Polskie Radio
Section05
Franciszek Pieczka

Franciszek Pieczka: postanowiłem zostać aktorem [POSŁUCHAJ]

- Nauczyciel przekonywał mnie, że robię głupstwo, wybierając się na politechnikę. Nie chciałem mu przyznać racji, ale okazało się, że to on ją miał. Po miesiącu studiowania zostawiłem kolegom z akademika na pamiątkę swój indeks i postanowiłem zostać aktorem - opowiadał Franciszek Pieczka w Polskim Radiu w 2018 roku. 18 stycznia br. wspominamy 95. rocznicę urodzin tego znakomitego aktora. 
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka Teatr Polskiego Radia film polski kino serial HISTORIA

"Postać kryształowa". Fenomen życia i twórczości Franciszka Pieczki

We wspomnieniach kolegów aktorów zapisał się jako piękna postać, obdarzona szlachetną urodą i niepowtarzalnym tembrem głosu, w pamięci widzów - jako Gustlik, Kiemlicz, święty Piotr i opętany Paszeko - zawsze skromny i zawsze wielki Franciszek Pieczka. W "Czasie pogody" z autorką biografii "Ty pieronie" - Magdą Jaros - rozmawiamy o fenomenie jego aktorstwa. 
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka aktorstwo literatura

Franciszek Pieczka: postanowiłem zostać aktorem. Posłuchaj radiowych wspomnień

- Nauczyciel przekonywał mnie, że robię głupstwo, wybierając się na politechnikę. Nie chciałem mu przyznać racji, ale okazało się, że to on ją miał. Po miesiącu studiowania zostawiłem kolegom z akademika na pamiątkę swój indeks i postanowiłem zostać aktorem - opowiadał Franciszek Pieczka w Polskim Radiu w 2018 roku. Znakomity aktor zmarł 23 września 2022 roku.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka Teatr Polskiego Radia film polski kino serial

Odeszli w ciągu minionego roku. Żegnamy wielkie osobistości kultury i sztuki

Muzycy, kompozytorzy, poeci, autorzy literaccy, a także propagatorzy muzyki czy literatury, to oni sprawiają, że nasze życie staje się lepsze, a my sami bardziej wrażliwi na piękno i drugiego człowieka. Gdy odchodzą, zostawiają w swoich dziełach cząstkę siebie samych.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Namysłowski Olgierd Pisarenko Andrzej Korzyński Jacek Trznadel Jarosław Marek Rymkiewicz Zofia Posmysz Ignacy Gogolewski Jerzy Trela Barbara Krafftówna Franciszek Pieczka W POLSKIM RADIU

Przypominamy słuchowisko "Wszystko w rodzinie" z udziałem Franciszka Pieczki i Barbary Krafftówny

Franciszek Pieczka był nie tylko wybitnym aktorem filmowym, ale także radiowym. Miał w swoim repertuarze wiele wybitnych ról w Teatrze Polskiego Radia. Przypominamy jedno z takich słuchowisk - "Wszystko w rodzinie". Wystąpił w nim razem z Barbarą Krafftówną. Partnerowali mu także m.in. Sławomira Łozińska, Stanisław Brudny oraz Marcin Troński, reżyser i twórca tego spektaklu.  
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna słuchowisko Marcin Troński Maciej Kubera Franciszek Pieczka Stanisław Brudny W POLSKIM RADIU

Krafftówna, Gogolewski, Trela i Pieczka - kwartet gigantów

- Pan Franciszek wysoki mędrzec, pani Barbara malutka, z niezwykłym wdziękiem, jak oni się przytulali, było widać, że to para osób dla siebie ważnych - mówił o Barbarze Krafftównie i Franciszku Pieczce dramaturg Remigiusz Grzela. W tym roku pożegnaliśmy czworo nestorów polskich scen. Świat kina i teatru wyrósł i wychował się na ich talencie. W Dwójce wspominaliśmy: Barbarę Krafftównę, Ignacego Gogolewskiego, Jerzego Trelę i Franciszka Pieczkę.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Trela Franciszek Pieczka Ignacy Gogolewski Barbara Krafftówna Dwójka Jakub Kukla Małgorzata Szymankiewicz Remigiusz Grzela Maciej Wojtyszko TEATR

Dariusz Domański: do aktorstwa Franciszka Pieczkę zaprowadziła fascynacja filmem "Znachor"

- Franciszek Pieczka w 1938 roku - miał wtedy 10 lat - zobaczył film "Znachor" (...) i to właśnie przez fascynację tym dziełem pomyślał, że może zostać aktorem - powiedział w Polskim Radiu 24 Dariusz Domański, przyjaciel aktora. Gośćmi audycji byli również prof. Barbara Osterloff (historyk teatru, profesor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie) oraz Krystyna Piaseczna (redaktor naczelna czasopisma "Sceny Polskie"). 
Zobacz więcej na temat:  Konrad Szczebiot Polskie Radio 24 Franciszek Pieczka KULTURA aktor odeszli 2022

Ostatnia droga Franciszka Pieczki. "Jest mi serdecznie żal, to boli"

W Kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy odbyły się uroczystości pogrzebowe Franciszka Pieczki. W ostatniej drodze wielkiego aktora uczestniczyli: rodzina, przyjaciele aktorzy, a także wielbiciele jego talentu. - Żal po prostu serdeczny. Choć wiemy, że wszyscy gdzieś kiedyś musimy zniknąć, to boli - mówił Włodzimierz Press.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka odeszli 2022 pogrzeby Dwójka

"Wspaniały aktor, zawsze kochany". Ostatnia droga Franciszka Pieczki

Jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów Franciszek Pieczka spoczął na cmentarzu w Aleksandrowie. W ostatniej drodze artyście towarzyszyli: rodzina, przyjaciele aktorzy, a także wielbiciele jego talentu. Pogrzeb miał charakter państwowy. "Wspaniały aktor, który był zawsze kochany" - mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Franciszek Pieczka aktorstwo Polskie Radio

Prezydent Duda żegna Franciszka Pieczkę. "Niezłomnie wierny najważniejszym wartościom"

- To pożegnanie człowieka, którego życie było życiem człowieka wzorcowym. Człowieka niezwykle porządnego, człowieka niezwykle rzetelnego, człowieka niezwykle ludzkiego. Życzliwego ludziom. Człowieka dobrego, a zarazem szlachetnego w wielu tego słowa znaczeniach - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych Franciszka Pieczki.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka odeszli 2022 KULTURA POLSKA społeczeństwo Andrzej Duda

"Aktor, którego się pamiętało". Wspomnienie o Franciszku Pieczce

W wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka. Wybitny aktor filmowy, serialowy i teatralny na stałe zapisał się w polskiej kulturze dzięki swoim znakomitym i niezapomnianym występom. - Gdybym miała jakoś ująć jego karierę w krótkich słowach, to powiedziałabym "aktor osobny". Sam mówił, że jego największe role, to są bohaterowie skazani na inność - mówi filmoznawczyni Katarzyna Wajda.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Franciszek Pieczka kino aktorzy FILM TEATR