Polskie Radio
Section05
historia Polski

Poczytnik: O Zofii Kossak-Szczuckiej

Zofia Kossak-Szczucka dziś jest najbardziej znana ze swojej działalności społecznej – była współzałożycielką, wraz z Wandą Krahelską, Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Dlaczego obecnie jednak mniej pamięta się o jej twórczości literackiej? O tym w audycji Poczytnik mówił Tomasz Zapert, dziennikarz i reportażysta.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Kossak historia Polski Żydzi II wojna światowa Holokaust sprawiedliwi wśród narodów świata Krzysztof Masłoń

Dlaczego Piłsudski nie został prezydentem po przewrocie?

31 maja 1926 roku Zgromadzenie Narodowe wybrało Józefa Piłsudskiego na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Marszałek jednak odmówił objęcia tej funkcji. Dlaczego? O tym w Polskim Radiu 24 mówili dr Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, a także prof. Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski historia Polski przewrót majowy II RP Agnieszka Kamińska

"To był moment heroiczny w życiu rotmistrza"

- Dotychczas wiedza na temat Żołnierzy Wyklętych w Polsce raczkowała. Dzisiaj jesteśmy w innym momencie. To przede wszystkim zasługa młodych ludzi, inicjatyw oddolnych i Lecha Kaczyńskiego, który potrafił mocą swojego urzędu sprawić, że Żołnierze Wyklęci zaczęli wracać do zbiorowej świadomości Polaków – powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Tadeusz Płużański. 25 maja odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci historia Polski komunizm Tadeusz Płużański Lech Kaczyński Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych II wojna światowa

"Nie jest to bohater książkowy, ale prawdziwy"

– Rtm. Pilecki to polski bohater. Nie jest to bohater książkowy, ale prawdziwy – powiedział w audycji Nos Kleopatry dr Dariusz Gałaszewski z Instytutu Pamięci Narodowej. W Polskim Radiu 24 o postaci rtm. Witolda Pileckiego, w 70. rocznicę jego śmierci, mówił również prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Pilecki IPN historia Polski II wojna światowa komunizm

70. rocznica zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego

Dziś mija 70 lat od zamordowania przez komunistów rotmistrza Witolda Pileckiego. Żołnierz Armii Krajowej, dobrowolny więzień Auschwitz, autor raportów o Holokauście, zginął w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Właśnie w tym miejscu zorganizowano główne obchody 70. rocznicy jego śmierci. O rotmistrzu Pileckim opowiadał w Polskim Radiu 24 dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych Jacek Pawłowicz.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci Łączka komunizm PRL historia Polski

NBP emituje nową monetę na upamiętnienie odzyskania niepodległości

Narodowy Bank Polski upamiętnia stulecie odzyskania niepodległości. We wtorek, z tej okazji, zostanie wyemitowana moneta pięciozłotową z okolicznościowym napisem. Nakład monety będzie symbolicznie odpowiadał liczbie obywateli Polski. O tej i kolejnych emisjach związanych z obchodzoną rocznicą z dyrektor departamentu emisyjno-skarbcowego w NBP, Barbarą Jaroszek, rozmawiał Arkadiusz Augustyniak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NBP odzyskanie niepodległości historia Polski