Polskie Radio
Section05
George Orwell

Aldous Huxley - twórca "Nowego wspaniałego świata"

60 lat temu, 22 listopada 1963 roku zmarł Aldous Huxley - angielski filozof, poeta, pisarz i eseista, któremu legendarny zespół The Doors zawdzięcza swoją nazwę. Największą sławę przyniosła mu jednak antyutopijna powieść opublikowana na początku lat 30. XX wieku. Autor zawarł w niej koszmarną wizję społeczeństwa przyszłości zniewolonego przez rozrywkę i środki odurzające.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA literatura Aldous Huxley Anglia George Orwell

"Janusz Krasiński. Przeciw milczeniu". Wystawa w 10. rocznicę śmierci pisarza

Ekspozycja "Janusz Krasiński. Przeciw milczeniu" powstała dla uczczenia 10. rocznicy śmierci pisarza, przypadającej 14 października. Na ekspozycji w warszawskiej Kordegardzie i na planszach przed galerią przedstawione zostały osiągnięcia twórcze Janusza Krasińskiego, m.in. okładki pierwszych wydań jego książek, afisze i programy teatralne, a także dokumenty świadczące o jego zaangażowaniu w życie literackie i społeczne.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Narodowe Centrum Kultury Janusz Krasiński pisarze i poeci literatura historia Polski Powstanie Warszawskie Michał Montowski George Orwell

Mija 77 lat od wydania "Folwarku zwierzęcego" George'a Orwella

Głośna, alegoryczna powieść George'a Orwella "Folwark zwierzęcy", przedstawiająca zwierzęta hodowlane, które wygnały ludzi i zaczęły same rządzić folwarkiem, ukazała się 77 lat temu. Jaki jest współczesny wymiar tekstu, w 1945 roku odczytywanego jako krytyka totalitaryzmu? W Trójce mówili o tym pisarka Agnieszka Lis oraz publicysta Filip Memches.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler KULTURA II wojna światowa George Orwell zwierzęta alegoria totalitaryzm stalinizm książki

Orwell, Joyce i Dante jeszcze raz po polsku. Nowe przekłady klasyków literatury

W ostatnim roku ukazało się kilka nowych tłumaczeń sławnych dzieł literackich, m.in. "Boskiej Komedii" Dantego, "Ulissesa" Jamesa Joyce'a i powieści George'a Orwella. Autorzy przekładów przyznają, że warunki epidemicznej izolacji sprzyjały intensywnej pracy i doprowadzeniu jej do końca.
Zobacz więcej na temat:  literatura HISTORIA historia Polski James Joyce Dante Alighieri George Orwell KSIĄŻKA książki tłumacz

"Rety, jakie to jest dobre". Orbitowski o twórczości Orwella

"Folwark zwierzęcy" się broni. To dobra historia o władzy, mechanizmach zaprzeczania, o tym, w jaki sposób jesteśmy manipulowani, jak tej manipulacji ulegamy - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzował "Folwark zwierzęcy. Dziennik z folwarku" i "Czy naprawdę schamieliśmy?" George'a Orwella.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA George Orwell czytelnictwo książki KSIĄŻKA

Orwell i przestrzenie, w których funkcjonuje dziś on i jego twórczość

Wielki Brat, nowomowa, dwójmyślenie – pojęcia stworzone przez George’a Orwella weszły na stałe do języka potocznego i kultury masowej. W audycji zastanawialiśmy się nad współczesnym odbiorem twórczości brytyjskiego pisarza i publicysty, a pretekstem do rozmowy były najnowsze wydania jego dwóch najważniejszych powieści: "Roku 1984" oraz "Folwarku zwierzęcego".
Zobacz więcej na temat:  George Orwell literatura Kinga Michalska Dwójka KULTURA

Orwell naszych czasów. Artyści dyskutują o sytuacji na świecie

- Orwell widział niebezpieczeństwo w świecie pozbawionym ideałów liberalnej demokracji. Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją kiedy to właśnie w przestrzeni najbardziej reprezentatywnym dla tej kultury państwie, czyli w USA, dochodzi do narodzin nowej dyktatury - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Janowski ze Związku Polskich Artystów Plastyków.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA USA Chiny ŚWIAT polityka Polskie Radio 24 George Orwell Magdalena Piejko KULTURA