Polskie Radio
Section05
felieton

Paradoksy Festiwalu w Kazimierzu

Pierwszy można nazwać paradoksem założycielskim. Jeden z twórców (obok lubelskich regionalistów i ambitnych działaczy kultury) Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, a z perspektywy kuratorskiej można powiedzieć, że jego ojciec – nieżyjący już Włodzimierz Dębski – mówił: „Stworzyłem zasady kazimierskiego Festiwalu”, a zarazem twierdził, że „Folklor, którym się tylu zachwyca, okazuje się po głębszej analizie lipą, chałą bez jakichkolwiek wartości kształcących. Co najwyżej można go jeszcze gorzej wykonać. Parę bab pojęczy sobie, popiszczy. Nikomu to nic nie da”.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Remigiusz Mazur-Hanaj Kazimierz Dolny

FELIETON Radio Taxi, proszę czekać… Felieton Miłosza Manasterskiego

Słynne "Radio Taxi" z serialu Stanisława Barei "Zmiennicy" czyli stołeczna firma MPT została właśnie przez miasto sprzedana w prywatne ręce, za kwotę, która ma pozostać tajemnicą handlową. Przeciwko działaniom władz miasta protestują związkowcy i wszyscy, dla których MPT przez siedemdziesiąt lat działalności stało się jednym z symboli Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa polityka samorząd Rafał Trzaskowski miłosz manasterski felieton

FELIETON Polscy żołnierze zasługują na najwyższy szacunek. Felieton Miłosza Manasterskiego

Nie tylko chronią bezpieczeństwa naszych granic, ale potrafią działać tysiące kilometrów od domu. Zakończyła się właśnie szybka i skuteczna operacja Wojska Polskiego w Kabulu, która przypomniała światu o odwadze i skuteczności polskiego żołnierza - pisze w swoim felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  miłosz manasterski felieton Wojsko Polskie służby i bezpieczeństwo POLSKA

Ostatni dzień lata – o sierpniu w kulturze i zwyczaju

Mówi się, że lato trwa do trzeciego tygodnia września, ale nikt w to tak naprawdę nie wierzy.To sierpień jest miesiącem, w którym wszystko spowalnia i kończy się – zwozimy zboże z pól, zaczynamy zbierać grzyby i pierwsze jabłka, obserwujemy, jak temperatura nocą spada poniżej dziesięciu stopni, a chłód wieczorny znowu sprawdza, czy o nim zapomnieliśmy.To także miesiąc obietnic i zobowiązań.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton KULTURA pielgrzymka dożynki

FELIETON Skoro jesteśmy na wojnie, to musimy się bronić. Felieton Miłosza Manasterskiego

Premierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii określają działania białoruskiego reżimu jako mające charakter wojny hybrydowej. Jak więc traktować działające w Polsce media, których przekaz realizuje interesy napastnika?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Białoruś migracja uchodźcy wojna hybrydowa straż graniczna Wojsko Polskie wojsko felieton miłosz manasterski imigranci w Europie imigracja reżim Aleksander Łukaszenka

FELIETON Fałszywy dylemat i miliony dla Łukaszenki. Felieton Miłosza Manasterskiego

W konflikcie granicznym prawdziwymi zakładnikami Łukaszenki nie jest gromada nielegalnych imigrantów pod polską granicą, ale obywatele Białorusi. Jeśli otworzymy granicę dla przemytników, zapewnimy środki na wiele lat dalszego trwania bandyckiego reżimu Łukaszenki. Dla portalu PolskieRadio24 pisze Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka ŚWIAT reżim uchodźcy miłosz manasterski felieton

FELIETON Koalicja Obrony Zagranicznych Interesów. Felieton Miłosza Manasterskiego

Pytanie postanowione niegdyś przez śp. byłego premiera Jana Olszewskiego "Czyja Polska?" pozostanie nieustannie aktualnym wyzwaniem polskiej polityki. Po Polskę wyciągają wciąż ręce międzynarodowe organizacje, obce mocarstwa i zagraniczne koncerny. To dla nich ma być Polska, której mieszkańcy mają być już nie obywatelami, ale klientami.
Zobacz więcej na temat:  ustawa medialna prawo Sejm media telewizja felieton miłosz manasterski POLSKA społeczeństwo

Nostalgia

Kiedy kończy nam się dzieciństwo, z rozpędem wzniecającym kurzawę wbiegamy w młodość, która zamienia się niepostrzeżenie w dorosłość. W owym momencie jednak nie za bardzo wiadomo, co ta dorosłość oznacza, bo dopiero „staje się”. Rozsadza nas niepowstrzymana organiczna witalność. Sturm und Drang jest piękny także dlatego, że niebezpieczny jak walka z bykiem, a chociażby i z borsukiem. Tak to wygląda, przynajmniej z perspektywy chłopackiej, oraz liczba mnoga, której tu używam, jest oczywiście szczególna, nie ogólna.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Remigiusz Mazur-Hanaj