstanie w getcie warszawskim Aldona Łaniewska-Wołłk Rafael Lewandowski FILM KULTURA Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Dwójka

Ewa Mrowca - spiritus movens nurtu odwołującego się do dawnej praktyki wykonawczej

– Lubię grać, i to jest chyba zawsze takim motywem przewodnim. Myślę, że chęć grania, chęć poszukiwania również tego, jak powinna brzmieć muzyka, powoduje to, że cały czas gdzieś się ruszamy, przemieszczamy, jesteśmy w różnych sytuacjach – mówiła w Dwójce Ewa Mrowca, ceniona klawesynistka oraz pedagog.
Zobacz więcej na temat:  klawesyn Andrzej Sułek Ewa Mrowca MUZYKA KULTURA Dwójka muzyka dawna barok

Jan Kobuszewski - człowiek teatru, filmu, telewizji i kabaretu

19 kwietnia minęła 90. rocznica urodzin Jana Kobuszewskiego. Mimo że ten legendarny aktor odszedł od nas w 2019 roku, to jego artystyczny dorobek wciąż budzi zachwyt. W audycji "Dwie do setki" artystę wspominali Hanna Faryna-Paszkiewicz, Olga Lipińska, Roman Dziewoński oraz Janusz Majcherek.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kobuszewski Dwójka aktor aktorstwo film polski Olga Lipińska Hanna Faryna-Paszkiewicz Roman Dziewoński janusz majcherek Tomasz Mościcki Marcin Pesta TEATR kabaret KULTURA

30. Bydgoski Festiwal Operowy: od nawiązania do ikony filmu gangsterskiego po hip-hop do dźwięków baroku

Tegoroczny, 30. Bydgoski Festiwal Operowy zainauguruje premiera opery komicznej "Don Pasquale" w wykonaniu zespołu Opery Nova. - Sądząc po próbach, których byłem świadkiem, widzów czeka dobra zabawa, bardzo ciekawie nawiązująca do jednej z ikon filmu gangsterskiego - powiedział w Dwójce Maciej Figas, dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy. Festiwal rusza w najbliższą sobotę (20.04) pod patronatem Programu 2. 
Zobacz więcej na temat:  opera Bydgoski Festiwal Operowy Dwójka reżyser scenografia Jakub Kukla KULTURA

"Pinokio" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. "Celem było stworzenie nowej wersji muzycznej baletu"

- Jest mi niezmierne miło, że mamy możliwość zrobić pełnometrażowy spektakl familijny. Przede wszystkim dla dzieci, ale tak naprawdę dla wszystkich - mówiła w "Poranku Dwójki" dyrygentka Marta Kluczyńska o spektaklu baletowym "Pinokio" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa Pinokio balet Paweł Siwek Marta Kluczyńska Dwójka KULTURA Mieczysław Weinberg premiera

Adam Pierończyk o koncercie w ramach "Jazz.PL": to, co dajemy od siebie jest zawsze inne

W najbliższy piątek (19.04)  mistrz polskiego saksofonu - Adam Pierończyk w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana wystąpi w ramach cyklu "Jazz.PL" z materiałem ze swojej jubileuszowej płyty "Monte Albán". - To, co dajemy od siebie na każdym koncercie jest zmienne i improwizowane - zapowiedział artysta w radiowej Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Adam Pierończyk koncert Dwójka Andrzej Zieliński muzyka polska Robert Kubiszyn

"Wypiór" w Teatrze IMKA. Magdalena Boczarska: jestem fanką książki

W warszawskim Teatrze IMKA we wtorek (16.04) odbyła się uroczysta premiera spektaklu "Wypiór" według książki Grzegorza Uzdańskiego pod tym samym tytułem. - Rzecz tratuje o parze milenialsów żyjących w Warszawie. Jest w tym taki sznyt hipsterski. Życie naszych bohaterów przewraca się do góry nogami w momencie, gdy orientują się, że w ich szafie, pod postacią wampira, mieszka dwustuletni Adam Mickiewicz - mówiła w Dwójce aktorka Magdalena Boczarska.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Magdalena Boczarska spektakl Warszawa Adam Mickiewicz TEATR Grzegorz Uzdański Mateusz Banasiuk Dwójka KULTURA Teatr IMKA

"Czterdziestolatek" ma już 50 lat. Rafał Dajbor: serial stworzyli Gruza i Toeplitz, duet niesamowity

- Kinematografia na dzień dobry go nie przyjęła, więc poszedł do telewizji, stając się jej mistrzem, i przez telewizję powrócił też do kina. Ale przede wszystkim był wielką postacią telewizji, balowicz, imprezowicz - tak o reżyserze serialu "Czterdziestolatek" Jerzym Gruzie mówił gość Dwójki Rafał Dajbor, autor książki "40-latek. Kulisy kultowego serialu".
Zobacz więcej na temat:  serial Rafał Dajbor Paweł Siwek Andrzej Kopiczyński Czterdziestolatek Jadwiga Staniszkis Dwójka

