Polskie Radio
Section05
fundusz emerytalny

Ile Tusk zabrał z OFE? Odpowiedź lidera PO może zaskoczyć, a nawet wzbudzić uśmiech politowania

- Uratowałem pieniądze, które leżały w OFE. Stracilibyście, gdyby dalej tam leżały - stwierdził w środę Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Tymczasem kilka lat temu, kiedy jego rząd likwidował fundusz, przekonywał, że "pieniądze, które są w OFE nie są własnością Polaków".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk OFE kampania wyborcza wybory parlamentarne PO Platforma Obywatelska polityka emerytura fundusz emerytalny ZUS

Uczestnictwo w PPK. Czy pracodawca może nakłonić do rezygnacji?

- Pracodawca nie ma prawa nakłaniać pracownika z rezygnacji z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jest to wykroczenie, które jest zagrożone karą w wysokości do 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń, czyli sumie wszystkich wynagrodzeń, które pracodawca musi wypłacić - mówi w "Czterech porach roku" Paweł Rasmus, adwokat. 
Zobacz więcej na temat:  Pracownicze Plany Kapitałowe emerytura prawo kodeks pracy pracownik pracodawcy społeczeństwo infografika fundusz emerytalny Ministerstwo Finansów

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych z najlepszym wynikiem od ponad 20 lat. To dzięki dobrej sytuacji na rynku pracy

Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą sytuację finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2022 r. osiągnął rekordowy poziom 85 proc. - był to najlepszy wynik od 1999 r. - wskazuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS zus składki fundusz emerytalny emerytura POLSKA społeczeństwo

Prezes ZUS: przedsiębiorca wszystko załatwi zdalnie, ale składki powinien płacić

Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest bardzo dobra. Pracuje wyjątkowo wielu Polaków, coraz więcej cudzoziemców płacących składki. Jednak cały czas potrzebujemy FUS zasilać w stopniu maksymalnym, także ze względu na sytuację demograficzną. Jednocześnie ZUS stara się ułatwiać kontakty z płatnikami, czego dowodem jest domknięcie od nowego roku profilu na PUE. Bez wychodzenia z domu czy biura już każdy przedsiębiorca będzie mógł zdalnie załatwić w ZUS wszystko - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS działalność gospodarcza składki na ubezpieczenie fundusz emerytalny cyfryzacja

PPK chronią oszczędności. Marczuk: ich konstrukcja skutecznie zapobiega utracie wartości

- Konstrukcja Pracowniczych Planów Kapitałowych skutecznie zapobiega utracie wartości oszczędności - zapewnił wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Według niego oszczędności zgromadzone na kontach w PPK są dobrze chronione nawet przy spadkach na rynkach papierów wartościowych i wysokiej inflacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PPK oszczędzanie Bartosz Marczuk emerytura pracownik fundusz emerytalny finanse osobiste POLSKA

Pracownicze Plany Kapitałowe. Szansa na dostatnią starość?

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych, którą 19 listopada podpisał prezydent Andrzej Duda, była tematem debaty na antenie Polskiego Radia 24. Gośćmi audycji byli: były prezes Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi dr Cezary Mech, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Małgorzata Rusewicz i główny ekonomista Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dr Paweł Wojciechowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA emerytura ZUS fundusz emerytalny OFE ofe czy zus

Mieszkanie czy dodatek emerytalny? Jak nie dać się oszukać?

W Polsce dużo mówi się o problemach systemu emerytalnego, a niewiele o tym w jaki sposób zapewnić odpowiednie wsparcie dla osób w podeszłym wieku. Okazuje się, że jest ono nieocenione w przypadku podpisywania przez seniorów umów o sprzedaż mieszkania w zamian za dożywotni dodatek emerytalny. Na jakie pułapki narażone są osoby starsze, zainteresowane takim rozwiązaniem?
Zobacz więcej na temat:  senior fundusz emerytalny Anna Grabowska społeczeństwo pieniądze emerytura mieszkanie renta dożywotnia

Martwe konta również w OFE. Do zwrotu 2 mld zł

Okazuje się, że tzw. martwe konta, na których leżą pieniądze po osobach zmarłych, funkcjonują nie tylko w bankach. Jak powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, na martwych kontach w OFE może być nawet 2 miliardy złotych. OFE przyjęła nowe zasady postępowania, które pozwolą na szybszy zwrot pieniędzy spadkobiercom.
Zobacz więcej na temat:  emerytura finanse fundusz emerytalny OFE

Albo będziemy oszczędzać na emeryturę, albo na emeryturze

Kolejny etap reformy systemu emerytalnego podważył wprowadzony pod koniec lat 90. system trójfilarowy. Wszystko wskazuje też na rychły zmierzch OFE – czyli zniknie II. filar, zostanie I. czyli ZUS i III. czyli np. IKE i IKZE, gdzie warto dobrowolnie odkładać oszczędności na emeryturę.
Zobacz więcej na temat:  emerytura fundusz emerytalny fundusze inwestycyjne giełda papierów wartościowych ike ikze NBP OFE ofe czy zus ZUS