Polskie Radio
Section05

historia Polski

Powstaje film o rotmistrzu Pileckim. Rozmowa z reżyserem

27 stycznia przypada 73. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz przez Armię Czerwoną. Jednym z bohaterów, którzy starali się poinformować świat o zbrodniach dokonywanych w Auschwitz był rotmistrz Witold Pilecki. O postaci rtm. Witolda Pileckiego mówili w Polskim Radiu 24 Lech Wosiewicz (reżyser filmu o Pileckim) i ojciec Mariusz Bigiel (jezuita).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Witold Pilecki Auschwitz II wojna światowa film polski

Prace poszukiwawcze IPN na terenie b. aresztu NKWD i UB

Do środy potrwają prace poszukiwawcze na terenie aresztu NKWD i UB przy ul. Strzeleckiej na warszawskiej Pradze, gdzie funkcjonowała druga co do wielkości powojenna katownia komunistycznego aparatu represji w stolicy. Na razie nie znaleziono szczątków pomordowanych. O pracach poszukiwawczych mówił w Polskim Radiu 24 historyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Krzysztof Szwagrzyk Żołnierze Wyklęci Warszawa POLSKA

Premier złożył hołd bohaterom Powstania Styczniowego

Walka powstańców styczniowych była wielkim zobowiązaniem. Dzisiaj walka o lepszą Polskę, bardziej sprawiedliwą i zasobną, jest wykonaniem ich testamentu - powiedział premier Mateusz Morawiecki przy Bramie Straceń Cytadeli Warszawskiej bohaterów Powstania Styczniowego. Wystąpienie szefa rządu transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. O znaczeniu Powstania Styczniowego mówił w PR24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Mateusz Morawiecki Piotr Dmitrowicz

Czy Polska powinna starać się o reparacje wojenne?

Po wizycie nowego szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza w Niemczech nie milknie temat reparacji wojennych. Czy jest to problem w relacjach polsko-niemieckich i jak powinno się go rozwiązać? Gośćmi Młodej Audycji Politycznej byli: Aleksandra Prorok (Forum Młodych PiS), Jan Strzeżek (Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina), Piotr Kołomycki (Młodzi Demokraci PO) i Daniel Witowski (Klub Młodych Kukiz 15).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy

"Do końca walczyli o polskość na terenach odebranych"

Legendarny komendant, dowódcy II batalionu 77 pułku piechoty Armii Krajowej, a później Zgrupowania Północ. Dziś ojczyzna ma oddać hołd por. Janowi Borysewiczowi, pseudonim “Krysia” i “Mściciel”. Kim był zapomniany przez lata bohater tamtych czasów? Gościem Polskiego Radia 24 był mec. Andrzej Siedlecki z Fundacji Ave Patria i autor książki “Bóg, honor, Ojczyzna, polskie credo narodowe”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Armia Krajowa II wojna światowa Kresy Jan Borysewicz

Powstanie Styczniowe. "Ukrywaj się, uderzaj i uciekaj w las"

Zaczęło się 22 stycznia 1863 roku, trwało do jesieni roku następnego i było najdłuższym oraz najbardziej masowym zrywem niepodległościowym w czasie zaborów. - Nie było wielu przygotowań militarnych i taktycznych, właściwie istniały tylko manifesty polityczne, myśl i plany - opowiada Michał Cieślak z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek Anna Hardej HISTORIA Powstanie Styczniowe

Antoni Stawarz – zapomniany bohater polskiej niepodległości

Antoni Stawarz to postać, która miała kluczowe znaczenia dla wyzwolenia Krakowa pod koniec października 1918 roku, a tym samym dla odzyskania przez Polskę niepodległości. Porucznik Stawarz dowodził bezkrwawym powstaniem w Krakowie, lecz po wojnie został zapomniany. O krakowskiej drodze do niepodległości mówili w audycji Słowem Niepodległa Melania Tutak (adiunkt Muzeum Historycznego Miasta Krakowa) i Maciej Miezian (kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kraków odzyskanie niepodległości niepodległość Słowem Niepodległa

"Podwójnie wyklęty" – film dokumentalny o kpt. "Burym"

Romuald Adam Rajs, ps. Bury (1913-1949) walczył w AK i NSZ. Był oficerem liniowym, a dowodzony przez niego oddział odnosił sukcesy bojowe. Oddział Rajsa odpowiedzialny jest jednak równocześnie za dokonanie szeregu przestępstw przeciwko ludności cywilnej, m.in. za mord w Puchałach Starych oraz zbrodnię w Zaleszanach (1946). Pamięć o działaniach Rajsa utrzymuje się głównie na Podlasiu. O "Burym" mówiła w audycji Wszystko Jest Historią Ewa Szakalicka - reżyserka filmu dokumentalnego "Podwójnie wyklęty".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Wilno II wojna światowa film polski

"Polakom kazano uznawać tę datę za wielkie i ważne święto"

Minęła kolejna rocznica, kiedy to 17 stycznia 1945 roku Armia Czerwona i podporządkowane jej oddziały Wojska Polskiego wyparły ze stolicy niemieckich żołnierzy. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Arkadiusz Mularczyk - przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej oraz dr Witold Wasilewski - historyk Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa ZSRR Związek Radziecki Niemcy Warszawa reparacje wojenne Arkadiusz Mularczyk IPN