Polskie Radio
Section05
historia Polski

Krzysztof Wyszkowski: SB rozpracowywała mnie już od 1975

29 kwietnia 1978 roku w Gdańsku powstały Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. W Polskim Radiu 24, m.in. o formowaniu się organizacji, a także działaniach Służby Bezpieczeństwa PRL przeciwko niej, mówił współzałożyciel WZZ, Krzysztof Wyszkowski.
Zobacz więcej na temat:  PRL Wolne Związki Zawodowe historia Polski komunizm Krzysztof Wyszkowski Komitet Obrony Robotników służba bezpieczeństwa Lech Wałęsa Andrzej Gwiazda Kazimierz Świtoń

Muzeum Historii Polski wzbogaciło się o cenną kolekcję

Do Muzeum Historii Polski trafiło ok. 50 eksponatów, które pokazywane były w pawilonie polskim na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. To m.in. ceramika, artystyczne meble, wyroby ludowe i ręcznie ilustrowane książki. Zbiory są darem Marii Starczewskiej-Lambasy.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Krzysztof Grzesiowski Witold Banach muzeum Muzeum Historii Polski wystawa historia Polski KULTURA SZTUKA wzornictwo design HISTORIA

"Sowieci chcieli obarczyć winą za zbrodnię katyńską Niemców"

Zbrodnia katyńska została dokonana 78 lat temu przez NKWD na blisko 22 tysiącach polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali oni wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. O zbrodni katyńskiej mówił w audycji Wszystko Jest Historią prof. Wojciech Materski, autor wielu publikacji nt. zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń NKWD historia Polski Związek Radziecki PRL Niemcy II wojna światowa Zbrodnia Katyńska

Kolekcja Czartoryskich. "Jedna z największych na świecie"

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński broni zakupu przez Skarb Państwa kolekcji Czartoryskich w 2016 roku. Zdaniem wicepremiera rząd nabywając kolekcję zabezpieczył interes państwa, a zakupu chciał też dokonać poprzedni rząd. O kolekcji Czartoryskich mówił w audycji Utracone, Odzyskane członek zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich Maciej Radziwiłł.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki Magdalena Ogórek historia Polski

"Sprawa Gorgonowej to był typowy proces poszlakowy"

W ostatnich dniach ukazała się kolejna książka odtwarzająca słynną „sprawę Gorgonowej” z początku XX wieku. Historia guwernantki oskarżonej o zabójstwo córki swego chlebodawcy wciąż fascynuje pisarzy, twórców filmowych, a także badaczy sądownictwa i kryminalistyki. Dlaczego tematyka kryminalna jest tak dla mediów pociągająca? O tym mówił w audycji Nos Kleopatry prof. Piotr Kruszyński, adwokat i prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  zabójstwo historia Polski Piotr Kruszyński

100 Pomników Historii na stulecie odzyskania Niepodległości

Twierdzę Wisłoujście w Gdańsku, zespół zamkowo-parkowy w Krasiczynie, zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie, zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, Wzgórze Tumskie w Płocku, zespół pałacowy z ogrodem i parkiem w Rogalinie, zespół dawnego klasztoru Norbertanek w Strzelnie, sanktuarium pielgrzymkowe w Świętej Lipce i ruiny zamku Krzyżtopór w miejscowości Ujazd. Prezydent Andrzej Duda wpisał kolejne 10 zabytków na listę polskich Pomników Historii. Tytuł ten otrzymują wyjątkowe obiekty o najwyższych w skali kraju wartościach historycznych, architektonicznych, artystycznych i naukowych. Mówiła o tym reporterka Polskiego Radia 24 Małgorzata Głogowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Andrzej Duda zabytki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego