Polskie Radio
Section05

gus

Eksperci: Wzrost polskiego PKB najwyższy w UE i państwach OECD

Gospodarka rośnie w tempie, które zaskoczyło analityków rynku. W efekcie poprawiają się nastroje przedsiębiorców, którzy coraz odważniej szukają nowych rynków zbytu, myślą o inwestycjach, także wobec spadkowego trendu inflacji co muszą pociągnąć za sobą niższe koszty kredytu. Cały czas też konkurują na rynku europejskim niższymi kosztami pracy i nawet znacząca podwyżka płacy minimalnej nie powinna osłabić tych wzrostowych  trendów - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i dr Hubert Gąsiński z WSB Merito.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb OECD inflacja COVID-19

Eksperci: spadkowy trend inflacji się utrzymuje, co otwiera przestrzeń do obniżki stóp procentowych

To czy inflacja spada o 1 czy pół punktu w kolejnym miesiącu ma mniejsze znaczenie. Liczy się przede wszystkim trend, a ten jest wyraźnie spadkowy i wszystko znacząco negatywnie nawet istotna podwyżka płacy minimalnej. Dlatego też nie należy spodziewać się podwyżki stóp procentowych w czerwcu, a raczej możliwe są w końcu roku ich spadku - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pkb

Eksperci: spadek w przemyśle jest przejściowy, a dodatkowy impuls fiskalny wesprze gospodarkę

Choć produkcja przemysłowa wyraźnie spada, ale nie ma powodu do niepokoju. Prognozy na ten i przyszły rok są coraz lepsze. PKB będzie rosło. We wzroście PKB pomoże też impuls fiskalny spowodowany waloryzacją 500+. Niestety nadal będziemy borykać się z podwyższoną inflacją, co rozwojowi gospodarki nie służy - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłocko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa inflacja recesja wynagrodzenia zatrudnienie