Polskie Radio
Section05

folk

Nayan Navaa czyli duch syberyjskiego stepu

Płyty z muzyką etniczną są okazją do dalekich wirtualnych podróży, czasem niewykonalnych w inny sposób. Przekazują wiedzę o małych społecznościach, ukrytych w zakątkach globu, górach lub stepach, inspirują nasze ucho do poznania dalekich kultur, do porównań albo po prostu edukują. Taka jest płyta, która nie tyle wpadła mi ostatnio w ręce, co w laptop, wprost z wytwórni. „Namgar Lhasaranova nazywana jest mongolską Bjork, a w jej wykonaniu ożywają stare opowieści, legendy, bohaterskie epopeje, niezwykły krajobraz południowej Syberii” – tak recenzowano najnowszy album tej pieśniarki w New Your Times.
Zobacz więcej na temat:  world music Maria Baliszewska

"Waleczne z gór" Agata Puścikowska o cichych bohaterkach II wojny światowej

Odważne, zadziorne mieszkanki Podhala, Gorców i Beskidów, kobiety walczące w II wojnie światowej, dziś praktycznie zapomniane. Wspomnienia o nich odżywają w najnowszej książce Agaty Puścikowskiej. Na podstawie wspomnień lokalnej społeczności, wykorzystując archiwalne dokumenty, Puścikowska stworzyła portrety piętnastu kobiet. Książka „Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet” miała premierę w ostatnią środę.
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa góralki feminizm

Paradoksy Festiwalu w Kazimierzu

Pierwszy można nazwać paradoksem założycielskim. Jeden z twórców (obok lubelskich regionalistów i ambitnych działaczy kultury) Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, a z perspektywy kuratorskiej można powiedzieć, że jego ojciec – nieżyjący już Włodzimierz Dębski – mówił: „Stworzyłem zasady kazimierskiego Festiwalu”, a zarazem twierdził, że „Folklor, którym się tylu zachwyca, okazuje się po głębszej analizie lipą, chałą bez jakichkolwiek wartości kształcących. Co najwyżej można go jeszcze gorzej wykonać. Parę bab pojęczy sobie, popiszczy. Nikomu to nic nie da”.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa felieton Remigiusz Mazur-Hanaj Kazimierz Dolny

Głos jak dzwon. Tomasz Słodyczka z 55. OFKiŚL wyjeżdża z Basztą śpiewaków

- Bozia mnie obdarzyła takim głosem. Nie wiem, skąd to się wzięło. Praktycznie jestem samoukiem. – Spośród 25 solistów śpiewaków z całego kraju, którzy przystąpili do tegorocznego konkursu na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, to właśnie śpiewak Tomasz Słodyczka z Zębu wybrany został najlepszym.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Czy malarstwo i literatura polska pomagają w odczytaniu dzieła Chopina?

- Im dłużej człowiek żyje, tym więcej poszukuje różnych inspiracji, tym więcej ma doświadczeń powodujących, że rozumienie utworów będzie lepsze. Jak to uczynić? Dodałbym inspiracje malarstwem i krajobrazem. Dla mnie w wielu utworach Chopina wyraźne są te inspiracje krajobrazem: górami, Mazowszem… – Karol Radziwonowicz zdradził swoje sposoby na pełniejsze doświadczanie kompozycji Chopina.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak

W żydowskim domu znów się rozmawia

W kolejnym odcinku cyklu "Mikrozbliżenia" poznamy mniejszość żydowską w Polsce. Według ostatniego spisu powszechnego przynależność do niej zadeklarowało 7 tysięcy 353 obywateli polskich. Pierwsze wzmianki o Żydach na terenach polskich pochodzą z X wieku, a pierwszym oficjalnym polskim dokumentem nadającym Żydom przywileje i autonomię był statut kaliski z XIII wieku.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa Kresy Mariana Kril mniejszości narodowe