60. Biennale w Wenecji - polski projekt odbiciem hasła "Obcokrajowcy są wszędzie"

- Za tym projektem stoi kolektyw Open Group, czyli Yuriy Biley, Pavlo Kovach i Anton Varga. Pavlo jest w Ukrainie i służy w tym momencie w armii, Yuriy mieszka we Wrocławiu i częściowo w Berlinie, a Anton mieszka w Nowym Jorku. Sama praca również dotyczy uchodźców i osób, które rozproszyły się dzisiaj po całym świecie, uciekając przed konfliktem zbrojnym w Ukrainie - mówiła w Dwójce Marta Czyż, kuratorka projektu "Powtarzajcie za mną II" zgłoszonego na tegoroczne Biennale w Wenecji.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA dzieła sztuki Jakub Kukla Wenecja Biennale w Wenecji obcokrajowcy Dwójka Marta Czyż KULTURA

Festiwal Kontrapunkt. "To konfrontacja najgłośniejszych spektakli z Polski i z zagranicy"

- Teraz podwyższamy poprzeczkę o kilka leveli. Na festiwalu pojawią się propozycje z zagranicy, które są tak ważne dla nas i które możemy skonfrontować z najlepszymi propozycjami w Polsce - tak o nowej formule szczecińskiego festiwalu teatralnego Kontrapunkt mówił w Dwójce jego współorganizator Tomasz Lewandowski, dyrektor Teatru Lalek Pleciuga.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek TEATR spektakl Szczecin Tomasz Lewandowski Dwójka

Katyński Marsz Cieni. Koordynator: to coś bardzo przejmującego

- W marszu biorą udział rekonstruktorzy. Koledzy, którzy przyjeżdżają z różnych miast całej Polski. Zapraszamy ich, a oni słyszą ten głos, mając poczucie misji. Bo to nie jest inscenizacja czy rekonstrukcja. My nie płacimy za przyjazd. Jeżeli to czujesz, to po prostu jesteś z nami - mówił w Dwójce Jarosław Wróblewski, koordynator XVII Katyńskiego Marszu Cieni, który w niedzielę (14.04) przejdzie przez Warszawę.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Warszawa zbrodnie sowieckie zbrodnia katyńska zbrodnie wojenne II wojna światowa historia Polski Jakub Kukla Dwójka Katyński Marsz Cieni

Francuz Franck Ollu poprowadził NOSPR [WYWIAD]

Znamienici goście pojawili się 11 kwietnia w Sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Katowicki zespół poprowadził francuski dyrygent Franck Ollu, a w roli solistki wystąpiła holenderska skrzypaczka Rosanne Philippens. W przerwie koncertu wysłuchaliśmy rozmowy z dyrygentem Franckiem Ollu (autor: Michał Dębski).
Zobacz więcej na temat:  NOSPR koncert Dwójka Michał Dębski muzyka współczesna muzyka klasyczna Franck Ollu

Bartosz Żurawiecki: Bogusław Kaczyński kreował swój życiorys

- To właśnie najbardziej mnie zaciekawiło w tej biografii, że on był inny, że odcinał się od PRL-owskiej szarzyzny, od takich wzorców szorstkiej, brutalnej męskości, które wówczas obowiązywały, ale też od tych smutnych panów w garniturach, którzy wtedy opowiadali o muzyce. Dodawał też element baśniowy - mówił o dziennikarzu i prezenterze telewizyjnym Bogusławie Kaczyńskim autor jego biografii Bartosz Żurawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Kaczyński telewizja osobowości biografia Bartosz Żurawiecki opera

Wystawa "Sadley i uczniowie". Kuratorka: mamy nieprawdopodobnie dużo dzieł Wojciecha Sadleya

- Pomysł narodził się kilka lat temu w związku z rocznicą urodzin prof. Wojciecha Sadleya. Wystawa pierwotnie była planowana rok temu, natomiast ze względu na nasz kalendarz wystawienniczy i pewnie niespodziewane ruchy musieliśmy przesunąć wystawę na kwiecień bieżącego roku. Niestety profesor już nie doczekał jej otwarcia - mówiła w Dwójce Katarzyna Haber, kuratorka wystawy "Sadley i uczniowie" w warszawskiej Kordegardzie.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Kordegarda wystawa Aldona Łaniewska-Wołłk Wojciech Sadley KULTURA Dwójka SZTUKA

Kanon lektur - czy trzeba go zmieniać? "Literatura w szkole służy przede wszystkim uczeniu czytania"

- Tak naprawdę pracujemy nad tworem, który nazywa się listą lektur szkolnych. Literatura w szkole służy przede wszystkim uczeniu czytania. W związku z tym myślę, że ważną zasadą, którą powinni kierować się wszyscy, którzy projektują jakiekolwiek zmiany dla uczniów i uczennic, jest myślenie, co pomoże uczniom czytać, rozumieć, uczyć się - mówiła w Dwójce dr Kinga Białek z zespołu ekspertów przygotowującego zmiany w podstawie programowej do języka polskiego.
Zobacz więcej na temat:  lektury szkolne Katarzyna Hagmajer-Kwiatek debata Debata Dwójki Ryszard Koziołek KULTURA Dwójka